carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2013-09-11

Chrześcijaństwo w Japonii w Poniedziałkowym Klubie Seniora


2 września seniorzy w ramach Poniedziałkowego Klubu Seniora wysłuchali wykładu dra Krzysztofa Olszewskiego z Zakładu Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Chrześcijaństwo w Japonii”

 

Dr Krzysztof Olszewski na wstępie spotkania opowiedział o chrześcijaństwie w aspekcie istniejących w tym rejonie dwóch innych dominujących religii – buddyzmu i shintoizmu. Seniorzy dowiedzieli się, że historia chrześcijaństwa w Japonii sięga XVI w. Pierwszym misjonarzami byli Franciszek Ksawery oraz Jezuita Alessandro Valignano. Zakładali oni szkoły, szpitale oraz tłumaczyli księgi na język portugalski czy hiszpański. Konflikt interesów kupieckich i politycznych spowodował, że w 1587 r. wydano dekret nakazujący wszystkim misjonarzom opuszczenie Japonii oraz zakazujący wyznawania religii chrześcijańskiej pod karą śmierci. Rozpoczęły się prześladowania, masowe egzekucje, które trwały przez ponad 200 lat.


.......  Ciekawostką dla seniorów było również to, że w roku 1930 r. do Japonii przybył O. Maksymilian Kolbe. Założył japoński Niepokalanów i wydawał Rycerza Niepokalanej w języku japońskim. Za nim przybyło z Polski kilkunastu Ojców i Braci i na szeroką skalę zaczęli prowadzić pracę duszpasterską i charytatywną. Obecnie w Japonii jest 550 tyś. wiernych, co stanowi 0,36% wszystkich mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.  

Wieliczka czyta Fredrę!

 35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022