.
Wieliczka City


Opublikowano: 2019-09-27

Zbadaj płuca w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka” - bezpłatnieUzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka” zaprasza na badania spirometryczne. Bezpłatnie będzie można je wykonać w dniach 7,9 i 10 października. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja (zapisy od 1 października, w godz. 8.00-15.00). Liczba miejsc ograniczona.


Po raz kolejny kopalnia włącza się w ogólnopolską akcję profilaktyczną – tegoroczne Dni Spirometrii odbywają się pod hasłem „Zatrzymaj astmę i POChP”. Z obturacyjnymi chorobami płuc zmaga się ponad 6 mln Polaków. Połowa astmatyków i 70% cierpiących na POCHP nie wie o swojej chorobie. Kampania umożliwia przeprowadzenie badań diagnostycznych na dużą skalę: w ciągu 9 lat podczas Dni Spirometrii przebadano 56 000 pacjentów w Polsce. Akcja odbywa się z inicjatywy European Respiratory Society oraz European Lung Fundation. W Polsce przedsięwzięcie koordynuje Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP.

Spirometria to badanie bezbolesne, trwające raptem kilka minut. Pozwala zebrać informacje na temat czynności układu oddechowego. Rozpoznaje oraz ocenia stopień ewentualnych zaburzeń czynności płuc, umożliwia też monitorowanie efektów leczenia. Wyniki spirometrii są tym cenniejsze, że nie dają się uzyskać ani w drodze badania fizykalnego, ani analizy badań obrazowych.

Badanie spirometryczne jest wskazane szczególnie dla osób palących papierosy, przebywających w zadymionych pomieszczeniach (bierni palacze), czy pracujących w warunkach oznaczających np. duże zapylenie. Badanie powinny również wykonać osoby borykające się z uporczywym kaszlem, cierpiące na duszności, męczące się szybko.

Bezpłatne badania spirometryczne w Uzdrowisku będzie można wykonać 7, 9 i 10 października w godz. 7.30 – 15.00 (budynek „Młyn Solny” na terenie kopalni).Zgłoszenia od 1 października 2019 r. (w godz. 8.00 – 15.00): tel. 12 278 73 49, e-mail: spirometria@kopalnia.pl. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegółowe informacje, wskazania oraz przeciwskazania dla spirometrii na www.uzdrowisko.kopalnia.pl
   Kabaret Młodych Panów: To jest chore!  
Data: 26 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

"To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
Kabaret Młodych Panów: To jest chore!
Uroczystość Pasowania na Czytelnika  
Data: 25 października 2019
Lokalizacja: Wieliczka

Kochani rodzice! Dział dziecięcy wielickiej biblioteki serdecznie zaprasza na uroczyste Pasowanie na Czytelnika dzieciaków od 0-6 lat, które zostały zapisane i otrzymały kartę biblioteczną w roku 2019.
Uroczystość Pasowania na Czytelnika