.
Opublikowano: 2021-09-16

Jak odkładać pieniądze i nimi zarządać?Jak mówi słynne powiedzenie "pieniądze szczęścia nie dają", jednak lepiej jest ich mieć więcej niż mniej. Niestety, sporo osób ma problem z odkładaniem pieniędzy. Okazuje się jednak, że systematyczne oszczędzanie nie jest wcale takie trudne. W poniższym artykule omawiamy najlepsze sposoby na oszczędzanie.


Po pierwsze: ogranicz niepotrzebne wydatki na rozrywkę

Każdemu z nas należy się odrobina rozrywki. Należy w tym jednak zachować umiar i zdrowy rozsądek. Jeżeli kilka razy w tygodniu stołujemy się na mieście, pijemy kawę w kawiarni, oglądamy filmy w kinie, z pewnością ma to ogromny wpływ na znaczne pogorszenie kondycji naszego portfela. Mogłoby wydawać się, że jedna kawa to tylko 5-10 złotych.

Jednak gdy pomnożymy tę kwotę przez liczbę dni tygodnia, uzbiera się całkiem spora sumka. Zamiast wydawać pieniądze na niepotrzebne przyjemności, znacznie lepiej odłożyć je na realizację swoich marzeń, np. zakup nowego telefonu, słuchawek czy komputera. Czy posiłki przygotowane w domu smakują gorzej? Wręcz przeciwnie: będą smakowały jeszcze lepiej, gdy uzmysłowisz sobie, jak wiele zaoszczędziłeś rezygnując z takich niepotrzebnych wydatków.

Oszczędne nawyki dnia codziennego

Rezygnacja z niepotrzebnych rozrywek to nie jedyny sposób na zaoszczędzenie sporych pieniędzy. Warto pamiętać o tym, że jedną z najważniejszych grup wydatków są koszty związane z transportem, używaniem energii elektrycznej oraz wody. Aby ograniczyć związane z tym koszty, należy pamiętać o kilku prostych zasadach:

1. Gdy myjesz zęby, zakręcaj wodę.

2. Wyłącz światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz.

3. Gdy wyjeżdżasz na dłuższy czas, wyłącz większość urządzeń pobierających prąd.

4. Zmień żarówki na energooszczędne.

5. Zainwestuj w zmywarkę (jeżeli posiadasz dużą rodzinę).

6. Pij wodę z kranu zamiast kupować butelkowaną.

7. Korzystaj z komunikacji miejskiej. Ceny benzyny od miesięcy idą w górę, dlatego stawiając na transport publiczny sprawisz, że kondycja Twojego domowego budżetu będzie znacznie lepsza.

Dywersyfikacja źródeł dochodu

Co zrobić, by mieć więcej pieniędzy? Odpowiedź jest prosta: zwiększyć liczbę źródeł przychodu. Oprócz pracy na etacie można poszukać dodatkowego zajęcia. Liczba możliwości jest obecnie bardzo duża. Sporo osób wykonuje taką pracę dodatkową online bez wychodzenia z domu.

Dużą popularnością cieszy się np. wykonywanie płatnych ankiet czy pisanie tekstów SEO. Dobrym sposobem na poprawę stanu swoich finansów jest także sprzedawanie na portalach aukcyjnych swoich ubrań czy obuwia. Najważniejsze jest to, aby nie osiąść na laurach i czekać, aż ktoś się do nas zgłosi.

Załóż skarbonkę na koncie bankowym

Co zrobić, aby systematycznie oszczędzać określoną sumę środków? Odkładać na koncie osobistym w banku. Jak wiadomo, wiele osób ma trudności z samodzielnym oszczędzaniem. W odpowiedzi na potrzeby klientów banki wprowadziły specjalne elektroniczne skarbonki. Dzięki nim co miesiąc wybrana przez nas kwota jest odkładana przez system. Pieniądze w dalszym ciągu znajdują się na koncie klienta, jednak dysponowanie nimi jest możliwe tylko po zrealizowaniu przelewu na konto główne.

Atutem tego rozwiązania jest fakt, iż każdy może samodzielnie określić, ile pieniędzy miesięcznie ma trafiać do założonej skarbonki. Oszczędności z miesiąca na miesiąc będą rosły bez naszej wiedzy, dlatego nie pojawi się pokusa polegająca na sięgnięciu po zaoszczędzone pieniądze.


artykuł sponsorowany35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022