.Opublikowano: 2022-06-21

Jak zostać instruktorem nauki jazdy?Praca instruktora nauki jazdy to bardzo ciekawy zawód, zwłaszcza dla tych, którzy kochają tematy związane z motoryzacją. By zostać instruktorem nauki jazdy nie trzeba spełniać wielu wymogów, można nim, jednakże zostać po spełnieniu kilku warunków. Czy taka praca jest satysfakcjonująca, jak ją zdobyć oraz jakie cechy powinien posiadać dobry instruktor jazdy?


Czy nadajesz się na instruktora szkoły jazdy?

Każdy zawód wymaga pewnych predyspozycji do jego wykonywania, by robić to dobrze i czuć satysfakcję z danej pracy. Prawnik musi być skrupulatny, pielęgniarka empatyczna, a weterynarz dobrze jak kocha zwierzęta. Jakie cechy powinien mieć kandydat na dobrego instruktora jazdy? Trudno będzie odnaleźć się w tym zawodzie komuś, kto nie jest cierpliwy. Cierpliwość to bardzo pożądana cecha instruktora, która zdecydowanie przyda mu się każdego dnia pracy.

Instruktor spotka się z różnymi kursantami, niektórym trzeba będzie poświęcić więcej uwagi i dostosować tempo przekazywanej wiedzy do tego, jakie są ich predyspozycje uczenia się. Kolejną ważną cechą instruktora jest empatia. Nerwy, emocje i stres to rzeczy, które towarzyszą kursantowi wyjeżdzającemu na prawdziwe, miejskie trasy. Dlatego dobrze, by instruktor umiał wczuć się w te emocje i pomóc kursantowi sobie z nimi poradzić. W końcu ostatnia i bardzo ważna cecha instruktora jazdy to komunikatywność. Bez cech pedagogicznych i umiejętności przekazywania wiedzy, nie ma mowy o dobrym nauczycielu. Instruktor musi umieć rozmawiać i klarownie wykładać wiedzę podczas wykładów i jazd.

Co zrobić, by zostać instruktorem?

By zostać instruktorem trzeba zrobić specjalny kurs uprawniający do szkolenia innych chcących zdobyć prawo jazdy. Kraków jako stolica Małopolski ma sporo placówek, gdzie taki kurs można zrobić - są to m.in. ośrodki szkolenia kierowców, ale także podmioty wykonujące przewozy tramwajem, wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, a nawet jednostki wojskowe, które szkolą instruktorów w zakresie potrzeb Sił Zbrojnych.

Oczywiście kurs na instruktora nauki jazdy nie jest bezpłatny, ich zrobienie wymaga poniesienia kosztów. Widełki cen to zazwyczaj 3000 - 4000 zł. Podobnie jak zwykły kurs na prawo jazdy, także kurs na instruktora zawiera część teoretyczną, praktyczną oraz kończy się egzaminem sprawdzającym umiejętności przyszłego instruktora szkoły jazdy. Zakres wiedzy jaki jest przyswajany na kursach dla instruktorów jest dość szeroki i obejmuje on takie zagadnienia jak nauka podstaw techniki jazdy, przepisy ruchu drogowego, metodyka nauczania, problematyka wypadków drogowych, psychologia transportu, etyka zawodu i wiedza na temat problemów związanych z nadużywaniem alkoholu, itp.

Podstawowy kurs na instruktora nauki jazdy można sobie z czasem poszerzać na kursach uzupełniających, by zyskiwać szerszą wiedzę uprawniającą do nauczania jazdy w innych kategoriach niż kategoria B. Po ukończeniu kursu na instruktora wymagany jest wpis do ewidencji instruktorów. Po uzyskaniu wpisu, instruktor otrzymuje numer ewidencyjny oraz legitymację instruktora, które upoważniają go do podjęcia pracy w wybranej szkole jazdy.

artykuł sponsorowany


   
20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021