hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2020-05-20

Kopalniane legendy – cz. 2. Krasnoludki są na świecie……czy raczej w Kopalni Soli „Wieliczka”. Współcześnie zaliczają się do grona sympatycznych istot, które zamieszkują bajkową krainę Solilandię. Pocieszne ludki można spotkać również na Trasie Turystycznej – w komorze Pieskowa Skała oraz na podszybiu szybiku Kunegunda. Wyrzeźbione w soli przez utalentowanych górników Józefa Markowskiego i Stefana Kozika, przypominają o sile i znaczeniu starych opowieści.


Krasnoludki, krasnale, skrzaty, ubożęta, podziomki, gnomy, a w kopalni soliludki lub solilubki … Niewysokie, podobne do malutkich ludzi, acz nierzadko z długimi brodami, częściej oni niż one. Na powierzchni mieszkały ramię w ramię z ludźmi, biorąc na siebie obowiązki domowych duszków opiekuńczych. Z reguły przyjazne i pomocne, tylko czasem napsociły. Za dnia kryły się pod progiem, za piecem, w mysich norach albo gdzieś w stajni. Krasnoludki, bo krasne, czyli urodziwe, ładne, albo… jaskrawoczerwone, co mogło odnosić się do ich strojów (czerwona czapeczka lub kaptur).

Eksperci od metalurgii

U Tolkiena skrzaty nie są ludkiem, lecz ludem. To twardzi groźni wojownicy, a ich starożytne siedziby mieszczą się pod ziemią (Samotna Góra, Moria). Gdy kompania Thorina Dębowej Tarczy spotyka się u BilboBagginsa, śpiewa tak: W głębinach ziemi są pieczary, tam krasnoludy snuły czary, gdzie młotów dźwięk, łoskot i szczęk, gdzie śnią w ciemnościach stwory stare. Tam królów dawnych skarbów krocie zbierali; elfim władcom w złocie kowali broń, w klejnotów toń chwytali promień słońca w locie („Hobbit”). Tolkienowskie kranosludy są mocno związane z podziemiami, mają słabość do szlachetnych kruszców i kamieni, są ekspertami w jubilerstwie, płatnerstwie, kowalstwie.

Solne plemię

Wielickie skrzaty nie sypiają na zapiecku, nie mają też zacięcia do wojaczki. To stworzenia raczej spokojne, pracowite, sprytne. Lubiły pomagać górnikom przy koniach, przy okazji podjadając parę ziaren owsa. Wskazywały, gdzie pod ziemią można znaleźć słodkie źródła, asystowały przy wypalaniu metanu („saletrę” wyczuwały węchem i kichały, jakby nawdychały się tabaki), ostrzegały przed niebezpieczeństwem, pomagały odnaleźć w ciemności zaginione narzędzia. Czasem płatały górnikom figle, lecz skrzacie żarty były nieszkodliwe – a to wyciągnięty z lampy knot, zawieruszony kilof, wyjedzone śniadanie.

Wedle opowieści zanotowanych przez Juliana Majkę, wielickie skrzaty odbiegały wyglądem od „klasycznego” krasnoludka: spoza beczek wygramoliło się ich kilkanaście naraz. Były bardzo pocieszne. Z chodu, z ruchów – istne białe niedźwiadki. Tylko twarze, ręce i stopy miały ludzkie – jak zwykłe skrzaty („Baśnie i legendy górników wielickich”). Podobno nie znały ludzkiej mowy. Ich skrzaci język składał się z kiwnięć głową, potupywania nogami, mlaskania, pisków oraz mrużenia oczu. Rozmawiały po prostu całym swoim ciałem (J. Majka).

Skrzaty to zapewne kulturowy „import” z Niemiec. Po raz pierwszy w polskiej literaturze pojawiają się na przełomie XVI i XVII wieku. Do Wieliczki przybyły w XIX stuleciu wraz z napływem obcokrajowców, którzy szukali zatrudnienia w salinie. Przybysze zabrali pod ziemię swoje opowieści, folklor, przesądy i wpletli w bogaty świat lokalnych górniczych wierzeń.
   

Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku  
Data: 18.09.2021
Lokalizacja: Raciborsko

W sobotę 18 września w Raciborsku odbędzie się Morsztyn Barok Festiwal poświęcony polskiej kulturze baroku: muzyce, literaturze, obyczajom oraz kuchni. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 18:00 do kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Raciborsku.
Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza  
Data: 12.09.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka wraz z Mediateką - Biblioteką Miejską w Wieliczce zapraszają na drugą edycję Dnia z Historią Średniowiecza pn. „Wehikuł Czasu”, który odbędzie się w niedzielę września przed Wielicką Mediateką.
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza