.


Opublikowano: 2020-09-13

58. MAŁOPOLSKI WYŚCIG GÓRSKI - pierwszy etap wystartuje z Wieliczki, drugi z NiepołomicBlisko 260 kolarzy z 14 międzynarodowych drużyn będzie przez cztery wrześniowe dni wylewać z siebie siódme poty podczas 58. edycji prestiżowego Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Od 17 do 20 września zawodnicy pokonają najtrudniejsze podjazdy w naszym regionie.


Kolarstwo to taka piękna dyscyplina sportu, w której liczy się wytrzymałość, cierpliwość oraz konsekwencja. Udowodnili to organizatorzy MWG, czyli Małopolski Związek Kolarski i dyrektor sportowy Marek Kosicki. Przesunęli termin wyścigu z wiosny na jesień, zadbali o najwyższy poziom bezpieczeństwa dla kolarzy i przekonali sponsorów oraz partnerów o sensowności współpracy przy zawodach. Dzięki takiemu poświęceniu, ten drugi w Polsce – zaraz po Tour de Pologne - pod względem prestiżu i trudności wyścig kolarski odbędzie się bez przeszkód.

Przed kolarzami trzy etapy, z czego aż dwa kończą się długimi, trudnymi podjazdami. Można więc obstawiać w ciemno, że na linię mety wpadać będą pojedynczy, mocno zmęczeni kolarze. Kluczowy dla klasyfikacji końcowej będzie ostatni podjazd MWG – ten na starosądecką Przehybę. Ale to dopiero w niedzielę 20 września. Wcześniej, bo w czwartek 17 września zawodnicy rywalizować będą podczas indywidualnej jazdy na czas na liczącym 1500 metrów podjeździe. W piątek peleton zamelduje się w Wieliczce, by stamtąd wyruszyć na 120-kilometrową trasę z metą w Myślenicach. Finisz ulokowany będzie na Górze Chełm, wymagającej od zawodników ognia w nogach i stalowych płuc. W sobotę start wyścigu podziwiać będą kibice w Niepołomicach. Kolarzy zmęczonych aż 137-kilometrową jazdą witać będą już fani w Nowym Targu. Zwieńczeniem małopolskich zmagań będzie niedzielny etap. Rozpocznie się on w Chochołowskich Termach, by po 125 kilometrach trudnej, wijącej się po licznych wzniesieniach, zaprowadzić zawodników na osławioną już Przehybę.

„Cieszę się, że miłośnicy kolarstwa na najwyższym poziomie będą mogli śledzić rywalizację zawodników. Jestem też zadowolony, że jako organizatorzy stanęliśmy na wysokości zadania i mimo trudności, wzbogaciliśmy kalendarz wyścigów kolarskich o nasze zawody” – mówi Marek Kosicki, prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego. „Po wielkim odzewie ze strony teamów z całego świata widzimy, jakim prestiżem cieszy się Małopolski Wyścig Górski. Przygotowane przez nas trasy udowodnią zawodnikom, że ta opinia jest w pełni uzasadniona. Wyścig będzie także znakomitą promocją województwa małopolskiego jako miejsca ze wszech miar atrakcyjnego dla miłośników rowerów” – dodaje dyrektor sportowy MWG.

Głównym partnerem Małopolskiego Wyścigu Górskiego jest Województwo Małopolskie. Partnerami zawodów są: Urząd Miasta Krakowa, Chochołowskie termy, Karmot. Nadleśnictwo Stary Sącz, Raso, Emergency 24 oraz Elja Janusz Kowalski. Honorowy patronat nad wyścigiem objął Witold Kozłowski, marszałek Województwa Małopolskiego.

58.MAŁOPOLSKI WYŚCIG GÓRSKI - PROGRAM

17 września (czwartek) - Kraków
16.30 – parking Aleja Wędrowników – start do prologu jazdy na czas
17.50 – meta ostatniego zawodnika – schron amunicyjny „Kazamata”
18.15 – parking Aleja Wędrowników – prezentacja zwycięzców

18 września (piątek) - Wieliczka
13:00 – 13:35 prezentacja teamów
13:45 WIELICZKA SOLNE MIASTO – start honorowy do I etapu

17:00 MYŚLENICE GÓRA CHEŁM – meta I etapu, premia górska

19 września (sobota) - Niepołomice
13:00 – 13:35 prezentacja teamów
13: 45 NIEPOŁOMICE ZAMEK – start do II etapu
17:05 NOWY TARG RYNEK – meta II etapu

20 września (niedziela) – Chochołowskie Termy
10:20 – 10:50 prezentacja teamów
11:00 CHOCHOŁOWSKIE TERMY – start do III etapu
14:15 PRZEHYBA – meta III etapu, premia górska
15:30 prezentacja zwycięzców etapu i wyścigu


58. MAŁOPOLSKI WYŚCIG GÓRSKI - pierwszy etap wystartuje z Wieliczki, drugi z Niepołomic - zobacz zdjęcia   

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022