carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2015-06-08

„Drewniana Maska” - nagroda główna dla Teatru Bynajmniej z Wieliczki!


Dobiegły końca 42. Wadowickie Spotkania Teatralne „Zgraja”. W ogólnopolskim konkursie o „Drewnianą Maskę” walczyło w tym roku 35 zespołów teatralnych. Do wielkiego finału zakwalifikowano zaledwie 10 z nich. Jury Profesjonalne w składzie: dr Tadeusz Kornaś, Krzysztof Majchrzak i Jerzy Zoń, przyznali nagrodę główną Teatrowi Bynajmniej z Wieliczki za spektakl „Orfeusz w piekle”.

fot. Teatr Bynajmniej

Sztuka w reżyserii Pawła Buszewicza przekształca znaną mitologiczną opowieść w realia biurokratycznego świata. Tak, bo właśnie nic innego, jak tylko stos pożółkłych formularzy, koniecznych do wypełnienia, stanie na drodze wielkiej miłości. Nad procedurą odzyskania Eurydyki, czuwać zaś będzie niebo pełne bogów, wiodących typowo urzędniczy styl życia. Biurokraci, pławiący się w oparach absurdu i aromacie świeżo palonej kawy dopilnują, żeby Orfeusz stał się w tej grze nikim więcej, niż tylko … interesantem, petentem, czy stroną.

Tegoroczny spektakl stanowił dla zespołu prawdziwe wyzwanie artystyczne. Na potrzeby sztuki stworzono własne aranżacje dźwiękowe. Zespół w składzie: Aleksandra Domagała: klawisze, Jan Duda: perkusja, Mateusz Duda gitara elektryczna, odpowiadał za doskonałą muzykę na żywo. I w ten oto sposób Orfeusz przemierzał zakątki piekieł przy rockowych dźwiękach, stworzonych przy udziale całego zespołu. Uwagę przykuwała także oryginalna scenografia. Ruchoma konstrukcja, złożona z urzędniczych szaf i półek, stawiała olbrzymie możliwości w kreowaniu przestrzeni. Początkowy pokoik sekretarki, w kolejnych scenach zmieniał się w główną siedzibę bogów, by w połowie spektaklu płynnie przejść w upajający klimat kawiarni Cafe Olimp. Naprzemienność scen dynamicznych, opartych na rytmach rocka i bluesa, ze scenami statycznymi przy delikatnym brzmieniu klawiszy, doskonale równoważyły proporcje. Bogowie pozwalali widzowi pogrążyć się w błogim nastroju sjesty na Olimpie, by po chwili poderwać go z siedzenia mocnym rockowym uderzeniem. W tej doskonale przemyślanej machinie wszyscy staliśmy się Orfeuszami. Podążaliśmy rytmicznie za ruchem biurokratycznych szaf, a kiedy zdarzyło nam się krzyknąć „milczeć!”, odpowiadał nam już tylko gromki śmiech upiora biurokracji.

Spektakl został przyjęty z wielkim uznaniem zarówno przez Jury Profesjonalne jak i młodych uczestników festiwalu. Wielokrotnie podkreślano nie tylko jego walory artystyczne, ale widoczną więź między członkami zespołu Bynajmniej. To wszystko przesądziło o wygranej z perfekcyjnym, również na w poł muzycznym spektaklem- „Podglądanie rodaków, czyli na Zapupiu Dalekim”. I choć Zespół Teatru Satyry Zielona Mrówa zajął w tym pojedynku II miejsce, został najbardziej doceniony przez Jury, składające się z członków każdego zespołu i studentów Wiedzy o teatrze Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymując tym samym „Maskę Młodych.”

W czasie trzech dni „Zgrai” wszyscy uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach teatralnych dotyczących obszarów: pracy z tekstem, aktorskiego treningu partnerskiego, czy teatru fizycznego. Podczas wieczornych spotkań, czyli na tzw. forach teatralnych, odbywało się natomiast omawianie wszystkich przedstawionych spektakli. Wymiana uwag i spostrzeżeń odbywała się w sposób niezwykle spontaniczny, stąd nie zabrakło chwil prawdziwych emocji i wzruszeń.

Codzienne potyczki teatralne kończyły natomiast spektakle gościnne: Teatru KTO pt. „Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać”, PWST Bytom pt. „Ubu Król czyli Polacy” oraz Teatru Powszechnego pt. „Jakobi i Leidental”

Szczególnie doceniona została gra aktorska Szczepana Miki- który to wcielił się w rolę tytułowego Orfeusza w spektaklu Grupy Bynajmniej. Sztukę będzie można oglądać jeszcze przez dwa miesiące w Domu Ludowym przy ul. Krzyszkowickiej 5c w Wieliczce.

Terminy spektakli 31.05 - 19.00, 07.06 - 19.00, 20.06 - 16.00, 21.06 - 19.00 i 28.06 - 19.00 rezerwacja miejsc oraz informacja - orfeuszwpiekle@gmail.com

Serdecznie zapraszamy !

„Drewniana Maska” - nagroda główna dla Teatru Bynajmniej z Wieliczki! - zobacz zdjęcia35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022