.
Opublikowano: 2021-02-11

Jak zaprojektować własny inteligentny dom i dlaczego nie jest to trudne?Smart home to nie tylko moda – to także styl życia, który wprowadza do naszej codzienności innowację i wygodę. Jednocześnie jest to rozwiązanie będące w zasięgu ręki każdego.


Czas obalić kilka mitów na temat smart home

Inteligentny dom to stosunkowo nowy termin. Dzięki nowoczesnym technologiom jesteśmy w stanie sprawić, że za pomocą różnorodnych czujników, sterowników i kontrolerów nasz dom jest w stanie „postrzegać”, co się dzieje w jego otoczeniu, odbierać nasze polecenia i reagować na zmieniające się warunki. Jeśli rozpozna, że właśnie wstało słońce, instalacja inteligentnego oświetlenia sprawi, że sztuczne oświetlenie zostanie przygaszone. Jeśli czujnik ruchu wykryje, że ktoś niepowołany znajduje się na podjeździe, uruchomi alarm albo przynajmniej włączy podgląd na monitoringu. Możliwości są nieograniczone. Jednak w parze z tym idzie wiele przesądów i mitów. Wydawać się może, że tak nowoczesne i zaawansowane rozwiązania wymagają ogromnych zasobów. Nie jest to do końca prawda – choć oczywiście instalacje smart home, póki co należy traktować jako wydatek z myślą o oszczędnościach w przyszłości. Odpowiednie, idealnie dopasowane do realiów, zautomatyzowane zarządzanie zasobami domu sprawia, że zużywa on mniej energii. Systemy działają wtedy, kiedy jest to potrzebne, są bardziej efektywne energetycznie, a także pozwalają na lepszą integrację systemów alternatywnego pozyskiwania energii.

Czy projekt smart home jest trudny?

Słowem klucz w przypadku smart home jest automatyzacja. Integrowanie akcesoriów smart home i kontrola nad nimi wymaga odpowiednich zasobów z perspektywy software i hardware. Bez wiedzy eksperckiej stworzenie smart home jest co prawda możliwe, jednak im bezpieczniejsze i funkcjonalne ma być wnętrze, tym większy zasób doświadczenia jest wymagany. Dlatego nie warto na tym etapie rozwoju branży celować w samodzielne projektowanie smart home. Lepiej zlecić to zaufanej firmie, która zrealizowała takich zleceń setki. Warto także zwrócić uwagę na to, że wdrożenie rozwiązań smart będzie skuteczniejsze na etapie przed budową domu. Przewidzenie pewnych systemów w projekcie budynku jest kluczowe dla ograniczenia kosztów takich instalacji. Poza tym zapewnia maksymalną ich eksploatację. Samodzielne projektowanie smart home wymaga wiedzy z dziedziny dostępnych rozwiązań na rynku, a także sposobów ich integracji. Firmy, które dostarczają sprzęt smart home, przeważnie korzystają z gotowych zestawów, które sparowane razem działają niezwykle skutecznie. Jednym z topowych dostawców tego typu rozwiązań jest firma ZAMEL.

Nowoczesny smart home z ZAMEL – postaw na inteligentne akcesoria dla domu, które zmienią sposób, w jaki żyjesz

Zamel EXTA LIFE to zestaw rozwiązań komfortowych, inteligentnych, doskonale zintegrowanych, komunikujących się dwukierunkowo i możliwych do obsługi smartfonem. System EXTRA LIFE łączy ze sobą oświetlenie, rolety, bramy, ogrzewanie, a także wszelkie inne elementy smart home. Czujniki i kontrolery współpracują, aby zapewnić Ci jak najwyższy poziom bezpieczeństwa niezależnie od tego, z jakim zagrożeniem masz do czynienia. Czujniki zalania, alarmy, czujniki ruchu, sterowniki do rolet – to wszystko na bieżąco komunikuje się między sobą i z Twoim urządzeniem – np. tabletem lub telefonem z dostępem do sieci. Taki system nazywany jest „Internet of Things” i zapewnia on niezwykłą skuteczność funkcjonowania poszczególnych komponentów. Jeśli postawisz na projekt EXTRA LIFE, możesz w prosty sposób sprecyzować elementy instalacji i dostosować wnętrze do swoich potrzeb z pomocą arkusza konfiguracyjnego.


artykuł sponsorowany   

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022