hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2021-12-20

Jedyna taka Górnicza Pasterka w Kopalni Soli "Wieliczka" o 8:00 rano 24 grudnia (online)Kopalnia Soli "Wieliczka" zaprasza na Pasterkę online 24.12 godz. 8:00 rano. Co roku górnicy z Kopalni Soli "Wieliczka" jako pierwsi w kraju witają nowonarodzonego Jezusa. Pasterka odprawiana jest w Wigilię o 8:00 rano w usytuowanej 101 m pod ziemią kaplicy św. Kingi.


Górnicza Pasterka o poranku to długi zwyczaj, sięgający być może nawet końca XVII wieku. To tradycja wyjątkowa nie tylko na skalę Polski, ale i świata.

Od początku Pasterka w wielickiej kopalni odbywała się rano w Wigilię, aby mogły się na niej spotkać dwie zmiany górników: tych kończących szychtę oraz tych ją rozpoczynających. W tym dniu nie prowadzono ciężkich prac, ograniczano się tylko do tych niezbędnych.

Współcześnie zazwyczaj podziemna Msza Pasterska gromadziła setki wiernych: górników z rodzinami, wieliczan, mieszkańców regionu, turystów. Dla wielu była niecierpliwie oczekiwanym początkiem Bożego Narodzenia. W tym roku (podobnie jak w ubiegłym) z powodu pandemicznych obostrzeń, odbędzie się ona wyłącznie z udziałem pracowników kopalni (ograniczona liczba osób).

Wszystkich, którzy chcieliby pomodlić się wspólnie z wielickimi górnikami, zapraszamy na transmisję on-line. Msza transmitowana będzie w serwisie you tube na kanale Kopalni Soli "Wieliczka" www.youtube.pl/kopalniawieliczka
Link do transmisji: https://youtu.be/9T11139owdk


Jedyna taka Górnicza Pasterka w Kopalni Soli "Wieliczka" o 8:00 rano 24 grudnia (online) - zobacz zdjęcia


   


20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021