.
Opublikowano: 2023-09-18

Konkurs „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ!”Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita i Prezes Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Paweł Nowak zapraszają do udziału w VI edycji konkursu wokalnego „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ!”. W muzycznej rywalizacji mogą wziąć udział uczniowie małopolskich szkół podstawowych. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 5 października.


W tym roku muzycznym zmaganiom towarzyszy hasło „Filmowa piosenka o Polsce pamięta”. Na liście rekomendowanych utworów znalazło się zatem wiele piosenek znanych z dużego i małego ekranu. Niemniej jury z przyjemnością wysłucha również innych, zgodnych z regulaminem, propozycji.

– Serdecznie zapraszam małopolską młodzież do wzięcia udziału w kolejnej, szóstej już edycji konkursu „zaŚPIEWAJ i TY NIEPODLEGŁEJ”. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Filmowa piosenka o Polsce pamięta”. Cieszy nas, że konkurs budzi tak duże zainteresowanie i z roku na rok kapituła ma coraz większy dylemat przy wyborze najlepszych wykonawców. W tegorocznej edycji chcemy zainteresować młodzież polskimi filmami i serialami, które przedstawiają ważne postacie lub wydarzenia historyczne, również te zrealizowane na podstawie lektur. Gorąco zachęcam do udziału w konkursie. Uczcijmy wspólnie śpiewająco przypadającą w tym roku 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Niech zabrzmią polskie pieśni i wzniecą dumę z Niepodległej!
– mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Uczestnicy – soliści oraz zespoły, będą oceniani w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV oraz V-VIII. Zgłoszenia (nagranie utworu oraz poprawnie wypełnione załączniki) można przesyłać do 5 października 2023 roku, wybierając jeden z poniższych sposobów:

• mailem: zaspiewajityniepodleglej@muw.pl,
• korzystając ze strony do wysyłania dużych plików (np. wetransfer),
• za pomocą konta w chmurze (Dropbox, Onedrive, dysk Google). Warunek: pliki muszą dać się otworzyć bez konieczności użycia hasła, loginu.

Każda kolejna edycja konkursu „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ!” pokazuje, że najmłodsze pokolenie Małopolan jest wybitnie utalentowane, a także niezwykle wrażliwe i świadome. Co roku uczniowie z całego województwa prezentują różne odcienie patriotyzmu – od refleksji nad niełatwą historią naszej Ojczyzny po radość z jej Niepodległości.

- Co roku z największą przyjemnością uczestniczę w obradach kapituły konkursu „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ”. Słuchanie patriotycznych utworów w wykonaniu utalentowanych uczniów jest niezwykle budujące i często wzruszające – podkreśla Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. - Do konkursowej tradycji należy finałowy koncert w Kopalni Soli „Wieliczka”. Z tegorocznymi laureatami spotkamy się w komorze Warszawa 8 listopada. Śpiewanie Niepodległej pod ziemią, wśród wielickiej soli jest zasadne nie tylko ze względu na doskonałą akustykę komór czy ich niepowtarzalną scenerię, ale przede wszystkim historię. Wieliccy górnicy nigdy nie zapomnieli, że są Polakami – ani w czasach zaborów, ani wojen. Pielęgnowali ojczysty język i tradycje, walczyli o wolność Polski, dziś zaś są z niej dumni i z całych sił dbają o jej dziedzictwo.

Zwycięzców poznamy do 26 października. Wyłoni ich, na podstawie rekomendacji Komisji, konkursowa Kapituła. Oceniane będą m.in. muzykalność, dykcja, dobór repertuaru, a także patriotyczne inspiracje uwzględnione w teledysku.

VI edycji konkursu „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ! Filmowa piosenka o Polsce pamięta” partnerują Małopolski Kurator Oświaty i Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Szczegółowe informacje, regulamin i niezbędne załączniki na www.kopalnia.pl