hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2021-07-23

Co należy sprawdzić przy zakupie motocykla?Dobra pogoda niewątpliwie sprzyja jeździe motocyklem. Jest to również czas, w którym wiele osób decyduje się na zakup jednośladu. Decyzja ta powinna być przemyślana i odpowiedzialna. W końcu kupujemy motocykl, aby nim bezpiecznie jeździć, a nie spędzać cały czas na jego naprawach. Ponadto, jeśli pojazd okaże się niesprawny technicznie, możemy mieć duże problemy z jego rejestracją bądź późniejszą sprzedażą. Dlatego bardzo ważną kwestią przy zakupie motocyklu jest jego dokładne sprawdzenie. Co należy sprawdzić przy zakupie motocykla?


Czym kierować się przy zakupie i poszukiwaniach motocykla?

Gdy jesteś w pełni zdecydowany na kupno jednośladu, odpowiedzialnie podejdź do tematu. Zapoznaj się z rynkiem, ustal jakie maszyny i modele spełniają Twoje oczekiwania oraz preferencje. W dzisiejszych czasach nieuczciwych sprzedawców jest mnóstwo. Dlatego nie należy się upierać na jeden konkretny egzemplarz. Pamiętaj też o dobrze skonstruowanej umowie. Jak ją podpisać? Tego dowiesz się na stronie autoumowa.pl/jak-spisac-umowe-kupna-sprzedazy-motocykla-wzor.

Na rynku motoryzacyjnym motocykli jest naprawdę wiele. Więc jeśli coś w danym egzemplarzu budzi Twoje obawy bądź wątpliwości najlepiej odpuścić dany egzemplarz i poszukać innego. Motocykl powinien być w 100% sprawny. Warto również ograniczyć poszukiwania motocyklu do niedalekiego obszaru. Jest to ważne, gdyż jeśli wybierzemy się daleko w celu zakupu motocyklu, a on okaże się niewart zakupu, będzie oznaczało to stratę czasu i pieniędzy.

Gdy wybierzesz się na oględziny danej maszyny, zwracaj uwagę nawet na drobne mankamenty. Dużo małych uszkodzeń może wiązać się z poniesieniem sporych kosztów za ich naprawę. Jeśli nie posiadasz dużego doświadczenia w kupnie motocykli, dobrym pomysłem jest zabranie na oględziny osoby, która ma na tym polu doświadczenie. Natomiast jeśli nie znasz osoby, która mogłaby Ci pomóc w podjęciu decyzji, poproś sprzedawcę o wizytę u mechanika. Jeśli zależy Ci na kupnie sprawnego jednośladu, czasem warto zapłacić parę złotych za przeprowadzenie przeglądu niż się później rozczarować jego faktycznym stanem technicznym. Oczywiście taka propozycja może nie spodobać się sprzedawcy, a to może świadczyć o tym, że ten ma coś do ukrycia. Natomiast jeśli wybierasz się na oględziny konkretnego modelu, warto wcześniej zapoznać się w internecie z opiniami na jego temat. W ten sposób można poznać słabe punkty jednośladu i w momencie oględzin zwrócić na nie szczególną uwagę.

Jak postępować podczas oględzin motocyklu?

• Dokładnie sprawdź dokumenty maszyny: Upewnij się, że dane sprzedawcy na dowodzie osobistym zgadzają się z danymi w dowodzie rejestracyjnym motocyklu. Następnie sprawdź, czy numer w dowodzie jednośladu zgadza się z jego numerem ramy.

• Sprawdź przebieg jednośladu: Motocykl podobnie jak samochód posiada licznik przebiegu. Kupując używany motocykl, musisz liczyć się z tym, że liczba na liczniku może być wysoka. Natomiast jeśli maszyna ma wyjątkowo mały przebieg, być może licznik został cofnięty.

• Obejrzyj, w jakim stanie jest lakier motocyklu: Zdarzają się egzemplarze z nieoryginalnym lakierem. Oczywiście być może sprzedający chciał zmiany albo coś zamaskować. Sytuacja podobnie wygląda w przypadku naklejek.

• Sprawdź, w jakim stanie jest silnik: Jeśli silnik jest zbyt czysty, istnieje możliwość, że sprzedawca wyczyścił go przed sprzedażą. Może to oznaczać nieszczelność i wycieki.

Obejrzyj, w jakim stanie są opony jednośladu: Tak zwane łyse opony oznaczają kolejny wydatek zaraz po zakupie. Ponadto zły stan opon nie zapewnia bezpiecznej jazdy.

• Sprawdź poszczególne elementy motocyklu: Wszystkie elementy takie jak między innymi tłumik, siedzisko, stopki, lusterka, zbiornik paliwa powinny być w dobrym stanie.

• Wykonaj jazdę próbną: Podczas takiej jazdy postaraj się zwrócić uwagę na jak największa ilość rzeczy. Przetestuj sprawność hamulców. Sprawdź, jak działa sprzęgło. Posłuchaj, jak pracuje silnik. Wszystkie niepokojące odgłosy takiej jak stukania, wycie, klekotanie to zły sygnał mogący świadczyć o poważnej usterce. Sprawdź, czy kierownica działa w sposób prawidłowy.

• Na podstawie analizy wszystkich zebranych informacji podejmij decyzję o zakupie jednośladu.

Jeśli znalazłeś już swój wymarzony motocykl, pamiętaj o umowie. Dobry wzór znajdziesz na stronie autoumowa.pl/download.

artykuł sponsorowany   
Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku  
Data: 18.09.2021
Lokalizacja: Raciborsko

W sobotę 18 września w Raciborsku odbędzie się Morsztyn Barok Festiwal poświęcony polskiej kulturze baroku: muzyce, literaturze, obyczajom oraz kuchni. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 18:00 do kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Raciborsku.
Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza  
Data: 12.09.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka wraz z Mediateką - Biblioteką Miejską w Wieliczce zapraszają na drugą edycję Dnia z Historią Średniowiecza pn. „Wehikuł Czasu”, który odbędzie się w niedzielę września przed Wielicką Mediateką.
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza