carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2011-06-01

Dzień Dziecka w bibliotece


Wielicka Biblioteka serdecznie zaprasza wszystkie dzieci na wspólne świętowanie ich dnia. 1 czerwca w godzinach 11:00 – 16:15 przygotowaliśmy dla najmłodszych wiele niespodzianek i zajęć. Podtrzymując tradycję świętowania Dnia Dziecka serdecznie zapraszamy małych czytelników do wspólnej zabawy.

W programie:

- 11:00 – 12:00„Angielski nawesoło”- Trochę nauki przy dobrej zabawie - zajęcia językowe dla najmłodszych poprowadzą lektorzy szkoły językowej Helen Doron.
- 12:00 – 14:00„Gry i zabawyliterackie” (bajkowy kapelusz, zapachy lata, gry i rebusy literackie) – wspólna zabawa z bibliotekarzami.
- 14:00 – 15:30„Kolorowebuźki”. Artystyczne malowanie twarzy.
- 15:30 – 16:15„Wielkie sprawymałej żaby” przedstawi Teatr Lalek „Bajka”

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKIE DZIECI!!!

Dzień Dziecka został uchwalony w Genewie w 1924r. kiedy to przedstawiciele ponad pięćdziesięciu krajów zgrupowanych w Lidze Narodów, na wniosek Międzynarodowego Związku Pomocy Dzieciom przyjęli uchwałę zwaną Deklaracją Praw Dziecka. Najwcześniej obchodzony był w Chinach – już 1926r. W 1953r. do obchodów włączyła się Organizacja Narodów Zjednoczonych i w wielu krajach święto dzieci przypada na dzień 20 listopada, jako Dzień Praw Dziecka. Mimo to, że Dzień Dziecka obchodzony jest niemal na całym świecie to w wielu krajach świętuje się go w różnych terminach często nawiązując do wielowiekowych tradycji.

- W Japonii 5 maja swoje święto mają chłopcy, 3 marca dziewczynki,
- W Paragwaju 16 sierpnia upamiętnia smutną rocznicę bitwy o Acosta Nu (1869) w której zginęło wiele dzieci a w całym konflikcie zbrojnym śmierć poniosło kilkadziesiąt tysięcy,
- We Francji i Włoszech dzieci świętują 6 stycznia. Piecze się wtedy specjalne ciasto zawierające „ wróżbę”, którym częstowane są dzieci. Dziecko oprócz ciasta otrzymuje koronę „króla” lub „królowej”,
- W Turcji 23 kwietnia jest Świętem Niepodległości w całości dedykowanym dzieciom, jako hołd przyszłym pokoleniom narodu,
- W Rosji, Czechach, Słowacji, w krajach nadbałtyckich i w Polsce święto dzieci przypada na dzień 1 czerwca, na przełomie wiosny i lata a termin ten sprawia, że kolorowe baloniki będące jego wesołym symbolem, widoczne są praktycznie wszędzie.35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022