hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2019-11-13

Jak zamontować wyciągarkę elektryczną w samochodzie?Niejeden z nas marzy o wyprawie samochodem terenowym po bezdrożach. Jednak musimy pamiętać, że nawet najlepszemu kierowcy zdarza się utknąć w błocie, piachu czy śniegu. Czasami drogę zagrodzi pień drzewa powalonego przez wiatr. W takich sytuacjach uratować nas może wyciągarka elektryczna.


Pojazdy straży pożarnej i służb leśnych to klasyczne przykłady stosowania wyciągarek samochodowych. Jednak coraz częściej nabywcami wyciągarek są posiadacze samochodów terenowych, którym marzy się offroad. Czasami polna droga zmienia się w trudną do pokonania piaszczystą łachę, a niewielka kałuża – w grząskie bagno. Nawet auto z napędem na cztery koła, solidnym zawieszeniem i na szerokich oponach nie da sobie w takich warunkach rady, a własnymi siłami go nie wydostaniemy. W takich sytuacjach nieoceniona okazuje się wyciągarka elektryczna, którą można zasilać nawet prądem z akumulatora auta.

Budowa wyciągarki elektrycznej

Jak zbudowana jest wyciągarka elektryczna? To urządzenie lekkie i przenośne, montowane najczęściej z przodu lub z tyłu auta. W samochodach terenowych najlepiej sprawdza się wyciągarka z napędem elektrycznym, zasilana prądem z akumulatora o napięciu 12 V.

Wyciągarka elektryczna
składa się z kilku elementów. Podstawowe to silnik, bęben do nawijania się liny oraz sama lina. Wyciągarki wyposażone są też w rolki zapobiegające plątaniu się liny. Przydają się także przekładnia oraz hamulec, które służą do regulacji szybkości pracy wyciągarki. Pozwalają one uniknąć niekontrolowanego lub zbyt szybkiego przemieszczenia się samochodu lub przeszkody, którą chcemy usunąć z drogi.


 
 

Montaż wyciągarki

Sama wyciągarka elektryczna to nie wszystko – musi być ona solidnie zamontowana. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że urwie się podczas pracy, co może nawet zagrozić zdrowiu i życiu osób przebywających w pobliżu. Dlatego powinna być instalowana w miejscu do tego przystosowanym – na stabilnej ramie lub innym elemencie przytwierdzonym do auta. Należy się upewnić, że montaż wyciągarki elektrycznej przeprowadzono fachowo – jeśli nie jesteśmy pewni naszych umiejętności w tym zakresie, warto udać się do mechanika, który zajmuje się obsługą pojazdów terenowych.

Pamiętajmy, że wyciągarkę należy dobrać odpowiednio do danego modelu pojazdu. Na stronie specjalistycznych sklepów, np. dragonwinch.com, znajdziemy cały przekrój urządzeń przeznaczonych do różnych zastosowań. Dzięki profesjonalnej pomocy dobierzemy wyciągarkę elektryczną idealnie dopasowane do naszego samochodu – i naszych potrzeb.

artykuł sponsorowany   Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku  
Data: 18.09.2021
Lokalizacja: Raciborsko

W sobotę 18 września w Raciborsku odbędzie się Morsztyn Barok Festiwal poświęcony polskiej kulturze baroku: muzyce, literaturze, obyczajom oraz kuchni. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 18:00 do kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Raciborsku.
Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza  
Data: 12.09.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka wraz z Mediateką - Biblioteką Miejską w Wieliczce zapraszają na drugą edycję Dnia z Historią Średniowiecza pn. „Wehikuł Czasu”, który odbędzie się w niedzielę września przed Wielicką Mediateką.
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza