.mediaexpert

Opublikowano: 2022-07-06

Happy Bus przyjedzie do Wieliczki80 tys. szczęśliwych dzieci, setki zaangażowanych wolontariuszy z kraju i z zagranicy, ponad 130 odwiedzonych miejsc w całej Polsce – to dotychczasowe efekty projektu Happy Bus, organizowanego przez łódzką Fundację Happy Kids. W tym roku wystartowała jego dwunasta edycja pod hasłem „Wszyscy śmiejemy się w tym samym języku!”. Główny cel to zapewnienie niezapomnianych wakacji i równych szans na rozwój najmłodszym w całej Polsce, niezależnie od miejsca zamieszkania. Na wakacyjnej trasie jest ponad 40 przystanków. Na każdym z nich dzieci będą mogły przez 3 dni całkowicie za darmo korzystać ze specjalnie przygotowanych atrakcji m.in.: dmuchańców, malowania buzi, gier i animacji. Gdzie pojawi się zespół Fundacji i co przygotowano dla najmłodszych?


Wakacje to okres, na który dzieci czekają cały rok. Często jednak bywa tak, że najmłodsi zamiast bawić się z rówieśnikami, spędzają je przed ekranem telewizora czy komputera. Problem jest jeszcze większy w mniejszych miejscowościach, gdzie atrakcje często bywają ograniczone. To właśnie z myślą o dzieciach z takich lokalizacji powstał projekt Happy Bus – mówi Aleksander Kartasiński, prezes Fundacji Happy Kids.

Pomysłodawcą „wesołego autobusu” jestwłaśnie Aleksander Kartasiński, który już 12 lat temu dostrzegł potrzebę zorganizowania dzieciom z małych miejscowości i wsi wolnego czasu. Jeszcze w tym samym roku wystartowała pierwsza edycja nowatorskiego projektu. Od 2010 roku Happy Bus zaparkował na 130 przystankach, na których bawiło się łącznie 80 tys. dzieci z różnych rejonów Polski. – W 2021 r. udział w akcji wzięło 21 tys. uczestników. Szacujemy, że tego lata będzie to ok. 30 tys. dzieci. Z roku na rok nasza akcja rozrasta się coraz bardziej, a w miejscowościach, które odwiedzamy, spotykamy się z dużym entuzjazmem. Bardzo często dzieci, które przychodzą do nas pierwszego dnia, zjawiają się też drugiego i trzeciego – mówi Aleksander Kartasiński.

W tym roku Fundacja ma również specjalną misję: jako organizacja głęboko zaangażowana w pomoc ofiarom wojny na Ukrainie zamierza odwiedzić także ośrodki w Polsce, w których przebywają ukraińskie dzieci z domów dziecka i pieczy zastępczych.

Akcja, która łączy

W tegorocznej edycji Happy Busa bierze udział ponad 50 wolontariuszy z całego świata w tym m.in. z Pakistanu, Włoch, Chin, Algierii, Turcji czy Grecji. Wolontariusze są rekrutowani przez międzynarodową organizację AIESEC. Oprócz tego do akcji w ramach wolontariatu zgłaszają się podopieczni Fundacji Happy Kids i ich znajomi, a także osoby z zewnątrz, które o inicjatywie usłyszały przypadkiem. – Nasi wolontariusze są w wieku od 16 do 66 lat, co łamie wszelkie stereotypy i pokazuje, że te różnice wieku tak naprawdę nie mają znaczenia, liczy się podejście oraz wrażliwość drugiego człowieka. Niezwykle nas cieszy, gdy widzimy, że tę wrażliwość w naturalny sposób przejmują też nasi podopieczni i sami spontanicznie angażują się w akcję jako wolontariusze. Czują się potrzebni, chcą pomóc, można powiedzieć, że powstaje dzięki temu prawdziwy łańcuch dobra – mówi Aleksander Kartasiński.

Z Happy Busem zetknęłam się pierwszy raz w 2015 roku, kiedy dołączyłam do zespołu jako wolontariuszka. Miałam wtedy 14 lat. Od tego czasu towarzyszy mi praktycznie w każde wakacje, więc można powiedzieć, że jestem przykładem tego, jak wciągający jest to projekt. Wolontariat w Happy Busie to bez dwóch zdań niesamowite, bardzo rozwijające przeżycie. Nauczyłam się tam wielu życiowych rzeczy, które towarzyszą mi do dzisiaj. To piękna przygoda, której każdy z nas może być uczestnikiem – opowiada Ewelina Dąbrowska, manager projektu Happy Bus.

Moc atrakcji dla najmłodszych

Na dzieci czekają liczne atrakcje w postaci m.in. zjeżdżalni, trampolin orazgier planszowych. Wolontariusze Happy Kids będą prowadzić warsztaty z zaplatania bransoletek z muliny czy z samodzielnego tworzenia popularnych wśród dzieci „gniotków” i slime’ów. A jeśli jakieś dziecko zechce zostać np. Spidermanem czy Myszką Miki? Załatwione! Zespół Fundacji pomoże wcielić się ochotnikom w superbohatera czy ulubioną postać z bajki, dzięki malowaniu twarzy specjalnymi farbkami. Dla trochę starszych dzieci organizowane są lekcje języka angielskiego lub zajęcia, podczas których można dowiedzieć się ciekawych informacji o różnych państwach oraz odmiennych kulturach i tradycjach na całym świecie. Zajęcia te mają na celu uświadomienie dzieciom, że nauka języków obcych jest bardzo istotna, ponieważ w ten sposób mogą nawiązywać przyjaźnie na całym świecie. Ponadto Fundacja uczy tolerancji i akceptacji.

Dla dzieci przewidziane są również liczne konkursy z nagrodami. Pomocy finansowej w organizacji wydarzenia już od 5lat udziela Fundacji firma Pepco, będąca sponsorem głównym wydarzenia.

Pepco od lat aktywnie angażuje się w różnorodne projekty mające na celu przede wszystkim wyrównywanie szans dzieci i młodzieży, znajdujących się w trudnej sytuacji, na lepszy start w dorosłe życie. Idea Happy Busa od początku bardzo nam się spodobała – to nie tylko świetna okazja do zabawy, ale także do nauki i kształtowania odpowiedniego systemu wartości u najmłodszych. Ponadto, inicjatywa ujęła nas swoim zasięgiem i możliwością dotarcia do dzieci, które mają bardzo ograniczony dostęp do jakichkolwiek dedykowanych im zajęć podczas wakacji. Wspieramy więc ten projekt nieprzerwanie od 2017 roku– mówi Karolina Kotkowska, starszy specjalista ds. komunikacji korporacyjnej i CSR w Pepco.

Oprócz przekazywania co roku środków na realizację akcji, w 2020 roku firma Pepco sfinansowała dodatkowo zakup, sprowadzenie oraz modernizację jednego z Happy Busów – żółtego amerykańskiego School Busa.

Gdzie i kiedy zawita Happy Bus?

W tym roku w trasę wyruszyły trzy Happy Busy, a w planach jest odwiedzenie łącznie aż 41 ośrodków.Zespół Fundacji czeka na najmłodszych w godz. 10.00-17.00. W jakich dniach? Sprawdź poniżej.

   
20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021