carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2013-09-11

Chrześcijaństwo w Japonii w Poniedziałkowym Klubie Seniora


2 września seniorzy w ramach Poniedziałkowego Klubu Seniora wysłuchali wykładu dra Krzysztofa Olszewskiego z Zakładu Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Chrześcijaństwo w Japonii”

 

Dr Krzysztof Olszewski na wstępie spotkania opowiedział o chrześcijaństwie w aspekcie istniejących w tym rejonie dwóch innych dominujących religii – buddyzmu i shintoizmu. Seniorzy dowiedzieli się, że historia chrześcijaństwa w Japonii sięga XVI w. Pierwszym misjonarzami byli Franciszek Ksawery oraz Jezuita Alessandro Valignano. Zakładali oni szkoły, szpitale oraz tłumaczyli księgi na język portugalski czy hiszpański. Konflikt interesów kupieckich i politycznych spowodował, że w 1587 r. wydano dekret nakazujący wszystkim misjonarzom opuszczenie Japonii oraz zakazujący wyznawania religii chrześcijańskiej pod karą śmierci. Rozpoczęły się prześladowania, masowe egzekucje, które trwały przez ponad 200 lat.


.......  Ciekawostką dla seniorów było również to, że w roku 1930 r. do Japonii przybył O. Maksymilian Kolbe. Założył japoński Niepokalanów i wydawał Rycerza Niepokalanej w języku japońskim. Za nim przybyło z Polski kilkunastu Ojców i Braci i na szeroką skalę zaczęli prowadzić pracę duszpasterską i charytatywną. Obecnie w Japonii jest 550 tyś. wiernych, co stanowi 0,36% wszystkich mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.  

Wieliczka czyta Fredrę!

 20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021