carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2015-12-30

Budowa rond już za nami. Kar dla wykonawcy nie będzie. Kiedy autobusy pojadą przez centrum?


Wygląda na to, że utrudnienia związane z budową rond w naszym mieście są już za nami. Co prawda formalnie to jeszcze trochę potrwa, ale nowe skrzyżowania są już od jakiegoś czasu przejezdne.

fot. WieliczkaCity.pl

Można powiedzieć, że dostaliśmy prezent na święta, bowiem drugie rondo zostało otwarte dla ruchu tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia. Co prawda niektóre prace nadal są prowadzone, obecnie „pod ochronką” poprawiane są chodniki, mur oporowy i pochylnia na ul. Słowackiego, jednak w żaden sposób nie przeszkadza to, aby ruch na rondzie odbywał się płynnie. Tak więc utrudnień dla kierowców koniec, ale oficjalnie zakończenie prac może nastąpić nawet w lutym. Formalnie musi być zgłoszenie zakończenia robót do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie. Nastąpi to dopiero po skompletowaniu wszystkich odbiorów sieci i sporządzeniu mapy geodezyjnej powykonawczej - ok. 15 stycznia. Po czym (po 14 dniach), jeżeli nie będzie uwag Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego rozpocznie się normalne użytkowanie rond.

Początkowo mówiono, że wniosek wykonawcy o kolejne przedłużenie terminu zakończenia prac do 30 grudnia nie zostanie zaakceptowany. Wygląda jednak na to, że ów wniosek prawdopodobnie zostanie przyjęty, a co za tym idzie, kary umowne nie będą naliczane.

W związku z tym, że nowe wielickie skrzyżowania są już przejezdne, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie przygotowuje się do przywrócenia 304-ki na swoją starą trasę, czyli przez centrum Wieliczki. Dziś miały się odbyć przejazdy techniczne. Plan zakłada przywrócenie autobusów 304 i 224 na ich pierwotną trasę od 9 stycznia 2016 roku o ile ZIKiT zdąży przygotować na czas nowe rozkłady jazdy.

Jak to wyglądało od początku? Planowo prace miały rozpocząć się pod koniec stycznia, a zakończyć z końcem września. W praktyce wyglądało to nieco inaczej... Pierwsza informacja mówiła, że prace rozpoczną się pod koniec stycznia, kolejny termin zakładał że budowa ronda rozpocznie się 3 lutego – też się nie udało. Następnie informowano o 9 lutego, również się nie udało. Ostatni termin wydawało się, że już ostateczny wskazywał dzień 11 lutego jako dzień w którym rozpocznie się inwestycja p.n. “Przebudowa DW 964 na odcinku ul.Asnyka w Wieliczce wraz z budową rond” i znowu nic. Tym razem jednak opóźnienia rozpoczęcia przez wykonawcę prac spowodowały niepotrzebną zmianę w rozkładach jazdy autobusów. W końcu udało się – 18 lutego około godziny 14:00 zamknięto skrzyżowanie Piłsudskiego – Asnyka. Budowa wielickich rond wystartowała. Planowany termin zakończenia prac również nie został dotrzymany. Zamiast 30 września m.in. w związku z problemami przy wyprowadzce mieszkańców z jednego z budynków przeznaczonych do rozbiórki, prace trwały prawie do końca grudnia. Koszt całej inwestycji czyli zadania p.n. “Przebudowa DW 964 na odcinku ul.Asnyka w Wieliczce wraz z budową rond” to 7.850.000 PLN. Wykonawcą tej inwestycji jest firma WĄSBUD sp. z o.o.

Budowa rond już za nami. Kar dla wykonawcy nie będzie. Kiedy autobusy pojadą przez centrum? - zobacz zdjęcia

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022