hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2021-11-23

3 najczęstsze wady wzrokuProblemy ze wzrokiem dotyczą milionów ludzi na całym świecie. Kłopoty z widzeniem mogą być wynikiem chorób oczu, mogą też występować pod wpływem czynników środowiskowych. Jak pokazują badania, skłonności do występowania wad wzroku mogą być również uwarunkowane genetycznie. Najczęściej pojawiające się dysfunkcje optyczne są powiązane z zaburzeniem mechanizmu refrakcji lub akomodacji. I choć wielu tego typu dolegliwościom nie jesteśmy w stanie zapobiec, nie można zapominać o codziennej trosce o stan naszych oczu. Najnowszy wpis na naszej stronie poświęciliśmy zagadnieniu najpopularniejszych wad wzroku oraz wyjaśnieniu, jaki rodzaj profilaktyki zapobiegającej ich powstawaniu i pogłębianiu warto stosować.


Krótkowzroczność

Za najczęściej występującą wadę wzroku uznaje się krótkowzroczność. Miopia (w mowie potocznej: bliskowzroczność) pojawia się wtedy, kiedy obraz nie powstaje idealnie na siatkówce, lecz przed nią. Zjawisko to może być spowodowane zbyt silnym załamywaniem światła przez rogówkę lub soczewkę, może też brać się stąd, że gałka oczna jest zbyt długa. Krótkowzroczność jest łatwa do zdiagnozowania. Wada objawia się wtedy, gdy widzimy wyraźnie przedmioty znajdujące się blisko nas, natomiast te bardziej oddalone wydają nam się zamazane. Do korekcji miopii używa się okularów minusów lub soczewek kontaktowych o mocach ujemnych. Aby zapobiegać wystąpieniu lub pogłębieniu miopii warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

- dbamy o ergonomię podczas pracy wzrokowej,
- unikamy wielogodzinnego siedzenia przed komputerem,
- czytamy wyłącznie w pozycji siedzącej, trzymając tekst w odpowiednio dużej odległości,
- dbamy o dobre oświetlenie w miejscu pracy i nauki.

Nadwzroczność

Drugą spośród najczęściej występujących wad wzroku w populacji osób dorosłych jest nadwzroczność (inaczej: hyperopia, potocznie: dalekowzroczność). Podobnie jak miopia jest ona związana z zaburzeniem zjawiska refrakcji. W przypadku nadwzroczności dochodzi do ogniskowania promieni świetlnych przechodzących przez kolejne struktury oka dopiero za siatkówką. Wada ta powoduje niewyraźne widzenie szczególnie z bliska: dalekowidz przeważnie dobrze widzi obiekty położone w dalszej odległości, ma natomiast problem z wyraźnym postrzeganiem przedmiotów znajdujących się blisko. Może to przeszkadzać w codziennych czynnościach: pisaniu, odczytaniu SMS-a czy innych zadaniach wymagających precyzji. Najważniejszym elementem profilaktyki hyperopii są regularne badania. Im szybciej wada zostanie zdiagnozowana, tym szybciej będzie można wdrożyć odpowiednie działania. Podstawową i najpopularniejszą metodą korekcji nadwzroczności jest stosowanie okularów plusów lub soczewek kontaktowych o mocy dodatniej.

Starczowzroczność

Wiele osób po 40. roku życia zauważa u siebie trudności z wyraźnym widzeniem z bliska, np. czytaniem książki czy gazety lub przeglądaniem menu w restauracji. Problem nasila się zwłaszcza przy słabym oświetleniu. Powodem takich dolegliwości jest zazwyczaj przypadłość związana z wiekiem nazywana starczowzrocznością (lub fachowo: prezbiopią). Jest to zjawisko nieuchronnie związane z procesem starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem w naszym ciele zachodzą liczne zmiany. Dotyczą one również funkcjonowania narządu wzroku, a mówiąc ściślej: mechanizmu akomodacji, czyli fizjologicznego procesu dostosowywania się oka do oglądania obiektów znajdujących się w różnych odległościach. Im jesteśmy starsi, tym słabiej działają mięśnie odpowiedzialne za ostre widzenie i skupianie wzroku, a nasza soczewka staje się mniej elastyczna. Prezbiopii niestety nie można zapobiec. Procesy starzenia się wzroku można jednak opóźnić stosując się do zaleceń specjalistów. Zaleca się, by osoby powyżej 40. roku życia poddawały się systematycznym badaniom okulistycznym. Niwelowanie objawów prezbiopii jest możliwe dzięki odpowiednio dobranym okularom lub szkłom kontaktowym. Wykorzystuje się w tym celu specjalne modele progresywne (multifokalne). Pamiętaj, że dbając o oczy trzeba zawsze stawiać na profilaktykę. Wady wzroku często nie dają o sobie znać przez bardzo długo czas, a my możemy nie wiedzieć, że cokolwiek nam dolega. Podstawą profilaktyki zdrowych oczu są oczywiście regularne badania. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o zasadach, które pomogą ci zadbać o wzrok, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej http://twojespojrzenie.pl/, poświęconej tematyce wad wzroku i chorób oczu. Znajdziesz na niej wiele przydatnych porad i ciekawych artykułów.

artykuł sponsorowany


   
20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021