.
Opublikowano: 2020-09-07

Czy wiesz, czym jest filozofia Zero Waste i dlaczego warto ją poznać?Ruch Zero Waste to filozofia, która wpływa na każdy aspekt życia. Dowiedz się, czym jest i jak wprowadzić jej elementy do swojej codzienności


Zero Waste: zasada 5R

Ruch Zero Waste kieruje się tzw. zasadą 5R: reduce (redukuj), refuse (odmawiaj), reuse (użyj ponownie), rot (kompostuj), recycle (przetwarzaj). Zgodnie z tą filozofią, należy redukować ilość generowanych śmieci, odmawiać zakupu niepotrzebnych produktów, dążyć do jak najrzadszego wyrzucania przedmiotów przy jednoczesnym ich stałym wykorzystywaniu i recyclingowaniu. Dodatkowo osoby wprowadzające do swojego życia filozofię Zero Waste zajmują się kompostowaniem odpadków kuchennych co - przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań - jest również możliwe w niewielkich mieszkaniach.Dlaczego warto być Zero Waste?

Ekologia to temat, który jest obecny każdego dnia w mediach. Zmiany klimatyczne, stopniowe zawłaszczanie przez ludzi lasów, dżungli i nielicznych już pozostałych dzikich terenów, wymieranie gatunków zwierząt to tylko niektóre powody, dla których warto rozważyć życie zgodnie z zasadą "nie marnuj". Niektóre poważne zmiany w ekosystemie wpłyną już na nasze życie - za niektóre wybory, których dokonujemy obecnie, zapłacą nasze dzieci lub dopiero wnuki. Pytanie, w jakim stanie chcemy przekazać im planetę?

Dodatkowo ruch Zero Waste doskonale łączy się również z oszczędzaniem i dbaniem o swoje zdrowie psychiczne oraz praktykowaniem tzw. mindfulness. Odwrócenie się od typowego konsumpcjonistycznego trybu życia świetnie wpływa na relacje międzyludzkie, a uwolnienie się od ciągłych zakupów i pędu za nowościami sprawia, że ludzie stają się szczęśliwsi.Jak wprowadzić Zero Waste do swojego życia?

Pamiętaj, że nie musisz od razu praktykować wszystkich aspektów filozofii. Wprowadzaj je stopniowo i zawsze do momentu, który jest dla Ciebie komfortowy. Zero Waste nie ma być kolejną trudnością w Twoim życiu, ale ułatwieniem.

1) kupuj wyłącznie produkty wysokiej jakości - tyczy się to zarówno ubrań, jak i akcesoriów kuchennych czy zabawek dziecięcych. Wysokiej jakości produktów, które posłużą Ci długie lata, poszukuj w sprawdzonych sklepach, takich jak maleomi. Trwałe produkty są droższe, jednak nie trzeba ich wymieniać tak często, a przez to generuje się zdecydowanie mniej śmieci i - w perspektywie czasu - oszczędza się pieniądze.

2) używaj wielorazówek, zrezygnuj z jednorazowych produktów - zamiast folii spożywczej korzystaj z pudełek śniadaniowych; na zakupy chodź z wielorazowymi materiałowymi torebkami i nie używaj foliówek.

3) planuj zakupy - najlepszym sposobem na zredukowanie ilości wyrzucanego jedzenia jest wprowadzenie planu posiłków. Nie musisz od razu planować wszystkiego - możesz zacząć np. od obiadów. W połączeniu z dobrze przygotowaną listą zakupów zmniejszysz ilość odpadów, a także prawdopodobnie zaoszczędzisz pieniądze (np. na wyższej jakości produkty spożywcze).

4) kupuj lokalnie - jednym z negatywnych aspektów konsumpcjonizmu jest tworzenie długiego śladu węglowego. Nie ma potrzeby jedzenia hiszpańskich pomidorów w lecie, kiedy równie pyszne (a nawet bardziej!) są polskie pomidory. Warto sięgać po sezonowe, lokalnie uprawiane warzywa i owoce, a zimą sięgać po mrożonki krajowej produkcji.

5) kupuj z drugiej ręki i odsprzedawaj - nie wszystkie produkty się do tego nadają, ale np. zabawki, meble czy ubrania często mogą zyskać "drugie życie". W internecie znaleźć można wiele serwisów aukcyjnych zajmujących się pośrednictwem w kupnie i sprzedaży używanych przedmiotów.

Interesuje Cię ta tematyka? Poznaj ekologiczne i ekonomiczne pojemniki na lunch od Monbento, które pomogą Ci wytrwać w noworocznych postanowieniach!

artykuł sponsorowany   

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022