hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2021-11-17

Co oznaczają poszczególne cyfry w numerze VIN?Numer VIN to bardzo popularna fraza, o której słyszała spora część osób interesujących się motoryzacją. Prawda jest jednak taka, że w dalszym ciągu niewiele osób wie odpowiednio dużo na ten temat. Znalezienie numer VIN, czy jego rozkodowanie to rzeczy, które okazują się bardzo problematyczne. Wszystko to okazuje się jednak bardzo pomocne w czasie działania, jakim jest zakup samochodu używanego. Obarczone jest to dużym ryzykiem, a umiejętne wykorzystanie numer VIN pozwala je znacząco zmniejszyć. Co warto wiedzieć na ten temat?


Czym właściwie jest numer VIN?

Numer VIN to skrót od angielskiej frazy Vehicle Identification Number, czyli po prostu numer identyfikacyjny konkretnego pojazdu. W skrócie śmiało można powiedzieć, że numer VIN to odpowiednik numeru PESEL w świecie motoryzacji. Pozwala nam on na sprawdzenie historii danego pojazdu na stronie, takiej jak www.carvertical.com/pl/historia-pojazdu. Co wchodzi w skład numeru VIN?

Numer VIN - z czego się składa?

Numer VIN to 17 liter oraz cyfr, w których zestawieniu na pewno nie znajdziesz I oraz O. Celem tego jest uniknięcie wszelkich pomyłek z cyfrą 0, oraz 1. Jak wyglądają poszczególne sekcje?

- VMI. Jest to pierwsza sekcje, w którą wchodzą trzy początkowe znaki. Pozwala ona na zweryfikowanie zarówno kraju, z którego pochodzi dany samochód, jak i samego producenta.

- VDS. W tym wypadku mamy do czynienia z kolejnymi sześcioma znakami. Tutaj kodowanie zależne jest od konkretnego producenta, jednak zawsze kryją się pod nim informacje odnośnie do typu pojazdu, a także jego konstrukcji oraz podwozia.

- VIS. Trzecia, a zarazem ostatnia sekcja składa się z ośmioma znakami, gdzie ostatnie cztery to wyłącznie cyfry. Oznaczają one numer danego egzemplarza określonego pojazdu.

Gdzie można znaleźć VIN?

Na samym starcie należy wspomnieć o tym, że zależnie od konkretnego samochodu, będzie on umieszczony w innym miejscu. W większości wypadków znajdziesz go kilka centymetrów ponad obszarem, w którym deska rozdzielcza styka się z szybą po stronie kierowcy. Niekiedy jednak producenci implementują go także na prawym nadkolu lub w okolicach zatrzasku drzwi. W niektórych wypadkach dostępny będzie w komorze silnika, czy na podłodze prawego fotela. Jak zatem sam widzisz, odnalezienie numeru VIN, może być dla ciebie dość problematyczne. Rozwiązaniem tego problemu jest dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu. W dokumentach tych również go znajdziesz, jednak warto sprawdzić, czy nie jest on inny niż ten, który został umieszczony na nadwoziu.

Nadanie nowego numeru VIN - jak to wygląda?

W niektórych wypadkach, kiedy element, na którym został umieszczony, numer VIN ulegnie zniszczeniu, konieczne jest nadanie nowego. Samodzielne naprawianie takiej części jest niedozwolone, a wszelkie modyfikacje u mechanika muszą zostać potwierdzone zaświadczeniom oraz poprzedzone informacją dla rzeczoznawcy. Specjalista ten potwierdzi, że numer VIN jest nieczytelny, a jego opinia musi zostać przez ciebie przekazana do Wydziału Komunikacji. Na miejscu zostaniesz zobowiązany do załatwieniu wszelkich informacji, po czym twój samochód otrzyma zupełnie nowy, unikalny numer VIN.

artykuł sponsorowany


   
20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021