carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2013-08-06

Dziś podpisano umowę na budowę tężni solankowej w Wieliczce


W dniu dzisiejszym Kopalnia Soli „Wieliczka” podpisała umowę z firmą Skanska na budowę tężni solankowej na terenie kopalni. Tężnia będzie pełnić funkcje rekreacyjną, leczniczą oraz turystyczną, stanowiąc atrakcję miasta i Kopalni Soli „Wieliczka”. Będzie obiektem na rzucie zbliżonym do elipsy, o wymiarach ok. 53x69 m i drewnianej konstrukcji.

 
Wizualizacja tężni, Gradpol Gradierwerksbau Gmbh

Najciekawszym architektonicznie elementem tężni solankowej będzie wysoka na 22,5 m, ośmiokątna wieża widokowa. Dobrodziejstwem tężni będzie jej mikroklimat, sprzyjający profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok i rozedmy płuc. Tężnię solankową w 12 miesięcy wybuduje Skanska. Wartość inwestycji, która ma ściągnąć do podkrakowskiej Wieliczki jeszcze więcej zwiedzających i kuracjuszy, to 6,8 mln zł netto (8,4 mln zł brutto). Inwestycja będzie gotowa w sierpniu 2014 roku. Tężnia będzie zlokalizowana w Parku Kingi na terenie Kopalni Soli „Wieliczka”. Jest to optymalne miejsce z uwagi na zapewnienie obsługi i dostępności obiektu dla turystów i kuracjuszy. Poza samą tężnią Skanska wybuduje również niezbędne do funkcjonowania obiektu uzbrojenie terenu (sieć wody pitnej, rurociąg wody solankowej, kanalizację deszczową, sieć energetyczną) oraz jego oświetleniem. Po wybudowaniu tężni Skanska uzyska pozwolenie na użytkowanie obiektu, a przez kolejne 3 lata (do 2017 roku) będzie prowadzić bieżący serwis tężni.

Po wybudowaniu tężnia będzie pełnić funkcję rekreacyjną, leczniczą oraz turystyczną, stanowiąc atrakcję miasta i Kopalni Soli „Wieliczka”. Wysoka na 22,5 m wieża będzie najwyższym punktem dostępnym dla turystów. Projekt tężni z wieżą widokową wchodzącą w bryłę obiektu nawiązuje do nieistniejących już chłodni kominowych. Dobrodziejstwem tężni jest jej mikroklimat. Sprzyja on profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok i rozedmy płuc. Tężnia, którą buduje Skanska, będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wokół obiektu powstaną elementy małej architektury - ławki, kosze na śmieci, gabloty na wystawy tematyczne. Alejki otaczające tężnię zostaną oświetlone w taki sposób, żeby podkreślały charakterystyczne punkty zagospodarowania terenu oraz prezentowane tutaj rzeźby.


.......  Teren, na którym powstanie tężnia solankowa, położony jest na byłym obszarze górniczym Kopali Soli „Wieliczka", gdzie warunki gruntowe nie są sprzyjające. Z budowlanego punktu widzenia, wyzwaniem dla wykonawcy tężni będzie postawienie obiektu na terenie, który jest dotknięty szkodami górniczymi.
– Ze względu na wpływy deformacji terenu spowodowane eksploatacją górniczą, podczas wykonywania fundamentów obiektu zastosujemy takie zbrojenie, które ma ograniczyć wpływ szkód górniczych na obiekt tężni solankowej – tłumaczy Marek Kucwaj.
 

Dowiedz się więcej o Kopalni Soli "Wieliczka"

 

Dziś podpisano umowę na budowę tężni solankowej w Wieliczce - zobacz zdjęcia

Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka