hyundai


.mazda

Opublikowano: 2022-01-18

Edukacyjne zabawki dla dzieci – sprawdź nasze propozycje!Czy zabawki edukacyjne dla dzieci są tak ważne? Jaki wpływ maja na dzieci? Czym kierować się wybierając zabawki?


Dla mojego dziecka wszystko, co najlepsze – tak powie każdy rodzic. Wielu nie tylko mówi, ale naprawdę dokłada wszelkich starań, aby zapewnić dzieciom, jak najlepszy start życiowy. W kilku pierwszych latach życia dziecka następuje ogromny rozwój, który już się powtórzy w ciągu życia. Tak intensywny okres dla dziecka warto, jak najlepiej wykorzystać i zrobić wszystko, by pomóc mu w rozwoju.

Podstawową formą aktywności dziecka jest zabawa. Nie można tego lekceważyć, ponieważ właśnie poprzez zabawę dziecko nabywa wielu ważnych dla niego umiejętności, które będą miały znaczenie także w dorosłym życiu. Odpowiednio dobierając zabawki, a właściwie pomoce edukacyjne, możemy stymulować różne funkcje poznawcze u dziecka. W jaki sposób dobierać takie pomoce?

Wybór pomocy dydaktycznych

Od czego uzależnić wybór pomocy edukacyjnych dla dziecka? Po pierwsze ważny jest wiek dziecka. W każdym okresie życia dziecka następują konkretne zmiany i dziecko nabywa nowych umiejętności. Dlatego na wielu pomocach dydaktycznych mamy zaznaczony przedział wieku dzieci, jakim dedykowane są dane pomoce. Jednak słowo przestrogi – dzieci nie rozwijają się identycznie i warto obserwować swoje dziecko. Zabawki dydaktyczne powinny być dopasowane do aktualnego poziomu dziecka. Jeżeli będą wymagać umiejętności, które znacznie przewyższają obecne możliwości dziecka, wówczas dziecko się zniechęci i nie będzie chciało uczestniczyć w zabawie. Taki sam skutek przyniosą zadania, które będą dla dziecka zbyt łatwe. Maluch musi czerpać satysfakcję z podejmowania się nowych wyzwań, a rodzice mogą zapewnić odpowiednią gratyfikację w postaci radości i uznania. Atmosfera podczas zabawy–nauki ma duże znaczenie. Dziecko musi czuć akceptację rodzica lub opiekuna oraz widzieć jego radość ze swoich postępów.

Jakie pomoce edukacyjne dla malucha?

Pomoce dydaktyczne najlepiej jest kupować w profesjonalnym sklepie, na przykład pomoce dydaktyczne juniora.pl. Wówczas będziemy mieli pewność, że każda zakupiona tam zabawka, gra itd. ma wartość edukacyjną, a nie służy jedynie zabawie. Pomoce edukacyjne stymulują rozwój konkretnych umiejętności i funkcji poznawczych dziecka. Wymieńmy niektóre:

- Stymulacja lewej półkuli mózgu – bardzo dużo bodźców docierających do dziecka stymuluje prawą półkulę mózgu. Warto więc podjąć świadome wysiłki, aby ćwiczyć funkcje lewej półkuli mózgu. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ lewa półkula mózgu odpowiada za ważne funkcje takie jak: myślenie analityczne, tworzenie i rozumienie mowy i języka, przetwarzanie czasu, umiejętność czytania, dostrzeganie szczegółów, umiejętności matematyczne, odbieranie emocji pozytywnych itd. Jakie pomoce dydaktyczne będą rozwijać te funkcje? Na przykład pomoce, które koncentrując się na nauce analizy i syntezy wzrokowej, uporządkowania sekwencyjnego, szeregowania, wyszukiwania różnic, czytania, czy ćwiczenia pamięci.


SYMULTANICZNE I SEKWENCYJNE STRATEGIE UCZENIA SIĘ 4W1

- Stymulacja sprawności manualnej dziecka – motoryka mała, czyli sprawność ruchowa dłoni i palców jest bardzo ważna. Dziecko musi nauczyć się zapinać guziki, sznurować buty, pisać, a w późniejszym czasie wykonywać skomplikowane czynności, wymagające sprawnych dłoni i palców. Motoryka mała ma także wpływ na rozwój motoryki dużej, czyli umiejętności związanych z koordynacją wzrokowo-ruchową: chodzenie, bieganie, pływanie, granie w piłkę itd. Do ćwiczenia motoryki małej doskonale nadają się: ciastolina, piasek kinetyczny, koraliki do nawlekania, piramidki do układania, klocki do wkładania w odpowiednie otwory – jednym słowem wszelkie pomoce, które wymagają precyzyjnych ruchów dłoni lub palców.

- Ćwiczenia mowy – wiele dzieci ma problem z wypowiadaniem określonych głosek. Można mu pomóc w ćwiczeniu mowy podczas codziennych zabaw. Do tego celu możemy wykorzystać gry, książeczki, karty, które są stosowane także w pracy logopedy.


Pociąg do szumowa

Pamiętaj, że jako rodzic masz ogromny wpływ na swoje dziecko. Jeśli chcesz wesprzeć jego rozwój, to warto wykorzystać każdą okazję, by dziecko mogło ćwiczyć swoje funkcje poznawcze i różne umiejętności. Bardzo dobrym narzędziem są zabawki edukacyjne.

artykuł sponsorowany


   
20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021