.
Opublikowano: 2021-01-28

Diody LED w kopalniW roku 2020 kopalnia kontynuowała prowadzoną od kilku lat wymianę tradycyjnego oświetlenia na ledowe, zarówno na powierzchni, jak i w komorach pod ziemią. Priorytetem jest Trasa Turystyczna: do tej pory na tym szlaku zastąpiono już 817 szt. opraw, sumarycznie jest ich do wymiany 1091.


Idealne do trudnych warunków

Diody LED znajdują coraz szersze zastosowanie w wielu instalacjach oświetleniowych. Znaczny postęp technologiczny w produkcji tych źródeł światła, coraz większe uzyskiwane moce emisji światła, pozwoliły na zastosowanie diod LED w oświetleniu dekoracyjnym, architektonicznym, w sygnalizacji ulicznej oraz w oświetleniu ogólnym – zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Również kopalnia przed laty postanowiła skorzystać z możliwości, jakie niesie za sobą oświetlenie LED. Dodatkowym atutem jest tutaj również możliwość skutecznego działania LED w bardzo trudnych warunkach kopalnianych.

Energooszczędne i ekologiczne

Przede wszystkim jednak oświetlenie LED charakteryzuje się zdecydowanie niższym niż w przypadku tradycyjnych żarówek zużyciem prądu. Pobór energii elektrycznej w przypadku diod jest bowiem średnio o ok. 80% niższy. Co więcej ich żywotność jest kilkukrotnie wyższa niż standardowych żarówek. Diody LED nie zawierają również w swojej budowie żadnych szkodliwych dla środowiska składników.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty staje się jasnym, iż jest to rozwiązanie wręcz stworzone do potrzeb kopalni. Wpisuje się idealne w prowadzoną od wielu lat przez kopalnię politykę racjonalności, optymalizacji, jak również ochrony środowiska. Oszczędność związana z wymianą blisko 900 źródeł światła na turystycznym szlaku sięga około 70%,co daje roczną oszczędność na kosztach energii sięgającą 60 tys. zł.   
Wilson


 35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022