Zbigniew Grzech z Wieliczki równie¿ i w tym roku odniós³ spory sukces, jego szopka w kategorii - szopki ¶rednie, znów znalaz³a siê na podium, zajmuj±c
drugie miejsce w 82. Konkursie Szopek Krakowskich. Og³oszenie wyników odby³o siê w niedzielê 8 grudnia w Pa³acu Krzysztofory na krakowskim rynku. W minionym roku, wieliczanin równie¿ stan±³ na podium zajmuj±c trzecie miejsce w konkursie.
Konkurs Szopek Krakowskich po raz pierwszy zorganizowano w 1937 r. W rywalizacji stanê³o niespe³na 80 szopek. Konkursy wznowiono po II wojnie ¶wiatowej w 1945 roku i trwaj± nieprzerwanie do dzi¶. Swój udzia³ w tym konkursie Zbigniew Grzech rozpocz±³ 1948 roku, maj±c 11 lat. Do tej pory w Konkursach Szopek Krakowskich wieliczanin zdoby³ 3 razy pierwsze miejsce, 4 razy drugie i 6 razy trzecie. Oprócz tego na jego koncie jest 5 wyró¿nieñ oraz nagrody ni¿szego rzêdu.
Kreda, chleb i klej z takich sk³adników sk³ada siê masa z której wykonuje figurki do swoich szopek mieszkaniec Wieliczki. W swoich dzie³ach oprócz ¦wiêtej Rodziny, wieliczanin umieszcza postacie Diab³a, Heroda, ¦mierci, Pana Twardowskiego, Dziada oraz ¯yda.
W 2022 roku wielicki mistrz szopek - Zbigniew Grzech, spo¶ród setek szopkarzy, otrzyma³ od ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Gliñskiego, odznaczenie „Zas³u¿ony dla Kultury Polskiej”. Otrzyma³ on równie¿ Nagrodê Kulturaln± Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozio³a za rok 2023.
W minionym roku w okresie ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia na Trakcie Solnym w centrum Wieliczki, mo¿na by³o ogl±daæ szopkê wykonan± przez wieliczanina Zbigniewa Grzecha, która w 2020 roku w 78. Konkursie Szopek Krakowskich zajê³a III miejsce w kategorii szopek ¶rednich.
Wielicki projektant szopek by³ równie¿ przedstawiany mieszkañcom naszej gminy na ³amach gazety Puls Wieliczki –
kliknij aby otworzyæ Puls Wieliczki
Warto przypomnieæ, ¿e szopki krakowskie wpisano na Krajow± listê niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2014 roku, a w 2018 tak¿e na Listê reprezentatywn± niematerialnego dziedzictwa ludzko¶ci UNESCO. Pokonkursow± wystawê szopek bêdzie mo¿na ogl±daæ jak zawsze w Krakowie w Pa³acu Krzysztofory (Rynek G³ówny 35) od 9 grudnia 2024 r. do 2 marca 2025 r.
W 82. Konkursie Szopek Krakowskich 2024 szopki oceniono w sze¶ciu kategoriach: kategorii doros³ych, kategorii m³odzie¿owej, kategorii rodzinnej, kategorii dzieciêcej, kategorii szkolnej i kategorii OFF.
Grupa II - szopki ¶rednie
Nagroda I
szopka nr 66 - Leszek Zarzycki
Nagroda II
szopka nr 84 - Zbigniew Grzech
Nagroda III
szopka nr 71 - Stanis³aw Malik
Wyró¿nienie
szopka nr 14 - Krzysztof Delkowski, Ma³gorzata Konieczny
Wyró¿nienie Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa:
szopka nr 82 - dla Tomasza Dobosza za innowacyjne wykorzystanie arkady kolumnowej i niezwyk³± umiejêtno¶æ oddania dynamiki w u¿ytych w tej szopce figurkach