.
Opublikowano: 2017-02-13

Babski Kocioł- rodzinne warsztaty kulinarne - relacjaZa nami inauguracyjne spotkanie nowego cyklu realizowanego przez Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce pt. BABSKI KOCIOŁ. Założenie projektu jest takie, aby co miesiąc w świetlicach środowiskowych realizować rodzinne warsztaty kulinarne połączone z degustacją, z udziałem poszczególnych kół gospodyń wiejskich.


W Mietniowie w miniony piątek „królowały” śledzie z marynowaną gruszką. „Iskry Mietniowa” krok po kroku prezentowały poszczególne etapy przygotowania inscenizując, a nawet wyśpiewując kolejność kulinarnych zadań. Poniżej przedstawiamy przepis na ten specjał.

ŚLEDZIE Z MARYNOWANYMI GRUSZKAMI

Składniki:
1 kg śledzi solonych-matiasów
3 średnie cebule
1 duży słoik marynowanych gruszek
majonez kielecki średni słoik
jogurt naturalny grecki duży
pieprz mielony

Sposób wykonania:
Śledzie moczyć w marynacie z gruszek najlepiej przez 24 godz., potem pokroić je w paski, gruszki na kawałki, cebulę w piórka (pokrojoną cebulę sparzyć). Układać w misce warstwami śledzie, cebula posypać ją pieprzem i następna warstwa to gruszki, i od nowa. Zrobić sos tzn. zmieszać majonez z jogurtem i zalać śledzie. Można zostawić jako sałatkę warstwową lub wymieszać. Smacznego.


GRUSZKI W OCCIE
2 kg gruszek twardych
2 szklanki wody
1 szklanka cukru
1/2 szklanko octu 6%
garść goździków, ziaren pieprzu, kawałek kory cynamonu

Gruszki obrać, pokroić na ćwiartki( na czas przygotowania obrane przechowywać w zakwaszonej wodzie). Zagotować marynatę, do gotującej dodać gruszki i gotować jeszcze przez 5-10 minut. Nałożyć do słoików, zalać gorącą marynatą, zakręcić, obrócić do góry dnem do wystygnięcia.

KOMPOT ZE SŁODKICH OWOCÓW
Słoik napełnić owocami pokrojonymi (brzoskwinie, maliny, morele, gruszki, czereśnie), dodać szczyptę soli, zalać wrzącą wodą. Zakręcić, pasteryzować 20 min. Przez 6 tygodni nie otwierać, a potem smacznego.

/Centrum Kultury i Turystyki/

Babski Kocioł- rodzinne warsztaty kulinarne - relacja - zobacz zdjęcia   

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022