carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2012-09-04

Bezpieczeństwo i Rywalizacja – podsumowanie imprezy w Wieliczce


Jak najskuteczniej doskonalić swoje umiejętności jazdy na motocyklu? Czy szybko znaczy też bezpiecznie? Bezpieczeństwo czy rywalizacja na motocyklu? Czy da się to pogodzić? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Motocyklistów MotoAutostrada wraz z Mistrzem Arturem Wajdą.

Wszyscy, którzy byli w dniach 1-2 września 2012 na Placu Targowym ("Targowisko na Lednicy") przy ul. Kazimierza Pułaskiego w Wieliczce mieli szansę uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. Dlaczego wyjątkowym? – bo jako pierwsze w regionie małopolski kompleksowo połączyło szkolenie, treningi oraz zawody motocyklowe; jak również dało szansę wielu motocyklistom skorzystania z porad doświadczonego Wielokrotnego Mistrza Polski w Wyścigach Drogowych i propagatora bezpiecznej jazdy motocyklem - Artura Wajdy.

Impreza rozpoczęła się w sobotę z deszczem, oczywiście od szlifowania techniki jazdy, bo tego motocyklistom nigdy za wiele. A sam deszcz uczestników nie przestraszył, wręcz przeciwnie podczas serii jazd wolnych na torze było aż „gęsto” od konkurentów.
Uczestnicy szkolenia z zapałem korzystali z wiedzy zgromadzonej podczas wielu lat jazdy sportowej Artura Wajdy. A zaczęło się od … pozycji na motocyklu. Dokładnie, krok po kroku instruktor przeanalizował jak ułożyć ciało podczas jazdy, by mieć jak największą swobodę ruchów, umożliwiającą szybkie reagowanie. Ręce i stopy nie mają ograniczać, ale współuczestniczyć w płynnym wykonywaniu manewrów. To na początek.


Dwa palce na hamulcu czy cała ręka? – oto jest pytanie. I z nim zmierzył się Mistrz. Szczegółowo przedstawił argumenty i przykłady dotyczące jednego i drugiego sposobu hamowania. Wielu z uczestników zrozumiało jak ważne są pierwsze sekundy ostrego hamowania i tylko mocne zaciśnięcie całej dłoni na dźwigni hamulca gwarantuje zahamowanie przed przeszkodą. Kolejnym etapem szkolenia były manewry w trakcie wolnej jazdy i operowanie hamulcem tylnym wraz ze sprzęgłem. Proste? Pewnie tak, ale by korzystać z tej metody, trzeba o niej wiedzieć. Artur Wajda pokazał jak prawidłowo operować dźwigniami, a chętni mogli spróbować pod jego okiem, czy to działa. Rozmowy wydawały się nie mieć końca. Instruktor z chęcią odpowiadał na pytania i dzielił się swoją wiedzą.

Drugi dzień zaczął się ponownie jazdami wolnymi i kwalifikacjami do popołudniowej rywalizacji. Tym razem deszcz nie miał odwagi się pokazać, bo też frekwencja była imponująca. Suchy tor zmotywował motocyklistów nie tylko do startowania w zawodach, ale również do odważnej jazdy. Ustawione szykany zostały przygotowane z myślą, aby sprawiać pewne trudności i faktycznie zawodnicy radzili sobie różnie. Ale publiczność dopingowała gorąco wszystkim! W trakcie kwalifikacji wyłoniono 24 najszybszych zawodników, a dalsze zawody odbyły się w systemie pucharowym. Rywalizacja, jak na motocyklistów przystało była niezwykle zacięta i do końca nikt nie miał pewności, kto stanie na podium. W końcu wszystko się wyjaśniło. Zwycięzcami zawodów zostali: Paweł, Marceli, Krzysztof i Sławek.


Organizując tą imprezę Stowarzyszenie MotoAutostrada chciało dać szansę wszystkim tym, którzy już jeżdżą doskonale i na tym etapie potrzebują rywalizacji, sprawdzenia własnych umiejętności i szansy porównania się z innymi. Organizatorzy mieli też nadzieję na dobrą zabawę, integrację i zapoznanie nowych osób. Słysząc opinie po imprezie można śmiało powiedzieć, że udało im się. Stowarzyszenie MotoAutostrada podejmie działania, aby ta weekendowa impreza stała się cykliczna i na stałe wpisała się do kalendarza spotkań motocyklistów. Ponadto tematyka szkoleń motocyklistów pokazana na weekendowym evencie w Wieliczce będzie miała kontynuację w TV Kraków - programie p. Dworaka pt: "Jedź bezpiecznie".
Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku  
Data: 18.09.2021
Lokalizacja: Raciborsko

W sobotę 18 września w Raciborsku odbędzie się Morsztyn Barok Festiwal poświęcony polskiej kulturze baroku: muzyce, literaturze, obyczajom oraz kuchni. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 18:00 do kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Raciborsku.
Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza  
Data: 12.09.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka wraz z Mediateką - Biblioteką Miejską w Wieliczce zapraszają na drugą edycję Dnia z Historią Średniowiecza pn. „Wehikuł Czasu”, który odbędzie się w niedzielę września przed Wielicką Mediateką.
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza