.


leroy merlin

festiwal


kabaret

Opublikowano: 2013-07-24

Zwiedzaj Zamek Żupny za symboliczną złotówkę


Tylko do końca lipca mieszkańcy Powiatu Wielickiego mogą zwiedzać Zamek Żupny za symboliczną złotówkę! Zamek Żupny został wpisany na Listę Dziedzictwa UNESCO 23 czerwca 2013 r.



Wielicki kompleks zamkowy jest unikalny w skali europejskiej. Żaden z ośrodków górniczych Światowego Dziedzictwa, jak Kutna Hora czy Hallstatt nie posiada takiego centrum. Zamek Żupny jest jednym z najstarszych i zarazem najokazalszym zabytkiem w krajobrazie miejskim Wieliczki.  23 czerwca 2013 r. na 37. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która odbyła się w Phnom Penh w Kambodży, zapadła decyzja w sprawie wpisu Zamku Żupnego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gremium składające się z przedstawicieli 21 państw pozytywnie rozpatrzyło wniosek o rozszerzenie już istniejącego wpisu „Kopalnia Soli w Wieliczce” o Zamek Żupny i Kopalnię Soli w Bochni stanowiące w przeszłości jedno przedsiębiorstwo. Te trzy obiekty będą się znajdować na Liście UNESCO pod wspólną nazwą „Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni”.


.......  Spotkanie w Polsce, w Wieliczce było szóstym i zarazem ostatnim spotkaniem w ramach GrandmaPC.Oprócz spotkań związanych z zakończeniem projektu, nasi goście zaprezentowali efekty swojej pracy podczas uroczystej konferencji w CER Solne Miasto, podczas której przywitała gości Pani Burmistrz Urszula Rusecka, a także mieli okazję zwiedzić Kopalnię Soli oraz Zamek Żupny. W piątkowy wieczór odbył się również "Learn with Grandma Day" – spotkanie partnerów z wolontariuszami biorącymi udział w projekcie ze strony polskiej (seniorami i młodzieżą). Wieczór ten był okazją  

„Wieliczka” – premiera w „Strefie 3D” w TVP HD

 

Wielicki Zamek Żupny rozwijał się od XIII w. w bezpośrednim sąsiedztwie szybu wydrążonego w poszukiwaniu soli. Jest przykładem średniowiecznego budownictwa obronnego ściśle związanego z dziejami górniczego przedsiębiorstwa państwowego, jakim były w Polsce przedrozbiorowej Żupy Krakowskie. Skupiające pod jednym zarządem warzelnie i kopalnie soli w Wieliczce oraz Bochni, żupy były największym polskim przedsiębiorstw i jednym z największych w Europie.



7R Solna Wieliczka vs ENEA Energetyk Poznań  
Data: 29 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Ostatni domowy mecz fazy zasadniczej już w najbliższą sobotę, czyli w wyjątkowy, dzień – 29 lutego.
7R Solna Wieliczka vs ENEA Energetyk Poznań
Filmowe Walentynki  
Data: 14 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Czekoladki, maskotki, serduszka – to wszystko już było na ubiegłoroczne Walentynki, na poprzednie też… Czas świętować w filmowym stylu. 14 lutego Kopalnia Soli „Wieliczka” zaprasza na niezapomnianą „Podziemną galę muzyki filmowej”.
Filmowe Walentynki