carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2011-05-30

IX Święto Soli


Już po raz IX Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na coroczne Święto Soli.
5 czerwca (niedziela) od godziny 9.30 dziedziniec wielickiego zamku stanie się sceną dla rodzinnego festynu.


Święto Soli to wielka impreza plenerowa przyciągająca co roku tysiące ludzi z różnych zakątków Polski, którzy wspólnie świętują, bawią się i zgłębiają wiedzę dotyczącą „złota średniowiecza”.

W tym roku również nie zabraknie atrakcji. W programie znajdą się pokazy dawnych rzemiosł i zawodów, takich jak: garncarze, bednarze, powroźnicy, kowale, nosicze. Przybyli goście dowiedzą się co łączy proces dawnego warzenie soli z warzeniem piwa oraz jak niegdyś produkowano papier czerpany, którego znaczną ilość zużywała żupna administracja. Nie zabraknie stoisk dawnych i obecnych producentów soli w Polsce, sprzedawców wyrobów rzemieślniczych i staropolskiej karczmy. Najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił w licznych konkursach i zabawach (zjazd u liny, strzelanie z łuku, zabawy z masą solną, konkursy teatralne, układanie przysłów, „Wyścigi Nosiczy”, gry zręcznościowe przy Solniczce- Gigancie). Ponadto przewidziano zwiedzanie wystaw, koncerty, inscenizacje, Kino Solne, mini- wystawę „Sól ze sklepów świata”, spotkanie z podróżnikiem, który opowie czym oczarowała go afrykańska sól. Specjalną częścią programu będzie autoprezentacja miasta Oświęcim, które już w 1291 roku otrzymało od Mieszka księcia cieszyńskiego przywilej na skład soli wielickiej wywożonej na Śląsk. Na zakończenie dnia wystąpi Jaga Wrońska i Loch Camelot.

Tradycyjnie druga część Święta Soli to pewnego rodzaju rewizyta, tym razem 4.09 będziemy gościć na Zamku w Oświęcimiu.

Serdecznie zapraszamy!


Program

10.00 – 16.00 Kino solne i „Sól ze sklepów świata” - mini-wystawa z kolekcji prywatnej (Budynek południowy)
12.00 i 14.30 – zwiedzanie wystawy „Wieliczanie lat minionych” (Zamek środkowy)
10.10 - przemarsz Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka” (trasa: Szyb Daniłowicza – Aleja Jana Pawła II – Zamek Żupny)
10.50 - oficjalne rozpoczęcie imprezy przez Dyrektora Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka prof. dr hab. Antoniego Jodłowskiego
11.00 - „Swary o skład oświęcimski” – (inscenizacja historyczna)
11.20 – gra Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”
12.00 --„Warzenie przez rz” – (pogadanka przy stoisku solowarskim)
12.10 – „Kosz z solą” - prezentacja firm producenckich, handlowych i ośrodków leczniczych oraz loteria dla dorosłych
12.30 i 15.00 - wycieczka szlakiem dawnych szybów wielickiej kopalni
12.30 – Z soli... „Oświęcim Miasto Pokoju”. Wystąpią: Orkiestra z Zespołu Szkół Salezjańskich w Oświęcimiu, Zespół Pieśni i Tańca Hajduki, Grupa Wokalna " Wariant M", Grupa Tańca Nowoczesnego „Contra”, Oświęcimski Klub Karate, Grupa Czirliderek " SHAKE" (program przygotowany przez Urząd Miasta Oświęcim i Oświęcimskie Centrum Kultury)
14.30 – konkurs: Przysłowia
15.00 – grają Uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieliczce
15.30 - konkurs: Wyścigi Nosiczy
16.00 – „Czar Afryki” - spotkanie z Janem Szuro, ilustrowane pokazem zdjęć z podróży do miejsc pozyskiwania soli w Afryce (Budynek południowy)
16.00 - „U nas oddycha się łatwiej i głębiej” – praktyczny zajęcia z oddychania prowadzone przez terapeutę z Podziemnego Ośrodka Rehabilitacyjno - Leczniczego Kopalni Soli Wieliczka
16.30 – konkursy rodzinne przy Solniczce-Gigancie
17.00 – Loch Camelot: „Na wyspie Kraków” – recital Jagi Wrońskiej

Współorganizatorem tegorocznego Święta Soli jest Urząd Miasta Oświęcim
Partnerami: Kopalnia Soli „Wieliczka”, Muzeum Zamek w Oswięcimiu
Sponsor: Lajkonik Snack GmbH

zdjęcia: Piotr Chwalba35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022