hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2018-04-05

Kłaj, Niepołomice, Wieliczka jeszcze piękniejsze dzięki środkom unijnymNowe boiska, centra kultury czy generalny remont Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach – to tylko niektóre z projektów rewitalizacyjnych, jakie w ciągu najbliższych dwóch lat uda się zrealizować w powiecie wielickim. Wartość tych projektów opiewa na łączną kwotę prawie 38 mln zł, z czego ponad 15 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO WM).


"Promesy” potwierdzające otrzymanie unijnej dotacji przekazali w czwartek samorządowcom marszałek Jacek Krupa i wicemarszałek Wojciech Kozak.

Samorząd województwa przekazał aż 177 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację małych i średnich miast z całego regionu. Swoje oblicze zmienią jednak nie tylko zaniedbane dotychczas parki, place czy budynki. Co najważniejsze, dofinansowane projekty pozwolą mieszkańcom ciekawie spędzić czas. Przedsiębiorcy z okolicy mogą z kolei liczyć na rozwój ich firm i większe zyski

– mówi marszałek Jacek Krupa.

Centra tętniące kulturą

Na rozdaniu środków na projekty rewitalizacyjne zyskają miłośnicy kultury. Jeszcze w tym roku zakończy się budowa Centrum Społeczno-Kulturalnego w Wieliczce. Mieszkańcy znajdą tam nowoczesną bibliotekę, salę widowiskową i kinową, a także bogatą ofertę zajęć artystycznych czy edukacyjnych. Co ważne, obiekt został tak zaprojektowany, by osoby niepełnosprawne nie miały żadnych problemów z przemieszczaniem po budynku. Inwestycja została oszacowana na blisko 18 mln zł, z czego ponad 5 mln zł pochodzi z RPO WM.

- Dziś w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym "Solne Miasto" w Wieliczce przebywa rocznie ponad milion osób. Jestem przekonany, że Wielicka Mediateka będzie cieszyła się podobnym zainteresowaniem. Nowe Centrum Społeczne stanowić będzie połączenie tradycji z nowoczesnością a zarazem zapewni wielofunkcyjność obiektu, która jest tak ważna w organizacji czasu wolnego. Cieszę się, dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego mogliśmy wybudować tak piękny obiekt - podkreślił burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Z kolei do końca 2020 roku w Kłaju powstanie Gminne Centrum Kultury. To nie wszystko – unijna dotacja w wysokości ponad 2,4 mln zł pozwoli również na upiększenie samej wsi. Wśród zaplanowanych prac są nie tylko remonty chodników, parkingów, ale też profesjonalne zadbanie o zieleń – nowe nasadzenia, montaż pergoli, donice z kwiatami. Pojawi się też scena letnia. Koszt całej inwestycji to ponad 5 mln zł.

Niepołomice: bliżej gwiazd

Do końca stycznia 2020 roku ma zakończyć się remont i rozbudowa Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Inwestycja jest możliwa dzięki blisko 5 mln zł unijnego dofinansowania z RPO WM – całość prac oszacowano na ponad 9,5 mln zł. W efekcie tego uda się znacznie unowocześnić siedzibę obserwatorium, na którym zostanie też zamontowana nowa kopuła. W planach jest również gruntowne uporządkowanie terenu wokół placówki – nowego oświetlenie, ogrodzenie, ławki czy stojaki rowerowe, a także rozebranie starych drewnianych budynków.

Z myślą o młodych sportowcach

Przyznane dotacje unijne pozwolą też na dalszy rozwój zaplecza sportowego gmin z powiatu wielickiego. Dzięki wsparciu z RPO WM w wysokości 1,5 mln zł przy Szkole Podstawowej nr 3 w Wieliczce powstała nowa sala gimnastyczna i boisko sportowe. Obiekt służy przede wszystkim uczniom, ale warto dodać że jest też przystosowany do organizacji szkolnych zawodów – na widowni przewidziano miejsce dla blisko setki widzów. Koszt całego projektu to ponad 2,8 mln zł.

Swoje sportowe pasje będą też mogli rozwijać uczniowie Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w Niepołomicach. Do końca 2019 roku zostanie tu zbudowany prawdziwy kompleks sportowy. Inwestycja przewiduje nie tylko boiska do piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki, ale też bieżnię czy tor do skoku w dal. W planach są również siłownia plenerowa i ścianka wspinaczkowa. Całość inwestycji oszacowano na ponad 2 mln zł, z czego dotacja z RPO wyniesie 1,4 mln zł.


informacja prasowa   

Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka