carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2015-09-18

Jedno rondo ma być wkrótce otwarte, a drugie? Co ze schodami na które narzekają mieszkańcy?


Mieszkańcy coraz częściej narzekają na przeciągającą się budową dwóch wielickich rond. Prace które planowo powinny się zakończyć za około dwa tygodnie zakończą się dopiero pod koniec roku.

fot. WieliczkaCity.pl

Takie są przynajmniej plany i prace muszą być zakończone w tym roku – wykonawca wystąpił z wnioskiem o przedłużenie terminu zakończenia tego zadania (z powodów nie wynikłych z winy wykonawcy) i termin zostanie prawdopodobnie przedłużony do końca listopada br. Istniało ryzyko, że kilka milionów dotacji przepadnie w związku z tym, że ronda nie zostaną oddane do użytku z końcem września. Jednak jak informuje Roman Leśniak z ZDW w Krakowie, dotacja z funduszy UE w wysokości 6 326 347 zł nie przepadnie, gdyż po przedłużeniu terminu realizacji, zadanie będzie ukończone w tym roku.
Zaawansowanie prac na rondzie przy Piłsudskiego – Asnyka to około 80%

Przewidywany termin oddania ronda do użytku to 15 października br. Chociaż niektórzy kierowcy, taksówkarze już teraz skracają sobie drogę przejeżdżając przez teren budowy rond. Jeden z czytelników zwrócił również uwagę na wjazd na rondo przy ul. Piłsudskiego od strony Asnyka zastanawiając się czy nie jest zbyt wąsko, zwłaszcza dla dużych i długich autobusów, aby te płynnie mogły włączyć się do ruchu. ZDW w Krakowie twierdzi, że nie powinno być problemu z ruchem autobusów – rondo posiada wymagane standardy. Jeśli nic się nie zmieni to za niecały miesiąc się o tym przekonamy.

Jeśli chodzi o budowę ronda „pod ochronką” to aktualnie prowadzone są jeszcze prace przekładkowe, następnie będą prace ziemne, a po nich wykonawca przystąpi do budowy pierścienia ronda. Rondo ma być gotowe do końca listopada br.

Jak natomiast wygląda sytuacja jeśli chodzi o schody zarówno te przy budowanym rondzie Piłsudskiego – Asnyka jak i te wzdłuż ulicy Słowackiego? Kilka tygodni temu, temat tych nazwijmy to „niewygodnych” schodów był poruszany w Kronice w TVP Kraków. Schody w wielu miejscach są strome, niewygodne. Natomiast przy ul. Słowackiego wykonano schody po jednej stronie ulicy z pół metrowym tzw. "bezpiecznikiem" - z uwagi na duży spadek. Schody są na tyle długie, że wózki dziecięce mogą spokojnie korzystać z tego chodnika. Informuje ZDW w Krakowie. Oczywiście, że wózki dziecięce mogą z niego korzystać, pytanie tylko czy jest to wygodne dla rodziców, a przede wszystkim dla dzieci leżących w tych wózkach? Wygląda na to, że będzie lepiej. Po drugiej stronie ulicy zostanie bowiem wykonany chodnik z pochylnią dla niepełnosprawnych (do których również zaliczane są osoby z wózkami dziecinnymi) oraz jak informuje Roman Leśniak z ZDW w Krakowie temat schodów, chodników i pochylni był dodatkowo konsultowany zarówno z projektantem jak i ze spółdzielnią oraz mieszkańcami. Wzdłuż chodnika zostanie wykonana dodatkowa pochylnia oraz wygodniejsze schody.

Trzymamy za słowo, ponieważ obecnie jest gorzej niż było. Przed remontem pieszym znacznie wygodniej chodziło się po chodniku np. wzdłuż ulicy Słowackiego. Jak widać na jednym z poniższych zdjęć, wygodniej mieszkańcom poruszać się po „bezpieczniku” niż po nowo wybudowanych schodach. Skoro mowa o bezpieczeństwie to chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie poręczy na wspomnianym „bezpieczniku”.

Jedno rondo ma być wkrótce otwarte, a drugie? Co ze schodami na które narzekają mieszkańcy? - zobacz zdjęcia

20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021