.


Opublikowano: 2023-09-27

45 lat kopalni na Liście UNESCO45 lat temu Kopalnia Soli "Wieliczka" znalazła się wśród 12 miejsc i obiektów otwierających Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecność w prestiżowym spisie skarbów ludzkości to nie tylko zaszczyt, ale nade wszystko zobowiązanie do ochrony zabytkowych solnych podziemi. Jubileusz był w kopalni okazją do wielkiego świętowania.


Konieczność ochrony oraz udostępniania bezcennych podziemi wynika wprost z zapisów "Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego". Kopalnia Soli "Wieliczka" wywiązuje się z tego zobowiązania na wiele sposobów - od intensywnych prac zabezpieczających po organizację ruchu turystycznego. Różne oblicza solnego zabytku prezentuje specjalna jubileuszowa wystawa przy szybie Daniłowicza. Składa się z 20 plansz dokumentujących działania związane z troską o obiekt z Listy UNESCO. Rocznica wpisu, a także jego znaczenie stały się przewodnim tematem Biuletynu Informacyjnego Kopalni "Solanka". Zebrane w tym wydaniu artykuły sięgają w przeszłość, do roku 1978, a także przybliżają współczesne przedsięwzięcia kopalni oraz jej plany na przyszłość.

O wielickich podziemiach można wiele opowiadać, wiele pisać, ale najlepiej ujrzeć je na własne oczy. Niezwykła wycieczka czekała 100 szczęśliwców, uczestników Dni Otwartych. Na trasie wyprawy znalazły się zakątki leżące poza turystycznymi szlakami, a także miejsca na powierzchni, na co dzień niedostępne dla gości: warzelnia, lampownia oraz pracownia górników- rzeźbiarzy. Z rocznicą 45-lecia na Liście UNESCO zbiegło się jeszcze jedno, wyjątkowe, a nawet historyczne wydarzenie: Kopalnia Soli "Wieliczka" zanotowała 50 mln turystów (od roku 1945).

Rok jubileuszowy przyniósł wielickiej kopalni obecność na Krajowej Liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wiosną trafiły na nią "Tradycje barbórkowe oraz kult św. Kingi wśród górników solnych kopalni w

Bochni i Wieliczce". W świętowanie 45-lecia znakomicie wpisały się takie wydarzenia jak m.in. II Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych, plenerowe koncerty górniczej orkiestry oraz górniczo-strażacki finał wakacji.


   35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022