1. Spółka zarządzająca podejmuje decyzję o utworzeniu funduszu inwestycyjnego.
2. Za przyznane środki nabywane są aktywa, czyli papiery wartościowe określonej branży.
3. Następnie papiery wartościowe są emitowane i sprzedawane na giełdzie.
4. Inwestor kupuje jednostki uczestnictwa funduszu. Zysk jest określany przez różnicę wartości pomiędzy zakupem a późniejszą sprzedażą papierów wartościowych, a także przez dywidendy, jeśli polityka firmy wymaga ich wypłaty.
Jak fundusz ETF może być interesujący dla przeciętnego inwestora?
Zakup jest dostępny dla każdego inwestora, ponieważ nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności ani wiedzy. Możesz zacząć od małych ilości. Do zakupu papierów wartościowych wystarczy posiadać rachunek maklerski.
Transakcje mogą być dokonywane w dowolnym momencie. Skład portfela inwestycyjnego jest dostępny dla inwestora w każdej chwili, a wszystkie zmiany cen dokonywane są online. Ponadto
ETF-y dają możliwość zaoszczędzenia na prowizjach płaconych maklerom.
Czym różnią się ETF-y od akcji?
Główna różnica między funduszami a akcjami polega na tym, że ETF-y tworzą zdywersyfikowany portfel papierów wartościowych. Jeśli inwestor nabył akcje jednej spółki, będzie całkowicie zależny od jej losów. Jeśli firma zbankrutuje, inwestor straci całą swoją gotówkę.
Dlatego też znacznie korzystniej jest być posiadaczem ETF. W skład funduszy wchodzą papiery wartościowe ogromnej liczby spółek. Spadek wartości jednych akcji jest zazwyczaj równoważony przez wzrost innych. W tym przypadku inwestor nie straci dużo gotówki.
Zamiast kupować papiery wartościowe funduszu inwestycyjnego, można kupować akcje różnych spółek indywidualnie. W tym przypadku jednak inwestor będzie musiał wydać więcej pieniędzy ze względu na prowizje.
Na co zwracać uwagę przy wyborze ETF-ów?
Przy wyborze ETF-ów w pierwszej kolejności należy kierować się chęcią uzyskania przez inwestora dochodu z dywidendy. Dostępność dochodu jest określona przez prawo i politykę funduszu. Jeśli inwestor nastawia się na stały dochód, to powinien skorzystać z instrumentów zagranicznych.
Należy również wziąć pod uwagę gotowość inwestora do podejmowania ryzyka. Nie używaj funduszy, jeśli nie chcesz podejmować ryzyka. Zapomnij również o inwestowaniu w aktywa jednej firmy, branży czy kraju. Najważniejsza na giełdzie jest dywersyfikacja kapitału
artykuł sponsorowany