carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2014-09-02

II Konkurs na Produkt lokalny LGD „Wielicka Wieś”


W dniu 18 sierpnia 2014 roku zakończył się II Konkurs na Produkt lokalny LGD „Wielicka Wieś”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Wielicka Wieś” z partnerami: Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, PULS Wieliczki, Panorama Powiatu Wielickiego oraz Portal Informacyjny WieliczkaCity.pl.

fot. Wielicka Wieś

Na posiedzeniu w dniu 26 sierpnia 2014 roku o godzinie 13.00 w biurze LGD „Wielicka Wieś” Komisja konkursowa w składzie: Prezes Stowarzyszenia - Wiesław Malarczyk, Dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce- Pani Agnieszka Szczepaniak oraz Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce- Pani Agata Czarnota- Bajorek, dokonała oceny produktów złożonych w konkursie na „Produkt lokalny LGD „Wielicka Wieś” 2014”, z których na podstawie kart oceny oraz dyskusji wybrano laureatów.

Celem konkursu była identyfikacja i promocja zasobów obszaru Gminy Wieliczka jako wartości regionu w produkcie lokalnym. Tym samym upowszechnienie i pogłębienie wiedzy o możliwości wykorzystania walorów specyficznych, regionalnych produktów w ofercie lokalnego rolnictwa, turystyki, agroturystyki oraz rzemiosła i przetwórstwa.

Do konkursu zostało złożonych 10 produktów w kategorii „produkt spożywczy” oraz dwie propozycje w kategorii „produkt rękodzielniczy”. Po długiej i burzliwej dyskusji Komisja postanowiła nie przyznać nagrody głównej w kategorii „produkt rękodzielniczy” z uwagi na brak charakterystycznych związków zgłoszonych produktów z tradycją i historią regionu. Stanowiły one ciekawy element rodzimej kultury, natomiast nie wykazują unikatowych oryginalnych cech związanych z dziedzictwem kulturowym naszego obszaru. Materiał z których zostały wykonane jest ogólnodostępny, a metoda wykonanej pracy nie wskazuje na przynależność do obszaru Gminy Wieliczka.

Złożone w konkursie produkty spożywcze zaskoczyły organizatorów nie tylko niepowtarzalnym smakiem, ale przede wszystkim lokalnością i nawiązaniem do tradycji i historii naszego regionu. Komisja miała niezwykle ciężkie zadanie dokonując wyboru, dlatego postanowiła przyznać jedną nagrodę główną oraz 5 wyróżnień. Konkurs zaowocował w związku z tym, aż sześcioma zidentyfikowanymi i wybranymi PRODUKTAMI LOKALNYMI, które będą stanowić kolejną wizytówkę naszego regionu i dołączą do grona „Choragwickich Kajpusków”, które od 2012 roku cieszą podniebienia smakoszy lokalnych specjałów.

Nagroda główna powędrowała do Koła Gospodyń Wiejskich z Brzegów za Kiszkę Flisacką, która stanowiła główny posiłek flisaków przy ciężkiej pracy w transporcie rzecznym. Kiszka pieczona była w tradycyjnym piecu chlebowym i stanowi ciągłą tradycję wykonywania tej potrawy do dzisiejszego dnia.

Komisja przyznała I wyróżnienie i tytuł produktu lokalnego LGD „Wielicka Wieś” dla Cebulaka Mietniowskiego złożonego w konkursie przez Koło Gospodyń Wiejskich „Iskry Mietniowa”. Cebulak Mietniowski to potrawa, której głównym składnikiem jest cebula. Do masy cebulowej dodaje się również mąkę, jajka i margarynę. Dawniej cebulak pieczony był w naszym regionie w biednych gospodarstwach, aktualnie dodaje się również plasterki pieczonego boczku.

II wyróżnienie i tytuł produktu lokalnego LGD „Wielicka Wieś” zostało przyznane za lokalność i nawiązanie do tradycji dla potrawy o nazwie Plebanijka czyli kapusta z grochem kolorowym, słoniną lub smalcem, cebulą, cukrem, sola i octem. Nazwa potrawy powstała na przełomie XIX i XX wieku we wsi Chorąwgica za przyczyną pani Anny Ptak, w której to domu wówczas sycili się biedni i głodni, jak również księża z parafii wielickiej, a także sługa boży Alojzy Kosiba, dlatego jej dom nazywano PLEBANIĄ (nazwa zachowana do dziś). Nagroda powędrowała do Koła Gospodyń Wiejskich w Chorągwicy.

Kukiełka nazywana również kukiełką golkowską lub gołką z której słynie Wieś Golkowice wykonana jest z mąki, drożdży, soli i wody, złożona przez Panią Barbarę Małecką z Golkowic otrzymała III wyróżnienie i tytuł produktu lokalnego LGD „Wielicka Wieś”. Jak głosi legenda w czasie wizyty cesarza Franciszka Józefa w Krakowie w Krakowie wybudowano specjalny piec, w którym upieczono kukiełkę ze 150 kg mąki i poczęstowano cesarza z całym dworem za co, on dał Golkowicom przywilej wolnego handlu.

Zalewajka Taszycka z Pawlikowic to nalewka z aronii, liści wiśni, wody (ze studni), cukru, goździków, malin, ostrężyn i spirytusu, która otrzymała IV wyróżnienie i tytuł produktu lokalnego LGD „Wielicka Wieś”. Nazwa produktu pochodzi od sposobu przygotowania tzn. zalewania owoców oraz od nazwy miejscowości tj. Taszyce przed przyłączeniem do Pawlikowic były odrębną miejscowością i nalewka była wytwarza w dawnej wsi Taszyce. Nagroda została wręczona na ręce Pani Joanny Wójcik.

Ostatnie, V Wyróżnienie zostało przyznane Panu Szczepanowi Gaworowi za Szynkę Podstolego z nogą. Receptura jest niezmienna od początków jej istnienia co zostało uhonorowane wpisem na Listę produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i posiada certyfikat znaku Jakość i Tradycja oraz licencje AgroPolska. W związku z powyższym produkt otrzymał V wyróżnienie, jednak nie mógł znaleźć się w czołówce zwycięzców. Jest to produkt bezkonkurencyjny w danej kategorii posiadający wyższe odznaczenia i jest promowany przez LGD „Wielicka Wieś” podczas różnego rodzaju wydarzeń i targów. Szynka Podstolego z nogą to szynka wieprzowa wraz z skórą i ratką wytwarzana przez Przedsiębiorstwo Produkcyjne „Gawor” z Podstolic. Produkcja Szynki Podstolego z noga znana jest w Podstolicach od dawna i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Nagrody oraz dyplomy zostały wręczone podczas Dożynek Gminnych w Podstolicach w dniu 31 sierpnia 2014.

Serdecznie dziękujemy naszym partnerom, członkom Komisji Konkursowej oraz osobom, które wzięły udział w konkursie za pomoc w budowaniu marki lokalnej naszego regionu.
 
II Konkurs na Produkt lokalny LGD „Wielicka Wieś” - zobacz zdjęcia

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022