.wse


Opublikowano: 2013-07-24

Zwiedzaj Zamek Żupny za symboliczną złotówkę


Tylko do końca lipca mieszkańcy Powiatu Wielickiego mogą zwiedzać Zamek Żupny za symboliczną złotówkę! Zamek Żupny został wpisany na Listę Dziedzictwa UNESCO 23 czerwca 2013 r.Wielicki kompleks zamkowy jest unikalny w skali europejskiej. Żaden z ośrodków górniczych Światowego Dziedzictwa, jak Kutna Hora czy Hallstatt nie posiada takiego centrum. Zamek Żupny jest jednym z najstarszych i zarazem najokazalszym zabytkiem w krajobrazie miejskim Wieliczki.  23 czerwca 2013 r. na 37. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która odbyła się w Phnom Penh w Kambodży, zapadła decyzja w sprawie wpisu Zamku Żupnego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gremium składające się z przedstawicieli 21 państw pozytywnie rozpatrzyło wniosek o rozszerzenie już istniejącego wpisu „Kopalnia Soli w Wieliczce” o Zamek Żupny i Kopalnię Soli w Bochni stanowiące w przeszłości jedno przedsiębiorstwo. Te trzy obiekty będą się znajdować na Liście UNESCO pod wspólną nazwą „Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni”.


.......  Spotkanie w Polsce, w Wieliczce było szóstym i zarazem ostatnim spotkaniem w ramach GrandmaPC.Oprócz spotkań związanych z zakończeniem projektu, nasi goście zaprezentowali efekty swojej pracy podczas uroczystej konferencji w CER Solne Miasto, podczas której przywitała gości Pani Burmistrz Urszula Rusecka, a także mieli okazję zwiedzić Kopalnię Soli oraz Zamek Żupny. W piątkowy wieczór odbył się również "Learn with Grandma Day" – spotkanie partnerów z wolontariuszami biorącymi udział w projekcie ze strony polskiej (seniorami i młodzieżą). Wieczór ten był okazją  

„Wieliczka” – premiera w „Strefie 3D” w TVP HD

 

Wielicki Zamek Żupny rozwijał się od XIII w. w bezpośrednim sąsiedztwie szybu wydrążonego w poszukiwaniu soli. Jest przykładem średniowiecznego budownictwa obronnego ściśle związanego z dziejami górniczego przedsiębiorstwa państwowego, jakim były w Polsce przedrozbiorowej Żupy Krakowskie. Skupiające pod jednym zarządem warzelnie i kopalnie soli w Wieliczce oraz Bochni, żupy były największym polskim przedsiębiorstw i jednym z największych w Europie.Muzyczna Barbórka w Mediatece  
Data: 4 grudnia 2019
Lokalizacja: Wieliczka

Już 4 grudnia w Wielickiej Mediatece odbędzie się Muzyczna Barbórka. O godzinie 19:00 w sali kinowej rozpocznie się koncert rumuńskich artystów z Satu Mare. Zagrają: George Negrea i Diu Osan. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii Bogumiła Krużla: "Wieliczka - Królewskie Miasto Skarbów".
Muzyczna Barbórka w Mediatece
Andrzejki z muzyką na żywo i chilli  
Data: 29-30 listopada 2019
Lokalizacja: Wieliczka

W piątek odbędą się dwa koncerty, O godzinie 20.00 na scenie pojawi się zespół Czyli.MY z jednym setem, a następnie bluesowa formacja Bluesfera.
Andrzejki z muzyką na żywo i chilli