carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2010-06-03

70 000 zł na remont zabytkowej auli w Starostwie Powiatowym


Powiat Wielicki otrzymał w ramach II naboru wniosków w Programie Operacyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Dziedzictwo kulturowe – Ochrona zabytków” dotację w wysokości 70 000 zł z przeznaczeniem na remont zabytkowej auli w budynku Starostwa Powiatowego w Wieliczce.

Warto dodać, iż w ramach konkursu dotację otrzymały 82 projekty spośród 713 złożonych do Ministerstwa Kultury. Tylko 6 z nich przyznano jednostkom samorządu terytorialnego. W ramach prac zostanie wykonany remont konserwatorski auli polegający na odnowieniu zachowanego oryginalnie parkietu, rozbiórki wtórnych elementów wyposażenia, a także przywróceniu ścian i odnowieniu zabytkowego, bogato zdobionego sklepienia sali. Konserwacji zostanie poddana także stolarka drzwiowa oraz inne elementy auli. Jest to kolejne przedsięwzięcie konserwatorskie w zabytkowym budynku Szkoły Górniczej i Muzeum Salinarnego. W 2009 roku wymieniono w budynku pokrycie dachu oraz całą stolarkę okienną. Prace te kosztowały ponad 460 000 zł.


Obecny wygląd auli w zabytkowej „Sztygarówce”
fot. Bogdan Pasek
 

Przypomnijmy, neogotycki gmach dawnej Szkoły Górniczej i Muzeum Salinarnego został wzniesiony na cześć cesarza Franciszka Józefa I w roku 1898/1899 z okazji 50 -tej rocznicy objęcia przez niego cesarskiego tronu. Zaprojektował go znany lwowski architekt prof. Tadeusz Dołęga-Mostowski, a głównym wykonawcą został Ignacy Miarczyński - krakowski budowniczy. Pierwotnym przeznaczeniem budynku były Szkoła Górnicza i Muzeum Salinarne. Szkoła Górnicza mieściła się na parterze budynku do 1933 roku; później związek Sztygarów zorganizował w budynku bibliotekę i czytelnię oraz salę prób chóru. Na piętrze w reprezentacyjnych salach mieściło się Muzeum Salinarne. W czasie I Wojny Światowej siedziba muzeum została przeznaczona na cele Głównej Komendy Armii, co w konsekwencji doprowadziło do poważnego uszczuplenia zbiorów i częściowej dewastacji gmachu. W okresie międzywojennym Muzeum Salinarne zostało reaktywowane, a większość zbiorów wróciła na swoje miejsce. Po 1939 roku budynek zajęły wojska niemieckie i przeznaczyły na szpital i kasyno. Po 1945 roku muzeum nie wróciło do swojej historycznej siedziby, ponieważ budynek został przeznaczony na cele edukacyjne. Budynek do 1996 roku stanowił własności Kopalni Soli Wieliczka, później został przekazany na własność Miasta i Gminy Wieliczka. W 1999 Gmina Wieliczka przekazała budynek w użytkowanie Powiatowi Wielickiemu, który do chwili obecnej użytkuje budynek i czyni starania na rzecz przywrócenia mu dawnej świetności.

Wprawdzie powiat jedynie użytkuje budynek, który stanowi własność gminną, jednak to nie zwalnia nas z obowiązku dbałości o niego. Przez blisko 10 lat nie prowadzono żadnych prac w tym zakresie. Stąd też opracowany kompleksowy program konserwatorski, który realizowany jest krok po kroku. Po dachu, oknach przyszedł czas wnętrza „Sztygarówki”. Jestem przekonany, że remont auli pokaże jej piękno – podkreśla starosta Jacek Juszkiewicz.Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka