.
Opublikowano: 2023-08-30

Jak jeździć po autostradzie - 3 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę?Jazda po autostradzie może wydawać się czymś bardzo prostym i przyjemnym. Szeroka, prosta droga o doskonałej jakości nawierzchni. Nic tylko jechać. Pomimo tego, dla części kierowców, autostrada oznacza spore wyzwanie. Niektórzy celowo jej unikają, inni traktują niemalże jak tor wyścigowy. Tymczasem autostrada to niemal zawsze wygodny sposób na pokonanie dużej odległości, pod warunkiem, że znamy i stosujemy się do kilku prostych zasad bezpiecznej jazdy. W poniższym artykule przypomnimy 3 najważniejsze, które pozwolą cieszyć się jazdą po autostradzie bez stresu i zagrożenia.


Dlaczego jazda autostradą rządzi się nieco innymi prawami?

Autostrada to droga o wysokim standardzie technicznym, która umożliwia jazdę z dużą prędkością. Jednak to nie znaczy, że możemy zapomnieć o przepisach i zdrowym rozsądku. Wręcz przeciwnie - im szybciej jedziemy, tym większa jest nasza odpowiedzialność za siebie i innych uczestników ruchu. Pomimo doskonałych warunków do jazdy, na autostradach regularnie dochodzi do wypadków. Aby ograniczyć możliwość ich wystąpienia, każdy kierowca wjeżdżając na autostradę powinien przypomnieć sobie o 3 podstawowych zasadach. Jeździsz często autostradą? Odwiedź autostrady.com.pl

Poznajmy 3 główne zasady bezpiecznego przemieszczania się po autostradach?

1. Utrzymywanie bezpiecznego odstępu

To podstawa bezpiecznej jazdy po autostradzie. Nigdy nie należy zbyt blisko podjeżdżać do poprzedzającego nas pojazdu, ponieważ w razie nagłego hamowania możemy nie zdążyć zareagować i spowodujemy kolizję. Zasada jest prosta: im większa prędkość, tym dłuższa droga hamowania a tym samym potrzebny jest większy odstęp. Wymaga to pewnego wyczucia, ale nie jest trudne. Specjaliści od bezpiecznej jazdy zalecają tzw. zasadę 3 sekund. Warto obserwować pojazd przed nami i ustalić jakiś punkt orientacyjny na drodze np. znak drogowy. Jadąc za nim liczymy 1-2-3. Jeśli my minęliśmy ten punkt wcześniej niż skończyliśmy liczyć, to znaczy, że jesteśmy za blisko i musimy zwolnić. Lepiej też utrzymywać nieco większy odstęp, aniżeli później hamować na ostatnią chwilę

2. Trzymanie się prawego pasa

To kolejna ważna zasada jazdy po autostradzie. Część kierowców wydaje się jednak o tym zapominać. Prawy pas jest przeznaczony dla pojazdów jadących z prędkością zbliżoną do ograniczenia lub niższą. Lewy pas służy do wyprzedzania lub do jazdy z większą prędkością. Nie powinniśmy więc zajmować lewego pasa bez potrzeby, ponieważ utrudniamy innym kierowcom wyprzedzanie i zwiększamy ryzyko wypadku. Po wykonaniu manewru wyprzedzania powinniśmy wracać na prawy pas tak szybko, jak to możliwe. Pamiętajmy też o odpowiednio wczesnym sygnalizowaniu zmiany pasa kierunkowskazami. To podstawowa kwestia kultury, ale też bezpieczeństwa na drodze. Jadąc 120-140 km/h ułamki sekund robią różnicę.

3. Dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze

To trzecia istotna zasada jazdy po autostradzie. Nie zawsze możemy jechać z prędkością zbliżoną do maksymalnej, czyli 140 km/h. Czasem musimy zwolnić ze względu na warunki pogodowe, deszcz, mgła, śnieg natężenie ruchu, stan nawierzchni na danym odcinku czy trwające roboty drogowe. Nie należy więc trzymać się przy swojej prędkości, jeśli widzimy, że jest ona nieadekwatna do sytuacji. Zawsze trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek, aby nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Dostosowanie prędkości ma również ogromne znaczenie w sytuacji, gdy chcemy np. zjechać na stację benzynową. Planujmy manewr z wyprzedzeniem, włączmy kierunkowskaz i hamujmy powoli, tak aby pojazd za nami nie musiał nagle zwalniać.

Planujesz podróż autostradami po Polsce? Sprawdź najnowsze informacje na stronie
https://autostrady.com.pl/blog/darmowe-autostrady-w-polsce/

Podsumowanie

Jak widać, jazda po autostradzie to nie taka straszna sprawa, jak się niektórym wydaje. Wystarczy poznać i stosować się do kilku prostych zasad, które zapewnią nam bezpieczeństwo i komfort jazdy. Pamiętajmy też o tym, aby mieć w baku odpowiednią ilość paliwa, gdyż stacje benzynowe na autostradzie są rozlokowane znacznie rzadziej aniżeli ma to miejsce w mieście. Dbajmy też o przerwy podczas jazdy. 15-20 minut na kawę i rozprostowanie nóg każdemu zrobi dobrze, szczególnie jeśli podróż trwa dłużej niż 4-5 godzin. Na koniec nie pozostaje nam życzyć nic innego jak szerokiej drogi.


artykuł sponsorowany35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022