.
Opublikowano: 2024-02-18

Dzień Kota z Kopalnią Soli "Wieliczka" i Stowarzyszeniem Dog RescueKopalnia Soli "Wieliczka" i Stowarzyszenie Dog Rescue zapraszają 24 lutego do nadszybia szybu Regis. Tego dnia w godzinach 11.00-14.00 odbędzie się zbiórka karmy i akcesoriów dla bezdomnych wielickich kotów. Dary o minimalnej wartości 50 zł wymieniamy na bilet na zwiedzanie Trasy Górniczej. Przygotowaliśmy 100 wejściówek


Wielickie mruczki bardzo proszą o dobrej jakości karmę suchą i mokrą, a także o nowe drapaki, budki, legowiska. Czekają na wsparcie, bowiem los bezpańskich zwierząt nie należy do najłatwiejszych. Bezdomny, zdany wyłącznie na siebie kot statystycznie dożywa wieku 2-3 lat. Nękają go choroby, pasożyty, niedożywienie, wypadki, brak schronienia, a także ludzkie okrucieństwo. Dla porównania zadbany domowy pupil ma przed sobą nawet 20 lat życia. Szacuje się, że w Polsce może być nawet 3 mln bezdomnych psów i kotów.

Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku do naszych młodszych braci jest niekrzywdzenie ich, jednak poprzestanie na tym to nie wszystko. Mamy ważniejszą misję - służyć im pomocą, kiedykolwiek będą jej potrzebować - twierdził św. Franciszek z Asyżu. Dobrostan zwierząt towarzyszących człowiekowi, a taki status mają psy i koty, w dużej mierze zależy od naszej odpowiedzialności i wrażliwości.

- Dzień Kota z Kopalnią Soli "Wieliczka" i Stowarzyszeniem Dog Rescue ma na celu nie tylko zgromadzić karmę i kocie akcesoria, ale też edukować - promować mądre adopcje i mądrą pomoc, uczulać na niedolę żywych stworzeń - podkreśla Damian Konieczny, Dyrektor Wykonawczy Kopalni Soli "Wieliczka" S.A. Na stoisku w nadszybiu szybu Regis będzie można dowiedzieć się więcej o mruczących podopiecznych Stowarzyszenia, którzy niecierpliwie przebierają łapkami w oczekiwaniu na własne kochające domy. Wolontariusze z Dog Rescue z przyjemnością opowiedzą o tym, jak zostać domem tymczasowym. Będą też przekonywać do programów sterylizacji i kastracji.

Wielickie Stowarzyszenie Dog Rescue roztacza opiekę nad zwierzętami w potrzebie: ratuje je, leczy, rehabilituje i szuka nowych domów. Wolontariusze kierują się prostą, lecz trafiającą do serca zasadą: kochać, szanować, pomagać.

W lutym przypada Światowy Dzień Kota. To dobra okazja, żeby w sobotę 24 lutego przyjść do szybu Regis, przynieść mruczkom coś dobrego na ząb, porozmawiać z wolontariuszami. Osoby, które zrobią podopiecznym Dog Rescue zakupy o wartości minimum 50 zł (dobrze mieć przy sobie paragon), otrzymają bilet na Trasę Górniczą, ale uwaga: takich wejściówek jest tylko 100! W imieniu niepełnoletnich darczyńców karmę i akcesoria mogą przekazać osoby dorosłe.

Koty to odwieczni towarzysze wielickich górników. Dziś w kopalni nie ma już koni, zatem nie ma też siana i myszy, ale... Niejeden mruczek śmiało przemyka między kopalnianymi zabudowaniami. Jakiś czas temu głośno było o kocie Ryśku, który podbił serca pracowników oraz turystów, a nawet stał się gwiazdą telewizji. Na początku marca buro-biały Ryszard będzie obchodził już drugą rocznicę szczęśliwej adopcji.

Regulamin akcji na www.kopalniawieliczka.eu
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022