bmw


.


leroy merlin

wse

kabaret

Opublikowano: 2020-07-31

Zdrowie w wysokim stężeniuLato w pełni. Wakacyjny czas zachęca do spacerów, wyjścia z domu i zrelaksowania się na świeżym powietrzu. Tego ostatniego można zaczerpnąć w tężni Kopalni Soli „Wieliczka”. Solankowe inhalacje oczyszczają drogi oddechowe, łagodzą ich rozmaite schorzenia, a także działają odprężająco – spacer po tężni jest po prostu przyjemny.


Powietrze tężniowe […], bogate ozonem i nasycone drobnymi krysztalikami soli działa wyśmienicie przy cierpieniach górnych dróg oddechowych, jak naturalne inhalatorium. […] Zalecany jest przeto spacer […] podczas suchej słonecznej pogody, szczególnie w godzinach południowych – informował w specjalnym poradniku dr J. Fiszman, lekarz zdrojowy (1926). Swoje porady kierował wprawdzie do kuracjuszy wybierających się do Ciechocinka, niemniej wszędzie na świecie tężnie działały i działają tak samo.

Otóż po wiązkach tarniny spływa solanka, która pod wpływem czynników atmosferycznych takich jak słońce czy wiatr intensywnie paruje. Tarninowe gałązki szczelnie wypełniają konstrukcję z drewna. W Wieliczce to modrzew – wyjątkowo trwały (jako jedyny nie gnije w morskiej wodzie). Z kolei rozprowadzające solankę rynny i zawory wykonano z twardej dębiny. Można przyjrzeć się im lepiej, spacerując po podestach na murach wielickiej tężni.

Prosty i skuteczny wynalazek

Początki tężni solankowych wiążą się z produkcją soli. Towarzyszyły warzelniom i służyły do zatężania słonych wód (przydatne w salinach leżących poza ciepłym południem Europy). Pierwsze dobrze udokumentowane tężnie wzniesiono ok. XIV w. w Lombardii, choć wydaje się, że te pomysłowe konstrukcje są znacznie starsze – w Inowrocławiu odkryto ślady najprawdopodobniej po tego typu budowli datowane na II-IV w.

Utrata wielickiej kopalni, którą na mocy I rozbioru Polski (1772) zagarnęli Austriacy, mocno dała się we znaki reszcie polskich ziem. Braki soli były bardzo poważnym problemem. W XVIII i XIX w. uruchamiane są więc warzelnie oraz tężnie w Kołobrzegu, Solicy Wielkiej, Busku czy Ciechocinku.

Tężnie nie tylko wspomagały produkcję niezbędnej przyprawy, ale też, jak się z czasem okazało, miały przed sobą obiecującą karierę leczniczą. Dobroczynny mikroklimat – „skutek uboczny” zatężania solanki, przynosił ulgę pacjentom z dolegliwościami układu oddechowego, co też skwapliwie wykorzystano, wabiąc kuracjuszy i organizując zakłady lecznicze. Współczesne tężnie nie mają już żadnego związku z przemysłem, wciąż są jednak budowane w celach leczniczych.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Tężnia Kopalni Soli „Wieliczka” służy przede wszystkim zdrowiu, dlatego mając je na względzie, podczas wizyty w obiekcie należy stosować zasady bezpieczeństwa. Przed wejściem do tężni trzeba zdezynfekować dłonie (pojemniki znajdują się w wyznaczonych miejscach), a także dbać o zachowanie dystansu społecznego. Maseczki są konieczne na schodach wiodących na tężniowe mury oraz wieżę widokową.   Podążaj za kotem - wystawa  
Data: do 31 sierpnia 2020
Lokalizacja: Wieliczka

"Podążaj za kotem" to wystawa składająca się z 25 prac rumuńskich rysowników zrzeszonych w Klubie Rumuńskich Ilustratorów. Wystawę w Dziecięcej Strefie Wakacyjnej Wielickiej Mediateki można oglądać do 31 sierpnia.
Podążaj za kotem - wystawa
IV rocznica Światowych Dni Młodzieży 2016  
Data: 1-2 sierpnia 2020
Lokalizacja: Brzegi

Minęły już cztery lata od Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się na Campus Misericordiae w Brzegach w 2016 roku. Na zamieszczonym poniżej plakacie znajdują się szczegóły obchodów IV rocznicy ŚDM2016.
IV rocznica Światowych Dni Młodzieży 2016