carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2012-09-20

„Kolory Wschodu – Kazachstan” - drugie wrześniowe spotkanie


„Losy polskich zesłańców”, pod takim tytułem w poniedziałek 17 września w Centrum Edukacyjno–Rekreacyjnym „Solne Miasto” odbyło się drugie spotkanie poświęcone tematyce Kazachstanu. Spotkanie prowadziła Aleksandra Ślusarek. 

Dzień 17 września 2012 r. to również data, na którą przypada 73 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę, którą wszyscy seniorzy i przybyli goście uczcili na początku spotkania minutą ciszy. Wykład Aleksandry Ślusarek, pełnomocnika starosty ds. społecznych, przewodniczącej Związku Repatriantów RP, pozwolił uczestnikom spotkania zapoznać się z tragicznymi losami polskich rodzin, deportowanych z Sowieckiej Ukrainy do Kazachstanu w latach 1939-1941. Dzięki relacjom ludzi, którzy powrócili do kraju, znane są losy polskich zesłańców. Brakuje natomiast informacji o tych, którzy przeżyli gehennę deportacji do dalekich stepów w latach 1936-1937, gdzie na zesłaniu znalazły się tysiące polskich rodzin wysiedlonych z Ukrainy. W trakcie spotkania głos zabrała Nina Rupeta, autorka wystawy ”Myśmy do stepów unieśli Ojczyznę”. Opowiedziała o życiu i zwyczajach kazachstańskich Polaków, o ich losach, niesprawiedliwości i krzywdzie jakiej doznali na wygnaniu oraz o losach swojej rodziny. Przeczytała wiersz Niny Kuczyńskiej "Powrót" - – niejednemu łza zakręciła się w oku.


Kolejnym prelegentem była Wala Kamińska - repatriantka z Kazachstanu, która przyjechała do Polski wraz ze swoją rodziną dzięki pomocy pani Aleksandry Ślusarek. Jej opowieść szczególnie wzruszyła wszystkich uczestników spotkania. Opowiedziała zebranym o uczuciu osamotnienia, zawodu i goryczy. Wyjechała z Kazachstanu – bo tam była obcą. Ale Polsce, wśród rodaków też często czuje się obco. Podobnie jak wielu innych repatriantów, często zadaje sobie pytanie- kim tak naprawdę jest: Rosjanką czy Polką?. Spotkanie uświadomiło wszystkich zebranych o tragedii tych ludzi, o losie, który zgotowało im zesłanie.

Prelekcję zakończyła Aleksandra Ślusarek pięknym wierszem Niny Kuczyńskiej - poetki kazachstańskiej - zatytułowanym „Obca” i wspomnieniami o księdzu Władysławie Bukowińskim. Ksiądz Bukowiński pomimo, iż miał możliwość powrotu do Polski, pozostał razem z polskimi rodzinami w Kazachstanie, gdzie do końca swojego życia ich wspierał i pomagał w trudach życia na zesłaniu. „Pamiętajmy - powiedziała Aleksandra Ślusarek - że problem Polaków w Kazachstanie to nadal jest rozdział otwarty, bo w Kazachstanie nadal pozostaje kilkadziesiąt tysięcy zesłańców, którzy wiążą swoje nadzieje z Polską i z powrotem do rodzinnego kraju”.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Myśmy do stepów unieśli Ojczyznę”,którą można oglądać na patio „Solnego Miasta” do 21 września. Na kolejne spotkanie „Czar kultury i tradycji Kazachstanu” zapraszamy 26 września 2012 (środa) o godz. 17:00 do Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej/sala na poddaszu/. Serdecznie zapraszamy.


Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku  
Data: 18.09.2021
Lokalizacja: Raciborsko

W sobotę 18 września w Raciborsku odbędzie się Morsztyn Barok Festiwal poświęcony polskiej kulturze baroku: muzyce, literaturze, obyczajom oraz kuchni. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 18:00 do kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Raciborsku.
Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza  
Data: 12.09.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka wraz z Mediateką - Biblioteką Miejską w Wieliczce zapraszają na drugą edycję Dnia z Historią Średniowiecza pn. „Wehikuł Czasu”, który odbędzie się w niedzielę września przed Wielicką Mediateką.
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza