.


leroymerlin

Opublikowano: 2021-01-21

Ciągły trening ratowników górniczychPrzed wejście do Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego podjeżdża autokar. Kilkunastu ratowników pakuje sprzęt do bagażnika. Jest wcześnie rano. Nawet bardzo wcześnie, nie ma jednak chwili do stracenia. Ćwiczenia w OSRG w Jaworznie zaczynają się o 7.00, a trzeba jeszcze dojechać – z pełnym wyposażeniem, w pełnej gotowości.


I tak średnio co miesiąc, mimo pandemii, bo ratownicy nie mogą przerwać treningu. Ta służba wymaga oddania, to nie tyle zawód czy zajęcie, ile misja. – Nie możemy sobie pozwolić na bezczynność. Istotą ratownictwa jest nieustanna gotowość, która dotyczy zarówno wiedzy, jak i kondycji fizycznej – potwierdza Rafał Pasek, Kierownik Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego przy Kopalni Soli „Wieliczka”. – Regularne ćwiczenia w OSRG pozwalają nam być na bieżąco z wiadomościami oraz sprawdzić się w warunkach zbliżonych do bojowych. Takie testowanie aktualnych możliwości jest niezwykle ważne. Wymaga od ratowników dyscypliny, ale w zamian daje poczucie, że z czymkolwiek przyjdzie im zmierzyć się, dadzą sobie z tym radę.

Jak wyglądają treningi w Jaworznie? Na początek teoria. – Zawsze mamy sporo do omówienia. Przepisy, najnowsze akcje ratownicze, pierwsza pomoc, sprzęt – lista tematów jest bardzo długa. Zawsze jest sprawdzian wiedzy – mówi Przemysław Polonka, ratownik. – Po teoretycznym wstępie przychodzi czas na zajęcia praktyczne. Korzystamy ze specjalnie przygotowanego pomieszczenia – komory, w której można odtworzyć np. zadymienie towarzyszące podziemnemu pożarowi. Ćwiczymy różne umiejętności przydatne podczas akcji ratowniczej. W obliczu realnego zagrożenia nasze działania muszą być błyskawiczne: od założenia bazy po budowę tam.

Dwie godziny w komorze ćwiczeń to nie przelewki. Wyobraźmy sobie, że musimy z 20kilogramami na plecach, w pełnej masce twarzowej przetransportować materiały, nawiązać łączność, ugasić pożar albo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Nie ma czasu na wahanie, na niepewność. Na oszczędzanie się też nie ma czasu. Pot zalewa oczy, sprzęt ciąży, każdy ruch zdaje się być tuż na granicy ludzkiej wytrzymałości, ale ratownicy wiedzą, że tylko takie ćwiczenia mają sens. Trening kończy się podsumowaniem. Każdy uczestnik ma szansę dowiedzieć się, co zrobił dobrze, a nad czym jeszcze powinien popracować. – Część ćwiczeń odbywa się w podziemnych wyrobiskach – uzupełnia Przemysław Polonka. – Są cenną lekcją. Dają przedsmak działań w kopalniach węglowych.

W Kopalni Soli „Wieliczka” jest bezpiecznie, co wcale nie znaczy, że wieliccy ratownicy ćwiczą dla samego faktu doskonalenia umiejętności. Ratownicy tworzą ponadkopalnianą służbę i stawiają się na wezwanie do każdej kopalni będącej akurat w potrzebie. Dwa razy do roku wieliccy ratownicy (6-u) pełnią w OSRG Jaworzno pogotowie ratownicze, czyli całodobowy dyżur. Przez 8 dni z rzędu czuwają - w każdej chwili mogą ruszyć do akcji.

Czy są gotowi na wszystko? Są. Muszą. Po to nieprzerwanie uczą się i trenują. Nie boją się wyzwań. Mają wiedzę, mają doświadczenie, żeby zmierzyć się z każdym podziemnym niebezpieczeństwem. Czy jest trudno? Jest. Musi. Ratowniczy etos nie pozwala na półśrodki, na „mniej więcej”, bo może nadejść dzień, gdy od wiedzy oraz umiejętności będzie zależało czyjeś życie.   
Wilson


 

Noc Bibliotek 2020  
Data: 09.10.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na Noc Bibliotek 2020. Tegoroczna, VI już edycja Nocy Bibliotek, odbędzie się pod hasłem „Klimat na czytanie”.
Noc Bibliotek 2020
Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy Bibliotek  
Data: 09.10.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Już 9 października (piątek) o godzinie 19:00 zapraszamy serdecznie do sali kinowej Wielickiej Mediateki na spotkanie autorskie z niezależnymi reporterami Mają i Szymonem pt.: „Nasza droga do klimatu”.
Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy Bibliotek