hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2021-09-09

Czy rynek zamówień publicznych jest dobrym miejscem do zdobywania zleceń transportowych?Stałe zlecenia transportowe – jak je zdobyć? Podjęcie i rozwój działalności gospodarczej wiąże się z licznymi wyzwaniami. Konieczność zarządzania kadrą pracowników, dbanie o odpowiedni przepływ gotówki, kontrola jakości – to tylko niektóre elementy, z którymi przedsiębiorca musi mierzyć się każdego dnia. Nie inaczej wygląda to w przypadku branży transportowej. To szczególna gałąź, która bez nowych klientów nie ma szans przetrwać na bardzo konkurencyjnym rynku. Jak ich szukać? Alternatywą dla tradycyjnej reklamy i bazowaniu na poleceniach mogą być zlecenia transportowe z rynku zamówień publicznych.


Dróg na zdobycie klienta jest co najmniej kilka. Każda jest jednak obarczona określonym ryzykiem i kosztami. Marketing internetowy to w obecnych czasach proces długotrwały i nie zawsze przynoszący spodziewanie efekty. Wywieszanie reklam, banerów i szyldów może pomóc w zdobyciu jednorazowych zleceń, ale na dłuższą metę nie zapewni płynności funkcjonowania. Z drugiej strony także bazowanie na sprawdzonej grupie klientów może okazać się niewystarczające na tak dynamicznym rynku.

Rozwiązaniem mogą być w tym wypadku zlecenia transportowe pozyskiwane z rynku zamówień publicznych. To jedna z najprostszych dróg do zdobycia nowych kontrahentów, którzy przy odpowiedniej obsłudze mogą stać się regularnymi klientami. Normą w branży jest zapewnienie sobie długofalowej współpracy po terminowej realizacji pierwszej umowy. Czym są przetargi i gdzie ich szukać?

Przetargi – co to jest?

Podmioty publiczne lub podmioty prywatne finansujące dane przedsięwzięcie z dotacją krajową/europejską, są zobligowane do dokonania wyboru wykonawcy przy zastosowaniu określonych procedur. W tym celu publikują one swoje ogłoszenie w formie elektronicznej. Zawarte są w nich nie tylko podstawowe informacje o lokalizacji czy przedmiocie umowy, ale także szczegółowe wytyczne dotyczące:

- kryteriów wybory oferty,
- formy i terminu składania propozycji,
- możliwości złożenia odwołania,
- wymagane doświadczenia,
- konieczności zapłaty wadium lub zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

Tak przygotowane zamówienie publiczne jest dostępne dla każdego potencjalnego wykonawcy. Aby wziąć w nim udział należy dokładnie zapoznać się z dokumentacją przetargową, w szczególności Specyfikacją Warunków Zamówienia, i złożyć ofertę zgodną z zapisami postępowania.

Bazy czy BIP – przetargi w praktyce

Przetargi mogą być ogłoszone w dowolnym miejscu, do którego wykonawcy mają swobodny dostęp. Oznacza to, że każda gmina, powiat czy przedsiębiorstwo może wybrać jakąkolwiek bazę lub stronę, do upublicznienia swojego postępowania. W Polsce działa kilka centralnych platform, gdzie każdego dnia pojawiają się nowe zlecenia transportowe. Są to:

- https://miniportal.uzp.gov.pl/
- https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl/
- https://platformazakupowa.pl/

Innym popularnym miejscem jest BIP. Przetargi mogą pojawiać się także na odmiennych stronach, a im jest ona mniej rozpoznawalna, tym większa szansa na wyprzedzenie konkurencji. Żeby nie przegapić atrakcyjnego zlecenia z okolicy, warto zainwestować w dostęp do bazy przetargów www.oferent.com.pl. Serwis oferuje darmowy okres próbny, podczas którego klient ma możliwość zapoznać się z pełną funkcjonalnością. Baza zbiera informację z setek stron internetowych i w wygodnej, posortowanej formie przekazuje każdego dnia informacje o interesujących nas zleceniach. W przykładowym rekordzie znajdują się wszystkie elementy niezbędne do zapoznania się z dokumentacją, a więc:

- Dane zamawiającego.
- Link do strony z ogłoszeniem.
- Pliki z dokumentacją.
- Termin składania oferty i realizacji zlecenia.

Przetargi na zlecenia transportowe – jakie są możliwości i wymagania?

Każdego dnia pojawia się kilka nowych zamówień w sekcji zlecenia transportowe. Część z nich publikowana jest na BIP. Przetargi dotyczą różnych specjalizacji, znajdą się więc:

- Zamówienia na przewóz osób z punktu A, do punktu B.
- Postępowania na transport uczniów w konkretnym roku szkolnym.

1) Zlecenia transportu pacjentów dializowanych,
2) Zamówienia na transport uczestników konferencji, szkoleń czy warsztatów.
3) Postępowania na transport towarów, urządzeń i maszyn.
4) Zlecenia na dowóz posiłków, paczek czy zwłok.

Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki i każdy przedsiębiorca z branży znajdzie dla siebie odpowiednią opcję. Ważne jest przy tym dokładne zapoznanie się z wymaganiami stawianymi przez zamawiających. Wiele ofert musi zostać odrzuconych, przez brak spełnienia wytycznych wykonawców. Wśród nich pojawiają się zazwyczaj:

- Nienaganny stan techniczny pojazdów.
- Dysponowanie określoną wielkością floty.
- Doświadczenie w danym segmencie zleceń.
- Elastyczne reagowanie na zmiany harmonogramu.

Dopiero oferty spełniające określone wymagania i cechujące się konkurencyjną ceną, mają szansę na pozytywne rozpatrzenie w oczach zamawiających. Warto zauważyć, że wraz z pełną elektronizacją zamówień publicznych, przetargi stały się transparentną i sprawiedliwą formą przyznawania zleceń. Kto zaoferuje najlepsze warunki, ten faktycznie zdobywa zlecenia transportowe.

artykuł sponsorowany   
Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku  
Data: 18.09.2021
Lokalizacja: Raciborsko

W sobotę 18 września w Raciborsku odbędzie się Morsztyn Barok Festiwal poświęcony polskiej kulturze baroku: muzyce, literaturze, obyczajom oraz kuchni. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 18:00 do kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Raciborsku.
Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza  
Data: 12.09.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka wraz z Mediateką - Biblioteką Miejską w Wieliczce zapraszają na drugą edycję Dnia z Historią Średniowiecza pn. „Wehikuł Czasu”, który odbędzie się w niedzielę września przed Wielicką Mediateką.
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza