.
Opublikowano: 2024-04-10

Jak zabezpieczyć się przed niechcianymi telefonami? Oto sprawdzone sposoby!W dzisiejszych czasach niechciane telefony od nieznanych rozmówców są bardzo częstą sytuacją. Jak się przed tym chronić i tym samym zadbać o swoją prywatność? Przeczytaj poniższe propozycje!


Jeśli drażnią Cię częste telefony od telemarketerów lub rozmowy generowane przez boty, a także nie chcesz paść ofiarą oszustwa, zawsze powinieneś wiedzieć, czyj to numer telefonu – sprawdź za darmo na odpowiednich portalach. Dowiedz się, jak możesz zadbać o swoją prywatność!

Infonumer.pl – sprawdzaj numery telefonów i dodawaj opinieDużą popularnością cieszą się portale, na których sprawdzić możesz numer telefonu próbujący się do Ciebie dodzwonić. Na takich stronach znajdują się m.in. ostatnio opiniowane numery telefonów wraz z oznaczeniem, czy jest to oszust, telemarketer, robot, instytucja państwowa czy może numer prywatny. Jeśli zatem ktoś do Ciebie dzwonił, zawsze możesz sprawdzić ten numer na portalu Infonumer.pl.Gdy odebrałeś i okazało się, że jest to niechciany rozmówca, koniecznie dodaj swoją opinię na portalu. Dzięki temu ostrzeżesz innych użytkowników.

Pamiętaj również, aby nie podawać swojego numeru telefonu w nieznanych, niesprawdzonych miejscach. Bardzo często niechciani rozmówcy pozyskują go właśnie z newsletterów, reklam, sklepów itd. Podawaj go wyłącznie tam, gdzie jest to rzeczywiście niezbędne. Zmniejszy to ryzyko uciążliwych telefonów.

Blokowanie numerów telefonówKolejną opcją jest blokowanie numerów telefonów niechcianych rozmówców. Masz wówczas gwarancję, że nie zadzwonią już ponownie. Niektóre telefony mają ponadto opcję zaznaczania spamu. Przykład: dzwoni do Ciebie numer 664922218. Nie wiesz kto to, jednak telefon automatycznie oznacza go jako spam lub nawet zaznacza na czerwono. To znacznie ułatwia dalsze postępowanie. Możesz nie odbierać takiego numeru i od razu go zablokować. Minusem jest fakt, że bardzo często numery telemarketerów zmieniają się, zatem z tej samej firmy mogą dzwonić różne osoby z innych numerów, zakłócając Twój spokój. Wówczas z pomocą przychodzi krok kolejny.

Prośba o usunięcie numeru telefonu z bazy danychPo odebraniu telefonu koniecznie zapytaj, skąd Twój rozmówca ma Twoje dane kontaktowe. Jeśli nie chcesz, aby te informacje były dalej wykorzystywane, jego obowiązkiem jest nie tylko przerwanie rozmowy, ale także niezwłoczne powiadomienie administratora danych o konieczności usunięcia danego numeru telefonu z jego bazy. Musisz wiedzieć, że działania telemarketingowe są dozwolone wyłącznie za uprzednią zgodą abonenta. Ignorowanie Twoich próśb sprawi, że przedsiębiorca będzie musiał liczyć się z konsekwencjami.

O czym musisz pamiętać, rozmawiając z telemarketerem? Może on powiedzieć, że numer telefonu wcale nie jest daną osobową – to oczywiście nieprawda. Także stwierdzenie o automatycznie wygenerowanym numerze nie jest prawdą. Nie daj się nabrać. W ostateczności możesz złożyć skargę do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zwłaszcza gdy rozmówca rozłącza się lub jest nieprzyjemny.

artykuł sponsorowany35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022