.


leroymerlin

Opublikowano: 2023-03-23

Co warto wiedzieć o wymianie rozrządu?Rozrząd to jeden z bardzo ważnych elementów każdego samochodu. Z tego powodu wiele osób decyduje się na otoczenie go szczególną troską, aby uniknąć usterki i problemów z nią związanych.


1. Wymiana rozrządu - czym jest rozrząd silnika?
2. Kiedy trzeba wymienić pasek rozrządu?
3. Wymiana paska rozrządu -ile może kosztować?
4. Jak dbać o rozrząd silnika?

Kiedy należy wymienić pasek rozrządu i czym tak naprawdę jest sam rozrząd? Spróbujmy dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat.

Wymiana rozrządu - czym jest rozrząd silnika?

Rozrządem nazywa się taki układ, który wspiera proces doprowadzania paliwa do cylindra silnika tłokowego. Co więcej, rozrząd związany jest także z usuwaniem niebezpiecznych spalin z paliwa. Jest to zatem element absolutnie niezbędny w poprawnej pracy silnika, a w rezultacie także całego pojazdu. Zerwany pasek rozrządu może spowodować tragiczne w skutkach uszkodzenia silnika poprzez, na przykład, zniszczenie głowicy cylindra. Z tego powodu warto dbać o rozrząd w swoim aucie. W końcu to, ile kosztuje wymiana paska rozrządu zazwyczaj jest znacznie mniejszą kwotą niż naprawa uszkodzonego silnika.

Kiedy trzeba wymienić pasek rozrządu?

Istnieją pewne zasady, które określają, kiedy należy dokonać wymiany rozrządu. Dzięki nim można uniknąć poważniejszych awarii i usterek oraz zapewnić sobie maksymalną żywotność pojazdu. Wymieniać rozrząd należy przede wszystkim w takiej sytuacji, kiedy pasek czy łańcuch rozrządu jest uszkodzony lub zanieczyszczony. Może on być na przykład bardzo brudny z oleju lub zanieczyszczony innymi substancjami, takimi jak chociażby piasek. Wymiana paska rozrządu jest konieczna także wtedy, kiedy właściciel auta nie ma pewności, co do jego stanu - na przykład świeżo zakupiony, używany pojazd nie posiada rzetelnej czy godnej zaufania historii serwisowej. Co więcej, warto pamiętać także o tym, że pasek rozrządu należy wymieniać regularnie według zaleceń producenta. Takie działanie jest konieczne również w sytuacji, jeżeli przed długi czas nie używało się samochodu.

Wymiana paska rozrządu - ile może kosztować?

Sprawny układ rozrządu to bardzo ważny element każdego samochodu. Jednak dla wielu osób najważniejsze pytanie, to ile kosztuje wymiana rozrządu? Rzecz jasna, jest to kwestia bardzo istotna. Niejednokrotnie zdarza się przecież, że ceny za naprawy czy inne usługi w warsztatach samochodowych są nieprawdopodobnie wysokie. Co więcej, aby nie dać się oszukać, dobrze jest orientować się w podstawowych cenach. Podobnie jak w wielu innych przypadkach, trudno jest podać jednoznacznie cenę za wymianę rozrządu. Może ona różnić się w zależności od modelu samochodu, skomplikowania budowy silnika i wielu innych. Zazwyczaj, za samą część niezbędną do wymiany należy zapłacić kilkaset złotych. Ceny wahają się od około 200 do aż 800. Ponadto do tego doliczyć należy koszty samej pracy mechanika. Wymiana łańcucha rozrządu lub paska może zatem w sumie wynosić nawet do 1500 złotych. Warto jednak pamiętać o tym, że w prostych modelach samochodów cena ta będzie znacznie niższa. W wyjątkowo korzystnych dla klienta przypadkach, można wymienić rozrząd nawet za około 200 złotych.

Jak dbać o rozrząd silnika?

Tak jak na wszystkie inne części samochodowe, również i na żywotność paska rozrządu można wpłynąć. Zazwyczaj wiąże się to z działaniami, takimi jak regularna wymiana paska rozrządu. Przy wymianie paska rozrządu warto przemyśleć zwrócenie uwagi także na inne części. W szczególności zalecana jest terminowa i regularna wymiana rolek i napinaczy rozrządu. Dzięki takiemu podejściu można uniknąć wielu problemów związanych z uszkodzeniami silnika i usterkami całego samochodu. Z tego powodu zdecydowanie warto pamiętać o tym, aby otoczyć rozrząd szczególną troską.


artykuł sponsorowany


   35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022