.
Opublikowano: 2023-11-20

Górniczy patriotyzmMówimy po polsku, uczymy się polskiej historii, kultywujemy polskie zwyczaje, ale… trochę ponad 100 lat temu polskość była tępiona i represjonowana. Potrzeba było Wielkiej Wojny, by ruszyć zastane trony i przemocą wyrysowane granice. Ongiś rozerwana między trzech zaborców Polska w listopadzie 1918 roku była wolna.


O tę wolność łatwo nie było. Dumny kraj, królestwo Piastów i Jagiellonów zniknęło z mapy Europy na 123 lata, a w Małopolsce na jeszcze dłużej, bo aż na 146. Wieliczka wraz z kopalnią przypadła Austriakom. Przez prawie półtora wieku wieliczanie i górnicy ani na chwilę nie zapomnieli, że są Polakami. W dniu 9 listopada 1918 roku zarząd oraz załoga kopalni zdecydowały o przywróceniu górniczym szybom polskich nazw. Dwugłowe cesarskie orły wreszcie roztrzaskały się o bruk, a w ich miejsce, po latach niewoli, skrzydła rozpostarł Orzeł Biały.

Tak, jak 105 lat temu, górników oraz górniczej orkiestry nie mogło zabraknąć podczas uroczystości 11 Listopada. Była Msza w kościele farnym, były galowe mundury oraz paradny przemarsz na Planty, pod magistrat, przy którym znajduje się pomnik upamiętniający poległych za Ojczyznę wieliczan.


Górniczy patriotyzm - zobacz zdjęcia35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022