carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2012-06-08

Jak Wieliczka zmieniła się na EURO 2012


Nie tylko „Miasta Gospodarze” w których będą się rozgrywały mecze Euro 2012 stawały na głowie, aby wszystko było gotowe na piątek 8 czerwca kiedy to największa sportowa impreza w Polsce stanie się faktem. Również Wieliczka, która jest Centrum pobytowym reprezentacji Włoch zmieniła się z tego właśnie powodu.

Zacznijmy może od tego co udało się zrobić na czas, bo tego jest na pewno zdecydowanie więcej. W końcu jak nas widzą tak nas piszą prawda? Gdyby nie fakt, że w Wieliczce mieszka reprezentacja Włoch zapewne żadna gazeta czy to w Polsce czy na Świecie nawet jednym słowem podczas Euro 2012 nie wspomniałaby o tym niewielkim miasteczku pod Krakowem. Jednak już od dłuższego czasu było wiadomo, że włoska kadra dosłownie zamelduje się w Wieliczce, dlatego tez również od dłuższego czasu trwały prace remontowe w naszym mieście, aby Wieliczka wyglądała lepiej zarówno w oczach dodatkowych turystów, czyli w tym wypadku potencjalnych kibiców, którzy mają zawitać do Wieliczki za swoją drużyną jak i w oczach samych piłkarzy. Przygotowania Wieliczki do nadejścia włoskiej fali można w sumie podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to typowe prace remontowo – budowlane. Z których przede wszystkim należy wymienić modernizację linii kolejowej, budowę nowego przystanku kolejowego „Wieliczka Rynek-Kopalnia” jak i modernizację straszącego od wielu lat głównego dworca kolejowego „Wieliczka”, który to po swoim liftingu zmienił nazwę na „Wieliczka Park”. W tym miejscu należy jednak wspomnieć o dwóch rzeczach, których na Euro 2012 zrobić się nie udało. Przede wszystkim nie udało się wyremontować samego budynku dworca PKP Wieliczka, którym zarządza PKP Oddział Dworce Kolejowe. Na chwilę obecną odnowione zostały same perony, owy budynek nadal straszy swoim wyglądem wszystkich, którzy przebywają w tamtym miejscu, czy to od strony peronów czy od strony ulicy Dembowskiego. Pierwsze plany zakładały, że ów budynek również uda się na czas wyremontować, chociażby w pewnym niewielkim stopniu tak, aby jego dosłownie zrujnowana estetyka, chociaż trochę się poprawiła.


Niestety PKP S.A. zadecydowało inaczej, że ów budynek nie opłaca się remontować prowizorycznie. Zostanie on, co prawda wyremontowany, ale w terminie późniejszym. Skoro już jesteśmy w tej okolicy to kolejną rzeczą, której nie udało się na czas zrobić do parking w systemie „Park&Ride”. Kończąc temat „kolejowych przemian” zarówno tych już zakończonych jak i tych niezakończonych należy wspomnieć o terenie dawnego dworca „Wieliczka – Rynek”. Obecnie teren ten jest rozkopany i zagrodzony. Szkoda, że nie udało się tego zrobić na czas, zwłaszcza, że owy rozkopany teren znajduje się w samym centrum miasta. Skoro mowa o centrum Wieliczki, to nie da się ukryć, że przeszło ono gruntowną rewitalizację. Nie tak dawno odsłonięto remontowany budynek Szybu Regis, dzięki czemu obiekt, który najbardziej szpecił centrum naszego miasta stał się teraz jego wizytówką, podobnie jak budynek Spółdzielni „Socha”.


Nie da się również nie zauważyć jeszcze wcześniej zakończonej rewitalizacji placu Kościuszki znajdującego się tuż przed budynkiem Regisu. Owy skwer zyskał bardzo na swej atrakcyjności chociażby dzięki nowo powstałej w tym miejscu fontannie. Jednak odnowienie budynku Regisu i Spółdzielni „Socha” tak naprawdę nie wiele by dało gdyby nie kolejne odświeżenia wizerunku pobliskich budowli. Liftingu doczekał się również budynek „Kingi”, który swoim wyglądem straszył do tego stopnia, że już od bardzo dawna cała jego frontowa powierzchnia została zakryta wielkoformatowym banerem. To co w wypadku budynku Kingi dało się ukryć pod kawałkiem materiału, nie udało się już z przylegającym do Kingi budynkiem nazwanym przez mieszkańców „wielickimi sukiennicami”. Sypiące się ściany, odpadający tynk, popękane mury przez wiele lat mieszkańcy miasta byli narażeni na taki właśnie widok. O ile remont Kingi zakończył się już na chwilę przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w piłce nożnej o tyle remont „wielickich sukiennic” był robiony ekspresowo na dosłownie ostatnią chwilę. Szkoda, że budynku handlowego Kingi nie udało się odnowić w jakiś bardziej ekscytujący sposób jak chociażby zakładały pierwsze plany z tym związane – można rzecz plany lustrzane, które od razu kojarzą się ze „Szklanymi Domami”. Chcąc jednak poszukać na siłę dziury w całym, można było chyba lepiej odmalować owy budynek. Chociażby te „żebra” lub ich same wewnętrzne powierzchnie powinny być pomalowane jakimś innym kolorem – np. ciemniejszym dla uzyskania kontrastu lub choćby na biało. Obecnie wszystko jest jakby żółte i wszystko jest ze sobą zlane. Co prawda jak się dobrze przyglądnąć to wydaje się, że owe „żebra” faktycznie są innego koloru jednak, jeśli chodzi o odcienie to wszystko różni się od siebie za mało wyraźnie. Tak czy owak biorąc pod uwagę stary, a nowy wygląd Kingi to jest niebo, a ziemia. Podobnie się ma odnowienie „wielickich sukiennic”, znów kolor, co prawda żółty, ale z wyraźniej zaznaczonymi białymi akcentami, co daje naprawdę bardzo ładny i estetyczny wygląd owego budynku.


Drugi rodzaj przygotowania miasta do EURO2012 to już nie tak duże inwestycje itp. remonty, o których można było przed chwilą przeczytać. Są to już znacznie miejsce motywy, akcenty Mistrzostw Europy w piłce nożnej, jakie pojawiły się w naszym mieście, ale nadające niewątpliwie odpowiedniej atmosfery i smaczku EURO 2012. Mowa tutaj chociażby o odpowiednich flagach, które pojawiły się na słupach w centrum miasta. O tablicach przyczepionych również do słupów wzdłuż chociażby ulicy Dembowskiego. Najbardziej jednak pod kątem stricte piłkarskim zmienił się Park Mickiewicza. Już na samym wejściu do niego od ulicy Dembowskiego, okolicy hotelu Turówka gdzie mieszka włoska reprezentacja da się zauważyć owe zmiany. Z daleka widać fontannę, która pojawiła się stawie w parku. Tuż obok niej wystawa zdjęć przedstawiających zdjęcia piłkarzy Włoch, a konkretnie ich drogę do EURO2012. W sąsiedztwie owej wystawy pojawił się wielki baner, który wita włoskich piłkarzy w naszym mieście. Nie można również nie wspomnieć o EUROAUTOBUSIE, który już od jakiegoś czasu kursuje po ulicach Wieliczki i Krakowa. Kibice będą mogli nim podróżować bezpłatnie. No i na koniec rzecz największa i najważniejsza jaka pojawiła się w wielickim Parku Mickiewicza , a mianowicie wielickie Centrum Kibicowania o którym pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów. Wielicka strefa kibica będzie działała aż do 1 lipca, dnia, w którym odbędzie się finał tegorocznych Mistrzostw Europy 2012 w piłce nożnej. Centrum Kibicowania jest przygotowane na przyjęcie do 2 tysięcy gości. Codziennie do późnych godzin wieczornych będą się tam odbywać różnego rodzaju atrakcje, imprezy czy konkursy. Centrum Kibicowania ma działać codziennie co prawda do północy, jednak organizatorzy zapewniają, że jeśli kibice będą się tam nadal dobrze bawić to na pewno nie zostanie ono o tej godzinie zamknięte. Więcej o wielickim Centrum Kibicowania można dowiedzieć się w tym miejscu. Natomiast pełny program imprez jakie w owej wielickiej trefie kibica będą się przez najbliższy miesiąc odbywały można zobaczyć w tym miejscu.


Na koniec warto zaznaczyć, że na EURO2012 pojawiła się w Wieliczce zupełnie nowa, wyróżniająca się na nawet na tle całego kraju atrakcja turystyczna w postaci malowidła 3D Street Art. Owy Obraz 3D pojawił się na płycie Rynku Górnego w Wieliczce. Trójwymiarowy obraz „Solny Świat”, który powstał na płycie Rynku Górnego w Wieliczce jest w chwili obecnej największym tego typu malowidłem 3D w Polsce i najprawdopodobniej drugim pod względem wielkości malowidłem na świecie. Solny Świat swoją powierzchnią ustępuje tylko londyńskiemu „Reebok CrosFir – 3D Street Art.”. Więcej na temat wielickiego obrazu 3D oraz jego zdjęcia można zobaczyć w tym miejscu.


Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka