hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2020-10-17

Dzień Papieski16 października, 42 lata temu Karol Wojtyła został Papieżem. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w kopalni, w kaplicy św. Kingi 101 m pod ziemią, przed solnym pomnikiem św. Jana Pawła II złożono kwiaty.


Kwiaty w Dniu Papieskim złożyli z ramienia Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.: prezes Paweł Nowak i członkowie: Jarosław Malik i Maciej Kowalcze, dyrektor Biura Spółki Tomasz Broniowski, pełnomocnik Zarządu Michał Roehlich, a z ramienia Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna: prezes Damian Konieczny i członekZarządu Jan Ziobro.

Papież i górnicy

Wieliccy górnicy zawsze byli bardzo związani z Janem Pawłem II. Pielgrzymowali do niego do Watykanu, stawiali się w galowych mundurach na krakowskich Błoniach, nie mogło ich też zabraknąć na Placu św. Piotra w roku 2005, gdy cały świat żegnał wielkiego Polaka i wielkiego Papieża. Wiele miejsc w zabytkowej kopalni przypomina o Janie Pawle II, jego pontyfikacie i świętości.

Karol Wojtyła zwiedzał kopalnię w roku 1930 i 1936. Był wtedy uczniem. Wieliczkę odwiedzał potem jako kardynał (1971). Górnicy bardzo czekali na wizytę papieską, jakkolwiek Janowi Pawłowi II nie było więcej dane zobaczyć solnego zabytku.

W soli wykuty

Na głębokości 101 m, w najwspanialszej z wielickich kaplic – kaplicy św. Kingi, górnicy-rzeźbiarze uczcili Ojca Świętego pomnikiem. Stanisław Anioł, Piotr Starowicz i Paweł Janowski wykuli Papieża z soli według projektu Czesława Dźwigaja, profesora krakowskiej ASP. Pracowali od lipca do grudnia 1999 roku. Wtedy, w 99. była duża szansa, że Jan Paweł II zmieni nieco plan pielgrzymki, wszak często zwykł to czynić, i w drodze ze Starego Sącza zatrzyma się na chwilę w Wieliczce. Stało się inaczej. Ojca Świętego zmogła choroba i nie miał nawet dość sił, by odprawić mszę na Błoniach.

Gdy na Barbórkę kardynał Franciszek Macharski poświęcał solny pomnik, zauważył z uznaniem: „wierny i naturalny”. A tylko sami rzeźbiarze wiedzą, że uchwycić podobieństwo nie było łatwo. Chodziło wszak o oblicze pełne ciepła, dobroci, świętości, doskonale znane wszystkim Polakom.

Krzyż, chodnik, relikwie

W 25. rocznicę pontyfikatu na Placu św. Piotra górnicy ustawili krzyż wzorowany na papieskim pastorale. Górnik-rzeźbiarz Stanisław Anioł połączył w nim sól pochodzącą ze wszystkich polskich kopalń. Postać Chrystusa wykonał z soli spizowej – jednorodnej, która symbolicznie zespoliła fragmenty krzyża wykute w niejednorodnych solach zielonych. W podstawę krzyża wmontowano kamień z Golgoty. Papież pobłogosławił solny krzyż 19 maja. Pastorał umieszczono w ołtarzu kaplicy św. Kingi, w Watykanie pozostała jego kopia.

Wdzięczni za wezwanie Ducha Świętego. Ku odnowieniu oblicza Ziemi – tej Ziemi przez Jana Pawła II, Papieża Polaka, tę tablicę poświęcają jego pamięci członkowie NSZZ „Solidarność” przy tej kopalni. AD 2005 wrzesień 10 – słowa te widnieją w kopalnianym chodniku nazwanym imieniem Ojca Świętego. Solna tablica, dzieło Stanisława Anioła, uczciła 25. rocznicę powstania Solidarności. Chodnik Jana Pawła II łączy kaplicę św. Kingi z górną częścią komory Stanisława Staszica.

Papieski ślad znajdziemy również w kaplicy św. Jana. Jeden z witraży zaprojektowanych przez Jacka Białoskórskiego przedstawia Jana Pawła II. Szczególnie cenne i bliskie górniczym sercom są relikwie krwi Ojca Świętego. Umieścił je w kaplicy św. Kingi ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Uroczystość odbyła się podczas mszy barbórkowej w roku 2011.


Dzień Papieski - zobacz zdjęcia   

Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku  
Data: 18.09.2021
Lokalizacja: Raciborsko

W sobotę 18 września w Raciborsku odbędzie się Morsztyn Barok Festiwal poświęcony polskiej kulturze baroku: muzyce, literaturze, obyczajom oraz kuchni. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 18:00 do kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Raciborsku.
Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza  
Data: 12.09.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka wraz z Mediateką - Biblioteką Miejską w Wieliczce zapraszają na drugą edycję Dnia z Historią Średniowiecza pn. „Wehikuł Czasu”, który odbędzie się w niedzielę września przed Wielicką Mediateką.
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza