carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2010-10-12

Dzień Białej Laski w Wieliczce


Jej historia jako narzędzia poruszania się niewidomych zaczęła się w 1921 roku od historii fotografa, który stracił wzrok. Ociemniały żołnierz poradził mu, żeby nie zamykał się w domu tylko wychodził z niego jak najczęściej, i to najlepiej sam.

Posługiwał się przy tym zwykłą laską, która jednak była niewidoczna dla innych. Postanowił ją pomalować na biało i to samo zalecił swoim kolegom. Kilkadziesiąt lat później amerykański kongres przyjął uchwałę proklamującą ustanowienie Dnia Bezpiecznej Białej Laski. Obchodzony jest on od 46 lat 15 października.

Od wielu lat Dzień Białej Laski obchodzony jest również w Wieliczce. Biorą w nim udział nie tylko członkowie wielickiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, ale także osoby z zaprzyjaźnionych kół praktycznie z całej Małopolski. Podobnie było w tym roku. – Można powiedzieć, że jest jak zwykle - jest ładna pogoda i miła atmosfera. Obecni są przedstawiciele władzy samorządowej. Wieliczka stanowi wzór dla innych, pokazuje, jak powinno się i można dobrze współpracować – powiedziała dyrektor okręgu małopolskiego Polskiego Związku Niewidomych Elżbieta Bania.


fot. Bogdan Pasek
Przewodnicząca Koła PZN w Wieliczce Anna Szypuła z tegoroczną magister Mają Majtyką


Do tej wypowiedzi nawiązali członkowie kół z Gorlic, Wadowic czy Krakowa, którzy w życzeniach skierowanych na ręce przewodniczącej Koła PZN w Wieliczce Anny Szypuły podkreślali dobre praktyki cechujące relacje między wielickim kołem a samorządami.
- Siła miasta i gminy to siła stowarzyszeń. Setki ludzi, którzy pracują dla dobra miasta. Pilnujcie, żebyśmy pracowali dla was – stwierdził burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. Z kolei starosta wielicki Jacek Juszkiewicz zwrócił uwagę na potencjał organizacji pozarządowych. – Dlatego powiat kładzie tak duży nacisk na dobrą współpracę z nimi. Odbudowuje się w ten sposób społeczność obywatelska i w tym należy pokładać wielką nadzieję – podkreślił starosta.

Tradycyjnie już osoby zasłużone dla Koła PZN w Wieliczce otrzymały różę symbolizującą białą laskę. Trafiła ona również do zrzeszonej w wielickim kole Mai Majtyki, która w tym roku obroniła pracę magisterską. – Maja jest przykładem, że można wiele osiągnąć. Może warto pomyśleć teraz o studiach doktoranckich – zachęcał prezes okręgu małopolskiego PZN Jan Ortyl.

BPMorsztyn Barok Festiwal w Raciborsku  
Data: 18.09.2021
Lokalizacja: Raciborsko

W sobotę 18 września w Raciborsku odbędzie się Morsztyn Barok Festiwal poświęcony polskiej kulturze baroku: muzyce, literaturze, obyczajom oraz kuchni. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 18:00 do kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Raciborsku.
Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza  
Data: 12.09.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka wraz z Mediateką - Biblioteką Miejską w Wieliczce zapraszają na drugą edycję Dnia z Historią Średniowiecza pn. „Wehikuł Czasu”, który odbędzie się w niedzielę września przed Wielicką Mediateką.
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza