hyundai


.


leroymerlin
Opublikowano: 2022-11-23

Grupa badawcza z Uniwersytetu Florydy kierowana przez Wieliczankę odkryła przełomową szczepionkę na SalmonellęJak podała dzisiaj Polska Agencja Prasowa – grupa badaczy z Uniwersytetu Florydy kierowana przez prof. Mariolę Edelmann z Polski, odkryła nową szczepionkę przeciwko salmonelli. Naukowcy opracowali oraz przetestowali nową metodę sczepiania przy wykorzystaniu małych pęcherzyków zewnątrzkomórkowych.


Na dzień dzisiejszy nie istnieje szczepionka dla ludzi przeciwko bakteriom salmonelli nietyfusowej, czyli niepowodującej duru brzusznego tylko innego typu nieżyty żołądkowo-jelitowe, która byłaby zatwierdzona przez amerykańską FDA. Choroba w ciągu roku uśmierca setki tysięcy osób i zaraża blisko 94 mln osób na całym świecie.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Florydy kierowana przez prof. Edelmann podeszła do problemu „po nowemu”, wykorzystali bowiem małe pęcherzyki zewnątrzkomórkowe – EVs co pozwoliło przygotować nową, obiecującą szczepionkę. Najnowsze badania przedkliniczne wykazały, że szczepionka spowodowała odporność u myszy na bakterie Salmonelli dzięki czemu przeżyły śmiertelną infekcję.

- W naturze myszy chorują na salmonellozę dużo ciężej niż ludzie, więc fakt, że nasze leczenie pozwoliło im przeżyć, jest obiecujący - mówi prof. Edelmann.

- Produkcja szczepionki na masową skalę może przynieść korzyści wykraczające poza zapobieganie salmonellozie - mówi prof. Edelmann. - EVs można bowiem wykorzystać do dostarczania szczepionek chroniących przed innymi chorobami zakaźnymi.

Kierowniczką grupy badawczej z Uniwersytetu Florydy jest Polka prof. Mariola Edelmann. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest Wieliczanką. Pochodzi z Wieliczki, a konkretnie z Grabówek. Właśnie w Wieliczce rozpoczęła swoją edukację. Dziś udało nam się chwilę porozmawiać z prof. Edelmann, jak powiedziała naszej redakcji, uczęszczała do wielickiego Liceum Ogólnokształcącego i to właśnie tutaj zainspirowała się do zostania naukowcem. Wtedy jeszcze nazywała się Mariola Batycka. Po ukończeniu studiów magisterskich na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2005 roku wyjechała z Wieliczki, aby rozpocząć pracę i studia na Uniwersytecie w Oxfrodzie - doktorat z medycyny klinicznej.


prof. Mariola Edelmann   
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022