carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2010-03-03

Finał Powiatowego Konkursu Humanistycznego


Powiatowy Konkurs Humanistyczny „W poszukiwaniu mądrości” miał być od samego początku inny. Jego organizatorzy założyli sobie zerwanie z występującymi na tym gruncie schematami.

Poszerzanie wiedzy, praca w grupie, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, umacnianie wartości osoby, a wszystko to w konwencji dobrze wyreżyserowanej zabawy prowadzącej do prawdziwego show, jakim był wielki finał w Gimnazjum Społecznym im. Lady Sue Ryder w Woli Batorskiej, gdzie narodził się pomysł.

Małych i większych finalistów z 33 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe z powiatu wielickiego powitali dyrektor gimnazjum Tomasz Donatowicz oraz wicestarosta Mirosław Mrozowski. Oficjalnemu otwarciu towarzyszyło przypomnienie idei konkursu, przedstawienie pomysłodawczyń, którymi były nauczycielki tamtejszej szkoły Krystyna Mirek i Małgorzata Porębska, składu jury, w którym obok obu panów i Małgorzaty Porębskiej zasiedli: proboszcz parafii w Woli Batorskiej ks. Wojciech Guzik, nauczyciel sztuki z pobliskich Niepołomic Mikołaj Schabowski oraz Michał Porębski z Wydawnictwa Skrzat, które było patronem przedsięwzięcia. Po życzeniach sukcesów i radości z zabawy skierowanych do uczestników przez wicestarostę Mirosława Mrozowskiego rozpoczęła się część finałowa konkursu.
Jego pierwsza edycja była sięgnięciem do źródeł mądrości i zdominowały ją elementy biblijne, dlatego też wstęp do niej stanowił taniec żydowski wykonany przez Abrama i Sarę, w postaci których wcielili się Marcin Mądry ze swoją żoną Beatą. Później przyszedł czas na finałowe zmagania.
Najpierw trzy osobowe drużyny zmierzyły się z testem. Zawodnicy musieli odpowiedzieć na pytania związane na przykład z ewangelicznymi talentami czy ziarnem pszenicy padającym na skałę. Następne zadanie wiązało się z przypowieściami. Uczniowie mieli przedstawić jedno z piętnastu opowiadań. – Przekład ich i dostosowanie do współczesności były po prostu mistrzowskim popisem – stwierdził przewodniczący jury Mirosław Mrozowski.
Dobry Samarytanin okazał się harcerzem, który w czasie wędrówki po górach znalazł osobę poszkodowaną. Syn marnotrawny to współczesny playboy trwoniący majątek na samochody i zabawę w dyskotekach. Pomoc rodzicom, odrabianie lekcji, koleżeńskość, pomoc potrzebującym - to tylko niektóre z pomysłów na ewangeliczne przypowieści. Nie brakowało w nich dowcipu, ani aktorskiej gry. „Co dzisiaj na obiad?” – zapytał w scenie zatytułowanej „Zgubiona miłość” pan domu. „Nic” – odpowiedziała żona. „Przecież nic było wczoraj” – odrzekł on. I nic dziwnego, że dialogi bawiły nie tylko dzieci, ale również dorosłych.
Abram i Sara zadbali, aby finaliści konkursu nie nudzili się ani przez chwilę. Nawet w przerwie, gdy członkowie jury obradowali burzliwie za zamkniętymi drzwiami trwały zabawy i tańce. Przerwało je dopiero ogłoszenie wyników. Tak było w części dla szkół podstawowych: klasy I – III i następnie IV – VI.fot. Bogdan Pasek
Nagrodę publiczności zdobyły Kinga Lasiowska, Natalia Hyrc i Angelika Szydłowska ze SP w Woli Batorskiej.

 
W pierwszej z nich zwyciężyła drużyna w składzie: Filip Pilch, Natalia Danaj, Milena Wcisło (SP w Pierzchowie). Drugie miejsce zajęli: Mariusz Mardosz, Wiktoria Chytroś, Sebastian Sobczyk (SP w Pierzchowie), trzecie Anna Jaroś, Paulina Bzdyl, Agnieszka Sukiennik (SP w Gdowie). Nagrodę publiczności otrzymały: Kinga Lasiowska, Natalia Hyrc, Angelika Szydłowska (SP w Woli Batorskiej).
Klasyfikacja w drugiej grupie wiekowej. Pierwsze miejsce: Lidia Nowak, Justyna Korba, Monika Wójcik (SP w Gdowie), drugie: Weronika Kopeć, Zuzanna Święch, Katarzyna Molter (SP w Niepołomicach), trzecie: Natalia Wojas, Damian Siemianowski, Piotr Wolnicki (SP w Niepołomicach). Nagroda publiczności trafiła do Joanny Gawęda, Jakuba Wandasa i Patryka Włoch (SP w Koźmicach Wielkich).


Nie były to jedyne nagrody przyznane w konkursie. Pozostałe ufundowali: ks. proboszcz Wojciech Guzik, wicestarosta wielicki Mirosław Mrozowski, dyrektor gimnazjum w Woli Batorskiej Tomasz Donatowicz oraz wydawnictwo Skrzat. Właściwie nikt nie wyszedł z pustymi rękami, bowiem wszystkie dzieci i ich opiekunowie otrzymali upominki od organizatorów i partnerów konkursu. Główną nagrodą jest wycieczka do parku miniatur w Inwałdzie. - Ma ona łączyć w sobie elementy edukacyjne z integracją i zabawą – twierdzi Tomasz Donatowicz.
Kolejny konkurs już za rok. – Tematem przewodnim będzie fantastyka – zapowiedziała Krystyna Mirek. Wicestarosta Mirosław Mrozowski zapewnił o przychylności i zadeklarował wsparcie ze strony Powiatu Wielickiego. Zanim to jednak nastąpi, w finale pierwszej edycji konkursu zmierzą się gimnazjaliści. Liczba zgłoszeń w kategorii gimnazjów zmusiła organizatorów do przygotowania oddzielnego finału, który odbędzie się 5 marca br.

Informacje o konkursie:
Pomysłodawczynie: Krystyna Mirek i Małgorzata Porębska (Gimnazjum w Woli Batorskiej)
Organizator: Gimnazjum Społeczne im. Lady Sue Ryder w Woli Batorskiej
Patronat: Powiat Wielicki oraz Małopolski Kurator Oświaty
Partnerzy: Wydawnictwo Skrzat z Krakowa oraz Wydawnictwo Oświatowe z Gdańska.
 
 35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022