.


Opublikowano: 2023-05-30

Dzień Dziecka w wielickiej kopalni - 1.06. dla wszystkich bezpłatny wstęp do tężni solankowejKopalnia Soli "Wieliczka" zaprasza 1 czerwca do tężni solankowej. W najbliższy czwartek każdy będzie mógł pospacerować i pooddychać solnym aerozolem bezpłatnie. Wstęp wolny do tężni to upominek od kopalni z okazji Dnia Dziecka i mogą z niego skorzystać wszyscy: i mali, i duzi.


Tężnia solankowa znajduje się na skraju Parku św. Kingi. Do złudzenia przypomina warowny zamek - wejście niczym brama, masywne mury, wysoka na ponad 20 metrów wieża. Z bliska okazuje się, że tę niezwykłą "twierdzę" zbudowano z drewna i tarniny. Po rosochatych gałązkach spływa solanka, która częściowo paruje i nasyca powietrze chlorkiem sodu.

Wizyta w tężni solankowej to dobry pomysł na rodzinny spacer. Alejki zachęcają do niespiesznych wędrówek, zaś ławki kuszą, by przysiąść na chwilę i odpocząć. Chętni mogą wspiąć się na wieżę oraz tężniowe mury, z których roztacza się ładny widok na najbliższą okolicę: Park św. Kingi, nadszybie szybu św. Kingi, warzelnię. Najmłodsi z pewnością będą zachwyceni tężnią - przypomina ona bajkowe "zamczysko". Wprawdzie z drewna i tarniny, lecz od czego dziecięca wyobraźnia?

Tężnia zachęca do relaksu. Parująca solanka tworzy mikroklimat przypominający ten nadmorski. Pierwsze tężnie miały czysto produkcyjną funkcję: zagęszczano w nich solankę. Z czasem zaobserwowano, że nasycone solą powietrze przynosi ulgę w schorzeniach dróg oddechowych i tak niezwykłe drewniane budowle stały się elementem krajobrazu niejednej uzdrowiskowej miejscowości w Polsce.

Solanka w wielickiej tężni pochodzi oczywiście z... wielickiej kopalni soli. Czerpana jest z głębokości ponad 200 m i posiada certyfikat leczniczej wody mineralnej. Tężnia solankowa Kopalni Soli "Wieliczka" zaprasza od godziny 09:00. Ostatnie wejście o godzinie 18:00.

1 czerwca wstęp do Tężni Solankowej będzie darmowy dla wszystkich gości, małych i dużych. Bezpłatne bilety można pobrać w automatach biletowych na terenie kopalni, w kasach biletowych oraz online. Szczegółowy regulamin na www.kopalnia.pl<http://www.kopalnia.pl>

Dzieci, które 1 czerwca wybiorą się na zwiedzanie Trasy Turystycznej, będą miały okazję spotkać Skarbnika. Dobry duch kopalni z całą pewnością pojawi się na szlaku - trzeba go tylko pilnie wypatrywać. Dla małych gości przygotował słodycze i bryłki soli. Z przyjemnością zapozuje też do zdjęć, które będą miłą pamiątką ze zwiedzania zabytkowej kopalni soli w Wieliczce.


   

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022