carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2012-05-10

II Wielickie Dyktando


W maju zeszłego roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce zorganizowała I Wielickie Dyktando. Konkurs spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem przez społeczność lokalną, uczestników oraz władze samorządowe.

Znaczna frekwencja w konkursie nagrodziła trud przygotowań oraz ukazała bibliotekę nie tylko jako wypożyczalnię, ale i animatora kultury. Także w tym roku, w sobotę 19 maja, o godz. 10:00, w wielickim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym Solne Miasto, mieszkańcy powiatu wielickiego będą mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą polskiej ortografii oraz interpunkcji. Zgłoszenia do dyktanda przyjmowane są do 16 maja w bibliotece głównej (ul. Żwirki i Wigury 2, Wieliczka) oraz za pośrednictwem poczty tradycyjnej i elektronicznej (decyduje data wpłynięcia zgłoszenia do biblioteki).


Organizowane przez wielicką bibliotekę wydarzenie integruje mieszkańców powiatu oraz pozwala im na jednoczesne uczestniczenie w wydarzeniu kulturalnym i sprawdzenie swoich umiejętności językowych. Przy okazji jest to świetny sposób zaprezentowania działalności biblioteki szerokiemu gronu potencjalnych czytelników. Dla uczestników konkursu zorganizowany został również program artystyczny, który będzie miał miejsce w patio CER Solne Miasto w Wieliczce. Swój dorobek artystyczny oraz ofertę zaprezentują Zespół Pieśni i Tańca Raciborsko, Szkoła Muzyczna I st. w Wieliczce oraz Centrum Tańca i Ruchu ReAkcja. Oczywiście na zwycięzców czekają, jak w zeszłym roku, cenne nagrody oraz nagrody specjalne.


Organizowanie tak dużego przedsięwzięcia jest nie lada wyzwaniem dla takiej instytucji jak biblioteka. Działań takich nie dałoby się zrealizować bez wsparcia sponsorów, o których trzeba zabiegać ze znacznym wyprzedzeniem, wolontariuszy, informacji w mediach oraz honorowych patronów, którzy znacznie podnoszą prestiż imprezy. Dbałości wymaga wybór Jury, które będzie świadczyło o poziomie merytorycznym imprezy. W tym roku w Jury dyktanda zasiądą prof. zw. dr hab. Piotr Żmigrodzki (PAN), który będzie również autorem tekstu dyktanda, prof. dr hab. Renata Przybylska (UJ) oraz dr Kazimierz Sikora (UJ). Tekst będzie natomiast dyktowany przez Dziekana Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie - prof. nadzw. Jacka Romanowskiego.

Szczegółowe informacje o dyktandzie, regulamin oraz formularz zgłoszenia można znaleźć na stronie internetowej wielickiej biblioteki www.biblioteka.wieliczka.eu oraz w siedzibie biblioteki.

Patronat medialny nad II Wielickim dyktandem objął m.in. portal WieliczkaCity.pl
20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021