.




Opublikowano: 2022-04-23

Chcesz położyć kostkę? Dowiedz się jak wygląda, ile trwa i kosztuje układanie kostki brukowej.



Każdy właściciel domu jednorodzinnego chciałby mieć piękny podjazd i chodniki. Nie wszyscy jednak decydują się na ten konkretny krok, bo mają różne, często niesłuszne obawy. Prawda jest jednak taka, że kostkę można położyć niemal wszędzie, a jej nawierzchnia jest trwała. Jak wygląda układanie kostki brukowej?


Układanie kostki brukowej — proces

Nie zrobisz tego sam. Chociaż układanie kostki brukowej nie jest najbardziej skomplikowaną czynnością budowlaną, to wymaga precyzji i odpowiednich narzędzi. Prace wykonuje się etapami, a duża ich część wymaga właściwego przygotowania podłoża. Trzeba wiedzieć, jak do tego podejść i poza wiedzą kierować się doświadczeniem. Tego na pewno nie brakuje fachowcom, dla których układanie kostki to codzienność.

Przygotowanie podłoża

Zanim kostka brukowa pojawi się na Twoim podjeździe i podwórku, należy odpowiednio przygotować dla niej podłoże. W tym celu w pierwszej kolejności wyznacza się obszar, na którym ma się ona znaleźć, a następnie zrywa górną warstwę ziemi (humus) oraz wykonuje się wykop pod warstwy technologiczne na głębokość ok. 15-20 cm w przypadku chodników i ok. 35 cm w przypadku podjazdów. Następnie wykop należy wzmocnić solidną warstwą piasku lub pospóły, którą trzeba dokładnie ubić. Na tym etapie wykonuje się także niwelację terenu w celu zachowania wymaganych spadków.

Na wyrównanym podłożu należy teraz wykonać podbudowę z kruszyw łamanych lub żwiropiaskowych z odpowiednim zagęszczeniem, które ustabilizują nawierzchnię. Następnie układa się krawężniki, czyli przeprowadza montaż obrzeży trawnikowych, w celu stabilizacji gruntu i wykonuje podsypkę z piasku lub grysu o warstwie ok 5 cm, na której można będzie rozpocząć układanie kostki brukowej. Zadaniem tej warstwy jest zniwelowanie ewentualnych nierówności i stabilizacja kostki.

Układanie kostki brukowej

Po wykonaniu wszystkich prac przygotowawczych można wreszcie układać kostkę brukową. Trzeba jednak pamiętać, by robić to o około 1 cm ponad nawierzchnię projektowanych podjazdów i chodników, gdyż w trakcie zagęszczenia warstwa wyrównująca ulegnie obniżeniu. Następnie, na ułożonej nawierzchni z kostki brukowej rozsypuje się piasek w celu spoinowania i dokładnie rozprowadza go tak, aby szczelnie wypełnił wszystkie szczeliny. Ostatnią czynnością jest zagęszczanie, czyli użycie maszyny z płytą wibracyjną. Robi się to, aby utrwalić kostkę w podłożu i zapobiec jej przesuwaniu się.

Kostka brukowa — zanim się zdecydujesz

Zanim zdecydujesz się ułożyć kostkę brukową, musisz wiedzieć, że nie zawsze wykonana jest ona z jednego rodzaju kruszywa. Typowa kostka brukowa wykonana jest zwykle w formowanych geometrycznych kształtach, ale ciekawie wyglądają także nawierzchnie wykonane z kostki granitowej o nieregularnych kształtach. Możesz także łączyć ze sobą różne rozwiązania. Ciekawie wygląda także montaż płyt trawnikowych na ścieżkach komunikacyjnych, które świetnie współgrają z podjazdami z kostki brukowej. W zależności od wybranego model masz też duży wybór koloru kostki. Nie musisz więc wybierać pierwszej lepszej. Za to możesz ją dopasować do architektury otoczenia Twojego domu.

Jak widzisz układanie kostki, chociaż nie jest niezwykle trudne, to wymaga precyzji i cierpliwości. Trzeba zadbać o to, by każda warstwa podbudowy została wykonana w sposób właściwy, dokładnie ułożyć kostkę i szczelnie wypełnić ją suchym piaskiem, a następnie ostrożnie zagęścić. Dlatego lepiej powierzyć te prace fachowcom, oferującym usługi brukarskie w konkurencyjnych cenach. Znajdziesz ich na oferteo.pl.

artykuł sponsorowany







35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022