hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2021-06-08

Czy możemy sprzedać mieszkanie z kredytem? Odpowiadamy!Rynek mieszkaniowy kwitnie. Buduje się wiele mieszkań i domów. Popularne są także starsze lokale. Przeprowadzamy się na większe, a czasem mniejsze, zmieniamy lokalizację czy też nawet miasta. Obecnie mobilność nie tylko młodych osób jest bardzo duża, więc nie przywiązujemy się do jednego mieszkania, do tej samej dzielnicy czy nawet części Polski. Co za tym idzie, oczywiście chętnie sięgamy po kredyty hipoteczne, a większość mieszkań, jakie są na rynku również jest obarczona zobowiązaniami. Nie ma jednak problemu, by je sprzedać.


1. Czy kredyt hipoteczny jest utrudnieniem?
2. Sprzedaj mieszkanie z głową
3. Sfinalizuj transakcję

Czy kredyt hipoteczny jest utrudnieniem?

Z pewnością łatwiej jest sprzedać mieszkanie bez żadnych obciążeń na hipotece, ale w naszych warunkach niewiele osób ma ten luksus. Posiadacze kredytu hipotecznego muszą się natomiast liczyć z dodatkowymi formalnościami i pewnymi ograniczeniami. To przecież bank figuruje w księdze wieczystej, ponieważ mieszkanie jest zabezpieczeniem kredytu. Trzeba przede wszystkim poinformować bank o tym, że będziemy chcieli sprzedać mieszkanie. W urzędzie skarbowym natomiast nabywca będzie musiało zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. To 2% wartości nieruchomości z rynku wtórnego.

Sprzedaj mieszkanie z głową

Warto pamiętać o tym, że przy sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym będziemy musieli załatwić szereg formalności. Kolejne kroki znajdziemy również na tematycznych stronach http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/sprzedaz-mieszkania-z-kredytem/. Oczywiście zaczynamy od publikacji ogłoszenia. Oczywiście mieszkanie możemy sprzedać samodzielnie lub za pośrednictwem agencji nieruchomości. Warto wykorzystać przede wszystkim internet, bo jest to obecnie najlepszy nośnik wiadomości. Warto pamiętać o tym, żeby poinformować zainteresowanego, że mieszkanie jest obciążone kredytem hipotecznym i z zasady to nie wpływa na decyzję, ale pokazuje, jaki jest stan prawny nieruchomości.

Gdy znajdziemy kupca na mieszkanie, musimy iść do swojego banku, by poinformować, że będziemy sprzedawać nieruchomość. Otrzymamy wówczas zaświadczenie o tym, ile zadłużenia zostało do spłacenia. Warto też w tym momencie omówić zasady wcześniejszej spłaty kredytu, bo w zależności od podpisanej umowy niektóre banki pobierają za to opłaty. Poza tym zaświadczenie jest potrzebne do tego, aby kupujący wiedział, jaką kwotę wpłacić do banku, a jaką (tę, która jest nadwyżką) na nasze konto. Na zaświadczeniu znajdzie się więc też numer kredytu oraz numer rachunku. Tu nabywca będzie musiał wpłacić pieniądze. Bank wystawi również promesę. To obietnica banku, że po otrzymaniu pieniędzy od kupującego wyda zgodę na wykreślenie swojego zapisu z księgi wieczystej. To sprawia, że sytuacja prawna mieszkania staje się czysta, co jest ważne dla wszystkich stron. Promesa jest ważna miesiąc i w tym czasie warto sporządzić umowę przedwstępną. Ona jest niezbędna też kupującemu, ponieważ na tej podstawie składa on wniosek o swój kredyt hipoteczny. Ciekawe zestawienie ofert można znaleźć na kredyt-na-nieruchomość.pl.

Sfinalizuj transakcję

Umowa sprzedaży mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego. Jego kopię nabywca musi zanieść do swojego banku. Tam znajdują się bowiem informację, jaka kwota musi zostać przelana, by spłacić kredyt, a ile pieniędzy trafi na twoje konto. Finalnie musimy zgłosić się do naszego banku, by wziąć zaświadczenie, w którym będą informacje o uregulowaniu zadłużenia. Z nim należy iść do wydziału ksiąg wieczystych w swoim sądzie rejonowym. Tam składa się wniosek o usunięcie nieaktualnych wpisów w księdze wieczystej mieszkania. Poza tym urzędnik wpisuje tam danych nowego właściciela nieruchomości lub banku, jeśli był brany kredyt. Oczywiście, gdy kupujący nabył mieszkanie za gotówkę, procedura będzie dużo prostsza.

artykuł sponsorowany   
likwidacja szkod komunikacyjnych

mrowkaRenata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka