hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2021-01-21

Ciągły trening ratowników górniczychPrzed wejście do Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego podjeżdża autokar. Kilkunastu ratowników pakuje sprzęt do bagażnika. Jest wcześnie rano. Nawet bardzo wcześnie, nie ma jednak chwili do stracenia. Ćwiczenia w OSRG w Jaworznie zaczynają się o 7.00, a trzeba jeszcze dojechać – z pełnym wyposażeniem, w pełnej gotowości.


I tak średnio co miesiąc, mimo pandemii, bo ratownicy nie mogą przerwać treningu. Ta służba wymaga oddania, to nie tyle zawód czy zajęcie, ile misja. – Nie możemy sobie pozwolić na bezczynność. Istotą ratownictwa jest nieustanna gotowość, która dotyczy zarówno wiedzy, jak i kondycji fizycznej – potwierdza Rafał Pasek, Kierownik Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego przy Kopalni Soli „Wieliczka”. – Regularne ćwiczenia w OSRG pozwalają nam być na bieżąco z wiadomościami oraz sprawdzić się w warunkach zbliżonych do bojowych. Takie testowanie aktualnych możliwości jest niezwykle ważne. Wymaga od ratowników dyscypliny, ale w zamian daje poczucie, że z czymkolwiek przyjdzie im zmierzyć się, dadzą sobie z tym radę.

Jak wyglądają treningi w Jaworznie? Na początek teoria. – Zawsze mamy sporo do omówienia. Przepisy, najnowsze akcje ratownicze, pierwsza pomoc, sprzęt – lista tematów jest bardzo długa. Zawsze jest sprawdzian wiedzy – mówi Przemysław Polonka, ratownik. – Po teoretycznym wstępie przychodzi czas na zajęcia praktyczne. Korzystamy ze specjalnie przygotowanego pomieszczenia – komory, w której można odtworzyć np. zadymienie towarzyszące podziemnemu pożarowi. Ćwiczymy różne umiejętności przydatne podczas akcji ratowniczej. W obliczu realnego zagrożenia nasze działania muszą być błyskawiczne: od założenia bazy po budowę tam.

Dwie godziny w komorze ćwiczeń to nie przelewki. Wyobraźmy sobie, że musimy z 20kilogramami na plecach, w pełnej masce twarzowej przetransportować materiały, nawiązać łączność, ugasić pożar albo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Nie ma czasu na wahanie, na niepewność. Na oszczędzanie się też nie ma czasu. Pot zalewa oczy, sprzęt ciąży, każdy ruch zdaje się być tuż na granicy ludzkiej wytrzymałości, ale ratownicy wiedzą, że tylko takie ćwiczenia mają sens. Trening kończy się podsumowaniem. Każdy uczestnik ma szansę dowiedzieć się, co zrobił dobrze, a nad czym jeszcze powinien popracować. – Część ćwiczeń odbywa się w podziemnych wyrobiskach – uzupełnia Przemysław Polonka. – Są cenną lekcją. Dają przedsmak działań w kopalniach węglowych.

W Kopalni Soli „Wieliczka” jest bezpiecznie, co wcale nie znaczy, że wieliccy ratownicy ćwiczą dla samego faktu doskonalenia umiejętności. Ratownicy tworzą ponadkopalnianą służbę i stawiają się na wezwanie do każdej kopalni będącej akurat w potrzebie. Dwa razy do roku wieliccy ratownicy (6-u) pełnią w OSRG Jaworzno pogotowie ratownicze, czyli całodobowy dyżur. Przez 8 dni z rzędu czuwają - w każdej chwili mogą ruszyć do akcji.

Czy są gotowi na wszystko? Są. Muszą. Po to nieprzerwanie uczą się i trenują. Nie boją się wyzwań. Mają wiedzę, mają doświadczenie, żeby zmierzyć się z każdym podziemnym niebezpieczeństwem. Czy jest trudno? Jest. Musi. Ratowniczy etos nie pozwala na półśrodki, na „mniej więcej”, bo może nadejść dzień, gdy od wiedzy oraz umiejętności będzie zależało czyjeś życie.   
Wilson


 Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka